Antykwariat Epicki > LITERATURA FAKTU

LITERATURA FAKTU

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Białoruś dla początkujących

Co wiemy dziś na temat Białorusi? Może tyle, że nieprzerwanie od kilkunastu lat rządzi nią twardą ręką Alaksandr Łukaszenka. A przecież to właśnie tam urodzili się: Eliza Orzeszkowa, Tadeusz Kościuszko, Maria Rodziewiczówna, Andrzej Bobola oraz Ryszard Kapuściński. Grodno na Białorusi, podobnie jak Wilno na Litwie czy Lwów na Ukrainie, zawsze było uważane za ośrodek polskości na Kresach. Białoruś dla początkujących to zbiór reportaży pokazujących prawdziwy obraz sąsiada Polski. Kolorowy, pełen kontrastów, dziwny, ale jednocześnie swojski. Białoruś dla początkujących nie jest przewodnikiem, ale mamy nadzieję, że po przeczytaniu tej książki Czytelnik lepiej pozna ten kraj.

24,00 
Dzieci Czasu

Książka Eduardo Galeano opiera się na pomyśle prostym i genialnym jednocześnie: dwanaście miesięcy, w każdym określona liczba dni, do każdego dnia zaś przypisane jest wydarzenie. Ale nie takie, które znajdziemy w Wikipedii czy kalendarzach ściennych. Galeano przytacza zapomniane fakty, anegdoty i ciekawostki, małe odpryski historii. Żaden z opisów nie przekracza kilku akapitów, najkrótsze składają się ze zdania lub dwóch.

36,00 
Łowca. Sprawa Trynkiewicza

O tym, że zrobił coś strasznego, przypomniała mu krew za paznokciem, którą zauważył, jedząc obiad u rodziców. Pamiętał, ile zapłacił za zakupy w sklepie, a nie był w stanie przypomnieć sobie, w jaki sposób chłopcy znaleźli się niego w domu. A może było zupełnie inaczej? Wszystko pamiętał, tylko taką wersję, pełną sprzeczności i niedomówień, przedstawił w czasie przesłuchań? Trynkiewicz, choć minęło tak wiele lat, nadal budzi grozę, a najczęściej używanym wobec niego określeniem jest bestia. Historia nieśmiałego nauczyciela z Piotrkowa pokazuje, jak rodzi się zło i co się dzieje w umyśle psychopatycznego zabójcy.

89,00 
Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę

Przez jednych stawiane za wzór, przez innych mocno krytykowane, ale nikomu nie obojętne. Muzeum Powstania Warszawskiego – miejsce, które powstańcom oddało należną cześć, połączyło rocka z patriotyzmem i na dobre zmieniło oblicze miasta.

12,00 
O psach, kotach i aniołach

Anna Dymna, Katarzyna Grochola, Marek Kondrat, Wojciech Mann, Monika Olejnik, Olga Tokarczuk, Grzegorz Turnau, Ks. Jan Twardowski, Stanisław Tym - to rozmówcy Jana Strzałki, wszyscy pozytywnie zakręceni na punkcie swoich zwierzaków. Kochają je ponad wszystko, uwielbiają opowiadać o ich niezwykłej mądrości i dyskutować o wyższości psa nad kotem. Sypiąc anegdotami roztaczają radość, ciepło i humor. Snując refleksje próbują dotknąć niezwykłej tajemnicy naszego obcowania ze zwierzętami. Całość, z właściwą sobie błyskotliwością, komentuje światowej sławy socjolog Zygmunt Bauman w szkicu "Ze Zwierzętami razem czy osobno".

22,00 
Ofiary losu. Inna historia Polski

Brawurowa podróż przez tysiąclecie. Od szansy zmarnowanej przez Chrobrego po udaną inwestycję Kaczyńskiego – znane fakty opisane z nowej perspektywy. Czołowy publicysta „Liberté!” opowiada o lepszych niż Jagiełło mężach dla Jadwigi i tłumaczy dlaczego Rzeczpospolita nie sięgnęła po Pacyfik.

20,00 
Podróże po szufladzie

Pięknie, starannie wydana pozycja - gratka dla bibliofilów i miłośników sztuki. Bogactwo ilustracji uprzyjemnia i uzupełnia odbiór tekstu, ułożonego w - na poły filozoficzny, na poły historyczno-obyczajowy - esej, podzielony na części tematyczne. Jest to charakterystyczna dla Andrzeja Banacha forma przekazu, która urzeka kolejne pokolenia czytelników.

80,00 
Powstanie 44. Zachowali się jak trzeba

Dwadzieścia reportaży pokazuje dramat Powstania Warszawskiego przez pryzmat losów pojedynczych osób. Suma tych zdarzeń to ciąg epizodów historycznych, które ukazują dramaturgię walk Powstańców z okupantem niemieckim. To opowieść o ludziach w różnym wieku, którzy za cenę życia walczyli o wolność i niepodległość swojej Ojczyzny.

13,00 
System Białoruś

„Państwo to JA!” - mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku. W rzeczy samej - jego osoba na tyle zdominowała życie publiczne, że dziś nie można mówić o Białorusi, nie wspominając o Łukaszence. Jego portret wisi w każdym urzędzie państwowym...

15,00 
Tak kochają lemury

Zbiór reportaży o ludziach przejętych losem zwierząt. Historie architektki działającej w ekostraży, księdza ze stadem baranów, czy prokuratora przygarniającego pupili osób przez siebie skazanych opowiedziane zostały z wrażliwością i humorem. Reportaże zostały umiejętnie i ciekawie uzupełnione fragmentami popularnonaukowymi.

20,00 
Taniec na cudzym weselu

Opowiadania opisujące losy ludzi wydanych na okrucieństwa wojny, poddanych bezwzględnemu terrorowi i szukających możliwości ucieczki od brutalnego świata. Bohaterowie naznaczeni są piętnem przeżyć, autorka poddaje ich analizie, przygląda się ich zachowaniom, wspomnieniom...

15,00 
Trudności ze wstawaniem. Okna

"Trudności ze wstawaniem" to zbiór reportaży, których bohaterami są ludzie tworzący historię przed rokiem 1990 oraz osoby nieznane - Lech Goździk, bohater Października 1956, suwnicowa, w obronie której rozpoczął się strajk w Stoczni w 1980, ale też hochsztaplerka naciągająca ludzi na poezję i święty cadyk z Przysuchy. Powieść "Okna" opowiada o kobiecie uwikłanej w wydarzenia roku 1984. Ukrywa w domu ludzi z podziemia, a jako fotoreporterka jest obecna na politycznym procesie o zabójstwo.

15,00 
24/7 – Poźny kapitalizm i koniec snu

W świecie zachodniego kapitalizmu ideałem jest nieprzerwana aktywność i dyspozycyjność – dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. W tak skonstruowanej rzeczywistości nie ma miejsca na sen; staje się on ekskluzywnym i nieco anachronicznym dobrem...

45,00 
Alfabet Urbana

Znany publicysta i satyryk ciętym i bezpruderyjnym językiem pisze o kilkudziesięciu znanych osobach polskiego życia publicznego: polityki, mediów, biznesu, kultury itd. „Drodzy czytelnicy! Życzę Wam abyście nigdy nie stali się bohaterami moich książek. Z umizgami – Jerzy Urban” – zaczyna się Alfabet. Pierwsze hasło dotyczy samego autora i zaczyna się: „Urodziłem się przed wojną w Łodzi w rodzinie burżujskiej. Ojciec był redaktorem i wydawcą gazety lewicująco-liberalnej, matka także parała się próżniactwem...

5,00 
Biuro. Ochroniarze władzy. Za kulisami BOR-u

Co kryje w środku samochód prezydenta? Czy borowiec ma broń? Jaką? Czy może zabić osobę, która zagraża chronionemu VIP-owi? Jak wyglądały kulisy wizyt prezydentów Stanów Zjednoczonych? Czy były zamachy na polskich polityków?

20,00 
Bomba. Alfabet polskiego szołbiznesu

„Bomba” to subiektywny portret ludzi i zjawisk znanych pod wspólną nazwą „polski szołbiznes”. Korwin-Piotrowska błyskotliwie punktuje pustkę i bufonowatość polskich celebrytów, ale też docenia rangę wielu artystów. Nie wali na ślepo, ale jeśli już bije, to boleśnie. Wielu osobom bardzo zależało, żeby „Bomba” nie powstała, ale ona już jest i tyka… Kto się powinien zacząć bać?

10,00 
Brudne serca

Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pościg - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, ale kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji.

19,00 
Campo Santo

Sebald pozostawił po sobie tylko jedną niedokończoną książkę. Jej fragmenty składają się na Campo Santo. Pierwszą część zbioru stanowi zarzucony przez autora „projekt korsykański”, który przewijał się w twórczości Sebalda już od publikacji Pierścieni Saturna. W tych fragmentach pisarz jawi się jako badacz historii, natury, ludowych obrzędów i ich związków ze współczesną rzeczywistością. W drugiej części zebrano kilkanaście tekstów krytycznych, w których Sebald zajmuje się rozmaitymi dziełami sztuki – od teatralnych przedstawień Handkego, przez obrazy do utworów wybitnych pisarzy: Güntera Grassa, Wolfganga Hildesheimera czy Franza Kafki.

49,00 
Cel: Europa

Książka napisana została z myślą o politykach, dziennikarzach, profesorach i nauczycielach oraz studentach. O jedności europejskiej naucza się na wszystkich uniwersytetach i innych szkołach wyższych w Polsce, lecz brak książek o historii integracji europejskiej. Tak więc, niedawna przeszłość staje się źródłem teraźniejszości.

17,00 
Cesarz

Jeden z największych bestsellerów światowych. Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapuściński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania.

23,00 
Cień ponurego wschodu

"Cień ponurego Wschodu" to zbiór felietonów podróżniczych ukazujących życie w Rosji przed rewolucją bolszewicką i u jej progu. Autor jako niezwykle uważny obserwator rzeczywistości stara się wniknąć w charakter "rosyjskiej duszy zbiorowej". Pokazuje zabobony i gusła, w które wierzył zarówno rosyjski lud, jak i przedstawiciele dworu. Przedstawia działające w Rosji sekty i ruchy religijne, pokazuje grunt, na który padło ziarno rewolucji. Zarysowuje ponadto sylwetki osób, takich jak Rasputin czy Iwan Kronsztancki, które odegrały dużą rolę w dziejach tego państwa, tak ponurego i pełnego paradoksów.

15,00 
Commando.pl. Nieznana historia 62 Kompanii Specjalnej Wojska Polskiego

Autor książki Jarosław Rybak, dziennikarz, odsłania kulisy działań polskich jednostek specjalnych działających zarówno na terenie Polski, jak i w operacjach międzynarodowych. Książka jest bogato ilustrowana, pełna nieznanych dotąd faktów, trzyma w napięciu niczym najlepsza powieść akcji.

120,00 
Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł. Gdynia ’70

Autorzy, dziennikarze, pochodzą z Trójmiasta i jako nastolatkowie widzieli te straszne wydarzenia na własne oczy. W fabularyzowanym reportażu o gdyńskiej tragedii rozmawiają z bezpośrednimi świadkami masakry. Odnaleźli też żonę Brunona Drywy, zastrzelonego portowca, ojca trojga małych dzieci, która opowiada dramatyczną historię swej rodziny. Spotkali się z rodzicami Zbigniewa Godlewskiego, zabitego osiemnastolatka, znanego ze słynnej ballady jako Janek Wiśniewski. Wstrząsająca, napisana z sercem i dbałością o szczegóły rekonstrukcja dni, których nie wolno nam zapomnieć.

12,00 
Człowiek matematyczny i inne eseje

Wybór esejów, przemówień, fragmentów dziennika, notatek – ukazuje oryginalność myślenia Musila jako krytyka literatury i kultury.

99,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności