Antykwariat Epicki > LITERATURA PIĘKNA

LITERATURA PIĘKNA

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Dziwne spotkanie

Autorka przedstawia losy dwóch młodych oficerów angielskich w czasie pierwszej wojny światowej. Sugestywnie opisuje ich zrodzoną w okopach przyjaźń, mistrzowski kreśląc odmienne sylwetki psychiczne...

10,00 
Dżuma

Akcja powieści rozgrywa się w latach 40 XX wieku w mieście Oran. Spokojne życie mieszkańców zostaje zniszczone, gdy w mieście zaczyna panować epidemia dżumy.

17,00 
Dżuma. Upadek

Akcja powieści rozgrywa się w latach 40 XX wieku w mieście Oran. Spokojne życie mieszkańców zostaje zniszczone, gdy w mieście zaczyna panować epidemia dżumy. Jak mieszkańcy poradzą sobie z tym problemem i jak choroba wpłynie na ich życie i stosunki? Wszystko to, a także wiele więcej staje się przedmiotem tej książki. Dżuma nie jest tylko zapisem dosłownej walki z epidemią, ale porusza także problem psychiki człowieka i uwarunkowań jakie mają wpływ na jego działanie. Dzieło Alberta Camus należy do klasyki światowej i zostało włączone w kanon lektur szkolnych.

22,00 
Dzwon Islandii

Bohaterem pierwszej części jest Jón Hreggviðsson, chłop oskarżony o morderstwo królewskiego kata. W przeddzień egzekucji uwalnia go Snæfríður Íslandssól, córka miejscowego dostojnika. Po wielu perypetiach dociera do Kopenhagi, do domu Arnasa Arnæusa, badacza średniowiecznej literatury islandzkiej (postać wzorowana na Árnim Magnússonie) i dzięki jego wstawiennictwu może wrócić na Islandię.

12,00 
Echo

"Echo", powieść Juliana Stryjkowskiego, jakkolwiek można ją traktować jako odrębne dzieło, jest kontynuacją napisanych z górą trzydzieści lat wcześniej "Głosów w ciemności". Utwór przynosi opis dalszych dziejów małomiasteczkowej społeczności żydowskiej w Galicji przed I wojną światową. Głębokie problemy religijne i filozoficzne bohaterów łączą się tu ściśle z dramatycznymi wydarzeniami z ich życia codziennego, które kruszy odwieczne obyczaje i rygory wynikające z przynależności do zamkniętej, odizolowanej grupy narodowościowej i wyznaniowej. Obrazowi bolesnych zmagań bohaterów zmuszanych przez okoliczności do trudnych wyborów towarzyszy w powieści znakomity, zasnuty mgłą tajemnicy i oddalenia opis kultury i rzeczywistości dziś już mało znanej, niemal egzotycznej.

10,00 
Effi Briest

Powieść ta, nazwana niemiecką Anną Kareniną, opowiada dzieje młodej kobiety, która w imię szczerości uczuć ośmieliła się zbuntować przeciwko pruskiej, junkiersko-ziemiańskiej moralności, ponosząc za to okrutną karę. Ta niezbyt u nas znana książka, zajmuje ważne miejsce w literaturze niemieckiej, czego dowodem jest tytuł ostatniej, głośnej powieści Günthera Grassa - Szeroka dziedzina, będący bezpośrednim cytatem z Effi Briest.

10,00 
Emancypantki – 2 tomy

Pozornie pogodna, w istocie bardzo dramatyczna powieść jest historią duchowego i intelektualnego dojrzewania głównej bohaterki. Wraz z młodziutką , wrażliwą Madzią Brzeską uczestniczymy w życiu warszawskiej pensji żeńskiej, obserwujemy obyczaje prowincjonalnego Iksinowa, słuchamy uczonych wykładów i obracamy się w najlepszym towarzystwie... Dzieje Madzi są wszakże tylko pretekstem dla ukazania całej galerii typowych, często karykaturalnych postaci oraz dla przedstawienia poglądów autora na najważniejsze kwestie społeczne końca XIX wieku. Nie jest on, niestety, optymistą.

99,00 
Emilka z Księżycowego Nowiu

Emilka po śmierci ukochanego ojca zamieszkuje w Księżycowym Nowiu ze snobistycznymi krewnymi. Dziewczynce trudno się przyzwyczaić do reguł wprowadzanych przez surową ciotkę Elżbietę i do życia panienki z 'dobrego domu'. Na szczęście nowo poznani przyjaciele i niezliczone przygody sprawią, że Emilka pokocha to miejsce.

25,00 
Emma i inni

"Przesyłam Ci w załączeniu list, który nadszedł ekspresem dziś, poźnym wieczorem. Właściwie nie wiem, czy to dobra, czy zła wiadomość. W każdym razie Sophy przynajmniej nie poślubiła tego łotra, co skazałoby ją na wiekuiste potępienie."

13,00 
Eroica

Chronologiczne to druga powieść pisarza. Bohaterem jest oficer SS, pięknoduch i półarystokrata, którego osobowość, ukształtowana została na mieszaninie pangermańskich mitów i elitarnych idei, pełnych pogardy dla „tłumu”. Jest on przy tym Austriakiem i opowieść o nim wprowadza nas po trosze w krąg zjawisk historycznych bliskich pisarzowi.

10,00 
Etyka wielka. Poetyka

Etyka wielka podejmuje zagadnienia powtarzające się w greckiej refleksji nad ludzkim działaniem i życiem, a dziś wracające także w dyskursie popularnym oraz psychologicznym: czym jest szczęście, przyjaźń, umiar, nadmiar, niedostatek, rozróżnianie dobra i zła. Filozof zastanawia się, jak kierować namiętnościami i pragnieniami, rozważa poszczególne dobra i cnoty. Z ujmującą prostotą pisze o panowaniu nad sobą - odwiecznym ludzkim kłopocie - ale też o życzliwości dla siebie samego, przyjaźni z samym sobą. I jak się wydaje, to właśnie Arystoteles powołał do życia słowo ehtikos.

30,00 
Fantazje z piwnicy bremeńskiego ratusza.

Jest to satyryczna opowieść o burleskowo-upiornych zjawach w delirium nocnego napadu alkoholowego.

8,00 
Ferdydurke

Forma zarówno artystyczna co i obyczajowa to główny temat tej powieści. Prześmiewcze spojrzenie na konwenans, który zaczyna żyć własnym życiem uzależniając swoich użytkowników.

20,00 
Flet z mandragory

Główny bohater wraz ze swoim bratem pracuje w jakimś tajnym oddziale policji, zajmującym się ochroną prezydenta, tropieniem spisków i "likwidowaniem" ludzi stanowiących zagrożenie. Odkrywanie jednego z takich spisków jest głównym wątkiem, spoiwem łączącym fabułę w całość, ale nie stanowi bynajmniej głównego motywu powieści. Jest raczej tłem dla licznych dygresji i studiów Łysiaka, który niesamowicie łatwo potrafi przejść z jednego tematu do drugiego nie tracąc przy tym ani na chwilę zainteresowania czytelnika. Dzięki temu można, śledząc rozwój akcji w powieści, dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy, głównie z zakresu historii.

13,00 
Franky Furbo

W malutkiej włoskiej wiosce William Wiley urzeka swe dzieci opowieściami o Frankym Furbo, lisie o cudownych, nadnaturalnych umiejętnościach, który uratował mu życie w czasie drugiej wojny światowej. Kiedy jego rodzina poddaje w wątpliwość istnienie Franky´ego, William wyrusza w podróż, by przekonać ją o prawdziwości swoich słów. W trakcie wyprawy odsłania zadziwiającą perspektywę losów ludzkości: od najbardziej zamierzchłych czasów po odległą przyszłość...

14,00 
Gazele. Współczesna poezja Urdu

Firaq Gorakhpuri był jedną z najważniejszych postaci w poezji urdu przez ponad pół stulecia i był uważany za mistrza typowo wschodniego wiersza- gazela. Jego styl cechowała szlachetna prostota i zmysłowość. W ten sposób nadał poezji urdu nowy blask. Jak wielu poetów tworzących gazele Firaq jest piewcą miłości. Potrafi wyrażać wszystkie skomplikowane stany ludzkiego ducha ogarniętego tym uczuciem, a fundamentalne prawdy, które porusza, czynią ją poezją uniwersalną. Nawet seks nie był dla niego tematem tabu, gdyż uznaje, iż cielesność nie jest wrogiem duchowości. Potrafił z umiłowaniem i wielką delikatnością opisywać poszczególne fragmenty kobiecego ciała. W tym względzie był wiernym uczniem jednego z największych poetów sanskrytu - Kalidasa.

13,00 
Generation P

Pierwsza na polskim rynku książka najpoczytniejszego pisarza rosyjskiego. Tytułowe "Pokolenie P" odnosi się do "generacji Pepsi-Coli", młodzieży układającej sobie życie już w nowej Rosji – jak na przykład bohater powieści, student Instytutu Literatury. Niespodziewanie robi on zawrotną karierę jako copywriter. Pracując dla potężnych "nowych Rosjan", poznaje zdumiewającą prawdę: rosyjski wielki biznes i polityka, znane szarym ludziom z mediów, okazują się złudą, jakiej nie domyśla się nikt. Jak ta iluzja jest możliwa i jak wobec niej zachowa się nasz Wowa Tatarski? Pełna pomysłów powieść Pielewina ucieszy każdego, kto lubi rosyjskich mistrzów fantastyki, wyobraźnię, groteskę, postmodernistyczny pastisz albo mistykę w stylu Carlosa Castanedy – i każdego, kogo ciekawi nowa Rosja albo proza XXI wieku.

18,00 
Genezis z Ducha

"Genezis z Ducha" to utwór utrzymany w poetyce tekstu mistycznego. Podtytuł Modlitwa każe traktować go jako zapis indywidualnej, intymnej rozmowy z Bogiem, w której poeta zapragnął opowiedzieć dzieje swego ducha i nadać im charakter spirytualnej historii całego świata. Poeta starał się połączyć swoje wizje z naukową dokładnością, poszukując w przyrodzie gatunków odpowiednich dla przekazania boskiego objawienia oraz zmagając się z opornym tworzywem języka.

16,00 
Głodne Psy

Ta pełna prostoty opowieść o pasterskich psach usytuowana na tle życia indiańskiej wsi zadziwia autentyzmem i artystyczną wnikliwością.

9,00 
Głuptaska

Niezwykła, alegoryczna opowieść o Nadźce, wiejskiej głuptasce, która opuszcza rodzinny dom w koszyku, by po latach powrócić do niego na tratwie, jako święta. Bohaterka niczym Mojżesz przemierza astrachańskie wody w ucieczce przed złem, w pogoni za własnym przeznaczeniem. Jej życie zatacza krąg, a Nadźka ratuje świat przed wojną atomową. To historia oszałamiająca okrutnością i pięknem, kryształowo przejrzysta językowo, plastyczna, rozedrgana. W szaleńczo wirujących kadrach, niczym w okruchach krzywego lustra, odbija się rzeczywistość radzieckiej republiki. W surrealistycznym obrazie, nie pozbawionym satyrycznego wydźwięku i gorzkiego humoru, mieszają się bestialstwo, pradawne legendy, NKWD, zakopane skarby, pionierzy, atamani, cuda, prawosławne obrzędy.

10,00 
Godzina pąsowej róży

W 1963 r. powstała filmowa adaptacja "Godziny pąsowej róży" w reżyserii Haliny Bielińskiej. Film cieszył się ogromną popularnością, został doceniony także przez krytyków - w 1963 r. zdobył główną nagrodę na MFF dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji (Złoty Lew), a w 1964 r. przyznano mu Wyróżnienie Honorowe na MFF dla Dzieci i Młodzieży w Cannes.

16,00 
Gołąb

Jonathan Noel jest strażnikiem bankowym. Za kilka lat odchodzi na emeryturę. Jest samotny. Zawsze był. Mieszka w wynajętym pokoiku, który stanowi jego cały świat. Czyściutki, przewidywalny, bezpieczny. Święty spokój jest tym, czego chciał od życia. Nie ma i nie miał marzeń, poza tym jednym. W dzieciństwie przeżył wojnę, która pozostawiła na nim swoje piętno...

13,00 
Gold jak złoto

Bruce Gold, ojciec trójki dzieci, syn tyrana i pasierb wariatki, jest wykładowcą pomimo że nie cierpi nauczania. Pisze też książki których nikt nie czyta. Ma idealną żonę, która go nudzi, seksowną kochankę, która jest córką milionera i może mu pomóc w zrobieniu kariery, ale kocha się w nauczycielce swojej córki. Prezydent USA jest jego wielbicielem i zamierza mu złożyć propozycję współpracy, rodzina zaś uważa go za idiotę. Bruce wszelkimi sposobami zabiega o popularność pragnąc, jak Henry Kissinger, zostać sekretarzem stanu i naprawiać świat, choć nienawidzi władzy i polityków...

15,00 
Good night, Dżerzi

Powieść osnuta wokół losów sławnego pisarza Jerzego Kosińskiego - polskiego Żyda, który zrobił w USA wielką karierę. Kim naprawdę był ów kontrowersyjny człowiek, zmieniający wciąż swą biografię, naznaczony Holokaustem bywalec klubów dla sadomasochistów, podejrzewany o to, że nie napisał sam głośnego "Malowanego ptaka"?  Ciekawa konstrukcja: narrator (sam Głowacki) próbuje stworzyć scenariusz do filmu o Kosińskim, przemierzając emigrancki Nowy Jork. Niepokojące, błyskotliwe, w części autobiograficzne.

11,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności