Rosja
Korespondencja Olgi Frejdenberg i Borysa Pasternaka udostępnia nam codzienność, świat doznań i przeżyć ludzi obdarowanych przez naturę niezwykłą wrażliwością, talentami artystycznymi i pasjami tworzenia, ocalającymi człowieczeństwo i przyzwoitość w czasach rozpętanych żywiołów totalitaryzmu i zdziczenia.
Postrzegamy Rosję jako europejską demokrację. Potencjalnie. Chcielibyśmy, żeby tak było. Przecież Rosjanie sami podkreślają, że ich kraj to Europa. I dziwimy się, kiedy rosyjskie władze postępują wbrew demokratycznym standardom. Po raz kolejny. Ta książka próbuje wytłumaczyć ten mechanizm: że system rządów, z jakiego korzysta Władimir Putin, jest bliższy temu, przy pomocy którego rządzili Rosją carowie Iwan Groźny i Piotr Wielki.
"Cień ponurego Wschodu" to zbiór felietonów podróżniczych ukazujących życie w Rosji przed rewolucją bolszewicką i u jej progu. Autor jako niezwykle uważny obserwator rzeczywistości stara się wniknąć w charakter "rosyjskiej duszy zbiorowej". Pokazuje zabobony i gusła, w które wierzył zarówno rosyjski lud, jak i przedstawiciele dworu. Przedstawia działające w Rosji sekty i ruchy religijne, pokazuje grunt, na który padło ziarno rewolucji. Zarysowuje ponadto sylwetki osób, takich jak Rasputin czy Iwan Kronsztancki, które odegrały dużą rolę w dziejach tego państwa, tak ponurego i pełnego paradoksów.
W swoim eseju Michel Eltchaninoff próbuje odpowiedzieć na kardynalne pytanie, które od aneksji Krymu, celebrowanej w Rosji jako akt założycielski, wszyscy sobie stawiają: jakie pomysły i zamiary ma Putin w głowie, za progiem tego nieprzewidywalnego wieku? I tu w sukurs przychodzą rosyjscy filozofowie, którzy powinni pomóc nam w zrozumieniu jego strategii. To ich myślami i wskazaniami kieruje się dziś Władimir Władimirowicz. A wieją pomyślne wiatry na Kremlu dla piewców konserwatyzmu, Rosyjskiej Drogi i eurazjatyckiego imperium.
Wielkie Imperium podbija kosmos, budując Czwartą Rzeszę. Państwem rządzi dyktator, tajna policja tropi wszelkie przejawy opozycji, próby buntu na anektowanych planetach są krwawo tłumione. Niepodległa planeta Nowy Krym jeszcze stawia opór. Ale pojawia się zdrajca...
Książka, autorstwa wybitnego historyka niemieckiego młodego pokolenia, to tematyczny przegląd dziejów stalinizmu. Autor oparł się na wynikach wieloletnich poszukiwań archiwalnych i, dzięki własnym przemyśleniom, stworzył nowoczesny katalog podstawowych problemów okresu stalinowskiego. Atutem pracy jest klarowny wykład, odpowiedni zarówno dla znawców tematu, jak i dla wszystkich pragnących pogłębić swoją wiedzę na temat rządów Stalina w ZSRR.
„Pragniesz przeżyć przygodę swojego życia? Z nami zwiedzisz bunkry i poczujesz się jak Janek z Czterech Pancernych!” – krzyczy tandetna ulotka. Manewry wojskowe, military shows, paintball dla znudzonych pracowników korporacji. Życie po życiu radzieckich poligonów, państwa w państwie, które rozporządzało nie tylko czołgami, śmigłowcami i głowicami atomowymi, ale prowadziło także szpitale, szkoły, kina i piekarnie...
Opis wielu ruchów młodzieżowych działających na polu współczesnej kultury rosyjskiej, wśród których znalazły się zarówno odpowiedniki znanych na Zachodzie społeczności (hipisi, punki, skinheadzi, motocykliści i in.) jak również oryginalne i prawie nieznane poza Rosją grupy kulturowe (rolewicy, KSP). Atutem książki jest ukazanie ruchów młodzieżowych na tle radykalnych przemian społecznych i świadomościowych dokonujących się w Rosji, poczynając od upadku Związku Radzieckiego oraz nowych nurtów w obrębie kultury rosyjskiej.
"Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach…Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: WITAJCIE NA KOŁYMIE – W ZŁOTYM SERCU ROSJI". (Jacek Hugo-Bader)
Świetnie udokumentowana monografia "wojny unicestwiającej", jaką Hitler wydał Związkowi Sowieckiemu 22 czerwca 1941. W krwawych walkach na froncie wschodnim zginęło ponad trzydzieści milionów ludzi. Autor wyjaśnia polityczne i militarne aspekty przedsięwzięcia. Powołując się na najlepszych badaczy historii wojskowej i Holocauastu, rozwiewa mity, zakłamujące rolę niemieckich dowódców wojskowych, twierdzących jakoby byli przeciwni tej wojnie, która stała się początkiem końca Trzeciej Rzeszy.
Pierwsza na polskim rynku książka najpoczytniejszego pisarza rosyjskiego. Tytułowe "Pokolenie P" odnosi się do "generacji Pepsi-Coli", młodzieży układającej sobie życie już w nowej Rosji – jak na przykład bohater powieści, student Instytutu Literatury. Niespodziewanie robi on zawrotną karierę jako copywriter. Pracując dla potężnych "nowych Rosjan", poznaje zdumiewającą prawdę: rosyjski wielki biznes i polityka, znane szarym ludziom z mediów, okazują się złudą, jakiej nie domyśla się nikt. Jak ta iluzja jest możliwa i jak wobec niej zachowa się nasz Wowa Tatarski? Pełna pomysłów powieść Pielewina ucieszy każdego, kto lubi rosyjskich mistrzów fantastyki, wyobraźnię, groteskę, postmodernistyczny pastisz albo mistykę w stylu Carlosa Castanedy – i każdego, kogo ciekawi nowa Rosja albo proza XXI wieku.
To wybór tekstów - reportaży, korespondencji, felietonów, notek - dziennikarza „Gazety” z lat 1998 – 2012. Książka Radziwinowicza jest jedynym w swoim rodzaju, unikatowym we współczesnej literaturze faktu zapisem przemian w Rosji od schyłku epoki Jelcynowskiej do chwili obecnej. Różnorodna gatunkowo, znakomita pod względem warsztatowym, świadcząca o niezwykłym zmyśle obserwacyjnym i ogromnej wiedzy autora.
Praca znanego historyka radzieckiego, profesora uniwersytetu w Leningradzie, który poświęcił się głównie badaniu dziejów XVI stulecia w Rosji. Autor przedstawia biografię tyleż wybitnej, co kontrowersyjnej postaci tego okresu - cara Iwana Groźnego - która do dziś fascynuje nie tylko historyków; ukazuje ją na tle najważniejszych wydarzeń i przemian politycznych i społecznych epoki, tak więc pracę Skrynnikowa traktować można również jako swego rodzaju monografię historyczną opisywanego okresu. Był to okres niezwykle ważny w historii państwa rosyjskiego - nastąpiło wówczas odsunięcie od władzy bojarów, nadszedł czas reform, następnie powołanie opriczniny, wojen z Tatarami, walk o Inflanty.
Jeden dzień Iwana Denisowicza to opowiadanie, które jest rekonstrukcją jednego dnia w łagrze. Akcja rozgrywa się w ściśle określonych ramach czasowych: od pobudki do nocy. Tytułowy bohater to kołchoźnik skazany za drobne wykroczenie na długi pobyt w obozie pracy, człowiek prosty, którego cały spryt, inteligencja i energia życiowa skierowane są na przeżycie do następnego dnia. Zna reguły życia obozowego, wszystkimi możliwymi sposobami stara się zdobyć trochę pożywienia i uniknąć za to kary. Za specjalna zgoda Chruszczowa "Nowyj Mir” publikuje je w 1962 roku, co stało się światową sensacją zarówno literacką, jak i polityczną.
Kim była naprawdę imperatorowa Wszechrosji? Demonem zła, natchnieniem filozofów czy też władczynią, na którą czekałą Rosja? Autor, wybitny historyk, przedstawia wyjątkową osobowość Katarzyny II w całym jej bogactwie. Niezwykłą i jedyną w swoim rodzaju.
Romantyczny trójkąt w życiu wodza: Lenin, Nadieżda i Inessa... Tragiczna miłość Stalina, miłostki Berii i zaniedbana piękność, Nina Gegeczkori, jego ślubna połowica... Kim była w rzeczywistości Nina Chruszczowa: prowincjonalnym babonem, czy kobietą mądrą, o silnym charakterze i wybitnym wpływie na politykę męża? To tylko kilka wątków tej fascynującej książki.
W sierpniu 2000 roku podczas wielkich manewrów Floty Północnej na Morzu Barentsa zatonął rosyjski okręt podwodny Kursk. Co było przyczyną potężnej eksplozji, która spowodowała zatonięcie najnowocześniejszego okrętu rosyjskiej floty wraz ze 118 osobami załogi? Próbując za wszelką cenę ukryć prawdę, Moskwa odrzuca złożoną przez Zachód propozycję pomocy. Niemieccy dziennikarze Bettina Sengling i Johannes Voswinkel, którzy w 2001 roku pracowali jako moskiewscy korespondenci tygodnika Stern, przedstawiają historię okrętu, zbrodnicze wręcz działania rosyjskiego sztabu kryzysowego oraz tragiczne losy rodzin poległych marynarzy. Opisują tragedię, na którą składają się bohaterstwo ludzi i narodowa megalomania.
Książka "Macierewicz i jego tajemnice" jest efektem śledztwa dziennikarskiego, poświęconego byłemu Ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi. Przeprowadził je dziennikarz "Wyborczej" Tomasz Piątek. W wyniku półtorarocznej pracy powstała książka ilustrująca więź między Macierewiczem a gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem, który jest mocno związany z Moskwą, gdyż od lat współpracuje z GRU. Śledztwo jest oparte na faktach uzyskanych od informatorów oraz wiadomościach znalezionej w Internecie, archiwach sądowych i Bibliotece Narodowej. Podczas lektury czytelnik może się zapoznać z odniesieniami do źródeł, a także z mapą szczegółowo ukazującą sieć powiązań między Macierewiczem, Mogilewiczwm i Kremlem.
Wojny miało nie być. Rosja boryka się z poważnymi problemami, a Polski strzegą sojusze i silna armia. Znamy te argumenty, prawda? A jednak konflikt wybucha. Pancerne zagony wroga przelewają się przez granicę niepowstrzymaną, zdawać by się mogło, falą. NATO nie śpieszy się ze zbrojną interwencją – musi nam wystarczyć wysłany wcześniej sprzęt i szczupły amerykański kontyngent. Naczelne dowództwo Wojska Polskiego decyduje się na wdrożenie kontrowersyjnego planu Międzyrzecze...
Subiektywna, kontrowersyjna relacja z podróży po Rosji, Azji Centralnej i Chinach. Autor – Amerykanin mieszkający na stałe w Rosji – przemierzając region, wzorem najlepszych reporterów stara się spojrzeć pod podszewkę przemian, jakie się dokonały po rozpadzie ZSRR. Opisuje je z perspektywy zwyczajnych ludzi, z którymi pije, wędruje, a przede wszystkim rozmawia.
Pierwsze wydanie tego 7-tomowego dzieła ukazało się w latach 1923-1935 w stosunkowo niewysokim nakładzie i w czasach PRL należało do książek najsurowiej zakazanych, dostępnych wyłącznie w największych bibliotekach naukowych po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Niniejsza edycja, opatrzona niezbędnymi dziś przypisami i komentarzami, kładzie kres "przymusowemu zapomnieniu" dorobku Kucharzewskiego.
Pierwsze wydanie tego 7-tomowego dzieła ukazało się w latach 1923-1935 w stosunkowo niewysokim nakładzie i w czasach PRL należało do książek najsurowiej zakazanych, dostępnych wyłącznie w największych bibliotekach naukowych po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Niniejsza edycja, opatrzona niezbędnymi dziś przypisami i komentarzami, kładzie kres "przymusowemu zapomnieniu" dorobku Kucharzewskiego.
Pierwsze wydanie tego 7-tomowego dzieła ukazało się w latach 1923-1935 w stosunkowo niewysokim nakładzie i w czasach PRL należało do książek najsurowiej zakazanych, dostępnych wyłącznie w największych bibliotekach naukowych po uzyskaniu specjalnego zezwolenia. Niniejsza edycja, opatrzona niezbędnymi dziś przypisami i komentarzami, kładzie kres "przymusowemu zapomnieniu" dorobku Kucharzewskiego.
"Bolesna rzeczywistość jest taka, iż naród rosyjski odziedziczył po komunistycznym eksperymencie zrujnowane rolnictwo, przestarzałą i często prymitywną infrastrukturę, zacofaną gospodarkę z coraz mniej konkurencyjnym przemysłem, zdewastowane środowisko naturalne i zagrożenia demograficzne." Imponujący album fotograficzny, opatrzony wstępem Zbigniewa Brzezińskiego.