XX wiek
"Największe bitwy XX wieku" to seria wydawnicza, w której opisujemy dzieje największych konfliktów zbrojnych ostatnich dziesięcioleci. Poszczególne tomy poświęcamy zarówno wydarzeniom znanym jak i tym rzadko opisywanym lub zapomnianym.
Gdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Zaczyna się od tego, że na Zielone Wzgórze w Avonlea przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia rudowłosa dziewczynka.
Sześciu alianckich komandosów wyrusza z misją, od której zależy życie tysięcy żołnierzy. Muszą wysadzić w powietrze ukryte w niedostępnych górach gigantyczne działa - naloty bombowców i ostrzał z okrętów nie przynoszą efektów – strzegące strategicznego przesmyku na Morzu Egejskim.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 40 XX wieku w mieście Oran. Spokojne życie mieszkańców zostaje zniszczone, gdy w mieście zaczyna panować epidemia dżumy.
Moses Herzog, cztredziestosiedmioletni były wykładowca, przeżywa poważny kryzys emocjonalny, intelektualny i moralny. W swym domu w górach pisze listy - w głowie lub na papierze - do przyjaciół, rodziny, swego psychiatry, polityków, filozofów, a nawet do samego Boga.
Kolejne wydanie piątego tomu z serii Historia powszechna. Książka ciesząca się wielką popularnością jest podsumowaniem wieloletnich badań autora. Ujmuje syntetycznie dzieje nie tylko Europy i Ameryki, lecz także ważniejsze wydarzenia na pozostałych kontynentach. Książka jest wyposażona w mapy, ilustracje, indeksy i bibliografię.
Nowe, rozszerzone wydanie książki, będącej nie tylko uznanym podręcznikiem akademickim. Autor prezentuje systematyczny i uporządkowany wykład obejmujący całą niezbędną faktografię i interpretację potrzebną do zrozumienia ewolucji stosunków międzynarodowych. Koncentruje się na tych ideach i wydarzeniach międzynarodowych, które wyrastając ponad poziom międzynarodowy czy bilateralny są elementami zmiany porządku na szerszym obszarze geograficzno-politycznym w danym okresie dziejów.
Jeśli potrzebny jest wam komentarz do dziejów świata w XX wieku, nie znajdziecie bardziej interesującego - podobne opinie o książce wybitnego pisarza i dziennikarza Paula Johnsona pojawiają się wszędzie tam, gdzie zostaje ona wydana. W rzeczy samej - ten wszechstronny, dramatyczny bilans ostatnich siedmiu dziesięcioleci historii ludzkości jest lekturą pasjonującą.
Dziesięć osób, zaproszonych przez tajemniczego nieznajomego, przybywa do luksusowej willi na Wyspę Żołnierzyków. Po sutym lunchu głos z gramofonu obwieszcza, że każdy z zebranych jest winien śmierci człowieka i teraz zostanie ukarany.
Jest rok 1327, w opactwie benedyktynów dochodzi do serii morderstw. Rozwiązania ich zagadki podejmuje się Wilhelm z Baskerville, franciszkanin. Jego dochodzenie przypomina śledztwa Sherlocka Holmesa. Świat, w którym działa, jest labiryntem tajemniczych znaków. Ludzie, z którymi się styka, noszą piętna swojego czasu - reguł i obsesji, zakazów oraz herezji.
Jest rok 1327, w opactwie benedyktynów dochodzi do serii morderstw. Rozwiązania ich zagadki podejmuje się Wilhelm z Baskerville, franciszkanin. Jego dochodzenie przypomina śledztwa Sherlocka Holmesa. Świat, w którym działa, jest labiryntem tajemniczych znaków. Ludzie, z którymi się styka, noszą piętna swojego czasu - reguł i obsesji, zakazów oraz herezji.
Najgłośniejsza książka Nabokova jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść była filmowana przez Stanleya Kubricka i Adriana Lyne.
"Niezwykłe katastrofy" są sugestywną, niekiedy wstrząsającą relacją o wielu tragicznych wydarzeniach ostatniego stulecia.
"Noc i inne opowiadania" Jerzego Andrzejewskiego zbiór opowiadań połączonych wspólną problematyką okupacyjną. Główny nacisk kładzie autor na konflikty psychologiczne swych bohaterów. Aby wypadły one wyraziście, stwarza sytuacje bez wyjścia.
"Samolot tkwił nieruchomo w osobliwej pustce między białą watą gęstych chmur w dole a niebieściutką kopułą nad nami. (...) Aż w chwili pewnej zaskoczyła mnie głupiutka symboliczna myśl - kilka godzin później zanotowałem ją w podróżnym notesie, dlatego zapamiętałem. Oto ona: chmury pod nami - to dramatyczny, skłębiony straszny los Żydów, zakończony ludobójczym finałem Holocaustu, natomiast jasny błękit nad nami - to los Żydów w ich własnej Erec Israel."
Pajacyk o imieniu Pinokio, mimo że jest z drewna, umie mówić i poruszać się, odczuwa ludzkie słabości, a kiedy kłamie, wydłuża mu się nos. W nagrodę za przemianę wewnętrzną, po dramatycznych przygodach, staje się prawdziwym człowiekiem.
Obraz młodzieńczych lat Paustowskiego, tuż przed I Wojną Światową, gdy Autor znalazł się na terenie Polski. Przedstawia impresje z romantycznej młodości, młodzieńcze przyjaźnie z poetami, malarzami. Ważnym wątkiem powieści jest miłość lat pierwszych, gdy kawa smakuje portową knajpą, a radość przynosi muśnięcie wiatru i blask słońca.
Historia młodej Amerykanki wiodącej karnawałowe życie w Nowym Jorku, łamiącej serca mężczyznom i polującej na męża milionera urzekła też krytyków, którzy wskazywali, że to coś więcej niż wielkomiejskie story o wodzącej facetów za nos, cynicznej playgirl; że prezentowany przez Holly Golightly sposób na życie odzwierciedla jej lęk przed zwyczajnym dorosłym życiem, prozą ułożonej i spokojnej egzystencji.
"Spuścizna" podejmuje wątki "Dworu" malując , na tle przemian społecznych i obyczajowych specyficzną atmosferę Warszawy i Nowego Jorku schyłku ubiegłego stulecia i opowiadając burzliwe koleje losu młodej żony Kalmana Jakobiego, Klary, oraz jego dzieci i wnuków, których drogi życiowe bardzo rozmaicie się układają.
"Spuścizna" podejmuje wątki "Dworu" malując , na tle przemian społecznych i obyczajowych specyficzną atmosferę Warszawy i Nowego Jorku schyłku ubiegłego stulecia i opowiadając burzliwe koleje losu młodej żony Kalmana Jakobiego, Klary, oraz jego dzieci i wnuków, których drogi życiowe bardzo rozmaicie się układają.
The Olympics were organised by volunteers in just 18 months and at a fraction of the cost of the modern Olympics and yet, just as today, the sport was overshadowed by doping scandals and caused international uproar. The ferocious competitiveness of a US team dominated by New York Irish Americans led to a succession of 'scandals' culminating in the historic marathon when Italian confectioner baker Dorando Pietri's heroic efforts at the limits of exhaustion so entranced on-lookers that track officials helped him across the finish line. Coinciding with the 100th Anniversary of the first London Olympics, this delightful social and sporting history - illustrated with over 70 contemporary images - provides a thought-provoking contrast to the forthcoming 2012 Olympic Games.
Na książkę składają się dwa krótkie utwory prozatorskie wchodzące w cykl poświęcony rodzinie Glassów. Buddy Glass opowiada w nich o swoim najstarszym bracie, Seymourze. Akcja pierwszego z nich rozgrywa się w 1942 roku, krótko po powołaniu braci do służby wojskowej, tego samego dnia, w którym Seymour miał wziąć ślub. Drugie opowiadanie miało z kolei przedstawić czytelnikom Seymoura, tragicznie zmarłego w 1948 roku.