Antykwariat Epicki > historia Polski

historia Polski

Ofiary losu. Inna historia Polski

Brawurowa podróż przez tysiąclecie. Od szansy zmarnowanej przez Chrobrego po udaną inwestycję Kaczyńskiego – znane fakty opisane z nowej perspektywy. Czołowy publicysta „Liberté!” opowiada o lepszych niż Jagiełło mężach dla Jadwigi i tłumaczy dlaczego Rzeczpospolita nie sięgnęła po Pacyfik.

20,00 
Powstanie 44. Zachowali się jak trzeba

Dwadzieścia reportaży pokazuje dramat Powstania Warszawskiego przez pryzmat losów pojedynczych osób. Suma tych zdarzeń to ciąg epizodów historycznych, które ukazują dramaturgię walk Powstańców z okupantem niemieckim. To opowieść o ludziach w różnym wieku, którzy za cenę życia walczyli o wolność i niepodległość swojej Ojczyzny.

13,00 
Ani tryumf ani zgon

Czy Powstanie Warszawskie było konieczne? Książka "Ani tryumf, ani zgon?" jest polemiką z bezkrytycznym spojrzeniem na wydarzenia sprzed 60 lat; w tym także polemikę z "Powstaniem 44" Normana Daviesa. Łubieński nie leczy naszych ran, lecz z chirurgiczną precyzją oddziela szansę od mrzonek, rzeczywistość wojskową i polityczną od iluzji i nadziei.

12,00 
Cieniom Treblinki

"Korowód śmierci, gremialnie odmawiający żałobną modlitwę Dnia Sądnego, posuwał się z podniesionymi rękami, bity i popychany, do komór. >Lalka< katował też nahajką, szczuł psem, a usłużni esesmani pomagali mu dobijać upatrzoną ofiarę. Nie był gorszy od esesmańskiej bestii Zenfa, który szczególnie upodobał sobie znęcanie się nad dziećmi. Wyrywał je z rąk matek i zabijał uderzeniem o ścianę..."

16,00 
Dymitr Samozwaniec i Maryna Mniszech

Opowieść o zdumiewającym epizodzie w dziejach stosunków polsko - rosyjskich z początku XVII wieku i jego bohaterach. Chodzi o cara Dymitra, zwanego Samozwańcem I oraz Marynę Mniszech, szlachciankę i jedyną Polkę, która zasiadła na moskiewskim tronie. Z Dymitrem wzięła dwa śluby. Po dwóch tygodniach został zastrzelony, a ją uwięziono. Wypuszczona do Polski, powróciła do Moskwy raz jeszcze, by w nowym Samozwańcu rzekomo rozpoznać... swego męża!

34,00 
Dzieje Polski w zarysie

"Dzieje Polski w zarysie", główne dzieło Bobrzyńskiego, stanowi w bogatej literaturze historycznej XIX w. tę pozycję, która wzbudziła najszersze zainteresowanie i sprowokowała najostrzejsze kontrowersje.

14,00 
Dzieje Żydów w Polsce – XIX wiek. Wybór tekstów źródłowych

Wybór tekstów źródłowych obejmujących taką tematykę jak oświata, życie religijne, położenie prawne czy kwestie asymilacji i emancypacji.

11,00 
Edward Rydz-Śmigły

Edward Śmigły-Rydz, także: Edward Rydz, Edward Rydz-Śmigły, ps. „Śmigły”, „Tarłowski”, „Adam Zawisza” (ur. 11 marca 1886 w Brzeżanach, zm. 2 grudnia 1941 w Warszawie) – polski wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej Polski w 1939, formalnie przez 17 dni „następca prezydenta Rzeczypospolitej na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju”.

20,00 
Generałowie bezpieki

Jerzy Gruba w latach 1979–83 był komendantem wojewódzkim MO w Katowicach. W 1981 r. podległe mu jednostki ZOMO brały udział w pacyfikacji kopalni „Wujek”. W październiku 1982 r. został awansowany do stopnia generała brygady MO. W latach 1983–1985 był zastępcą komendanta głównego MO. Stał na czele zespołu, który tuszował dowody w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka.

11,00 
Herezje i prawdy

"Moich szkiców średniowiecza nie należy uważać za pracę historyka, lecz tylko publicysty. Pisałem je, aby zakwestionować zadawnione poglądy i wezwać do kontroli pewnych pojęć, które takiej rewizji jak najbardziej wymagają. Inteligentniejszy czytelnik stwierdzi, że ciągle wygłaszam protesty przeciw pojęciom ustalonym i zamarzniętym. Czytelnik mniej inteligentny będzie mówił i pisał, że o takiej lub takiej sprawie nie mam pojęcia, bo przecież „wiadomo jest, że było inaczej”.

12,00 
Historia Polski

„Historia Polski” jest próbą zwięzłego przedstawienia dziejów Polski od czasów najdawniejszych do współczesności. Jest pierwszym tego rodzaju tzn. tak zwięźle pojętym, opracowaniem przeszłości naszego kraju, narodu, państwa i kultury. Nie jest to książka, jak to bardzo często z ogólniejszymi ujęciami bywa, lecz pracą ściśle historyczną starającą się na ukazywaną przeszłość patrzeć z perspektywy wymogów obiektywnego warsztatu historycznego i wynikających z materiału historycznego interpretacji.

18,00 
Historia Polski 1914-1939

Dzieje Polski od wybuchu I wojny światowej do wydarzeń poprzedzających wybuch II wojny światowej. Ciekawa pozycja pokazująca różne aspekty państwa polskiego w konkretnych latach, jakie zawarte są w tytule. Autor mówi nie tylko o historii, ale również o działaniach politycznych, społecznych, gospodarczych, ekonomicznych.

14,00 
Historia Polski do roku 1795

Książka stanowi podręcznikowe kompendium wiadomości geograficznych, politycznych, społecznych oraz historycznych dziejów Państwa Polskiego od jego początków aż do pierwszego upadku tj trzeciego rozbioru. Walorem książki jest umieszczone na końcu zestawienie najważniejszych dat, indeks osób oraz nazw geograficznych i etnicznych, wreszcie indeks rzeczowy i tablice genealogiczne.

30,00 
Historja Polski od 11 listopada 1918 r. do 17 września 1939 r.

Jak istnieją prawa ekonomiczne, jak istnieje prawo popytu i podaży, tak istnieje prawo rządzące polityką polską. Znaczenie polityczne Polski jest funkcją stosunków rosyjsko-niemieckich. Z chwilą, kiedy te stosunki są złe, znaczenie Polski urasta, Polska odzyskuje polityczną samodzielność. Kiedy stosunki rosyjsko-niemieckie naprawiają się, samodzielność polityki polskiej pada. W chwili niemiecko-rosyjskiej politycznej jedności działania – niepodległość Polski zamiera.

16,00 
Husarskie skrzydła. 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej

10 opowiadań z czasów Rzeczypospolitej szlacheckiej, dzięki którym młody czytelnik przeniesie się w czasy Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Jana III Sobieskiego. Będzie świadkiem pierwszej wolnej elekcji, bitwy pod Chocimiem i obrony Częstochowy. Dowie się o tragicznych losach Maryny Mniszchówny i Samuela Zborowskiego oraz... skąd w Europie wzięła się kawa!

15,00 
I i II wojna światowa. Polska i Polacy

Dwie wojny światowe splotły bohaterskie i tragiczne losy dwóch pokoleń Polaków - ostatniego urodzonego jeszcze pod zaborami i pierwszego, które przyszło na świat już w wolnym kraju. Album przedstawia ich walkę o odzyskanie niepodległości (...). Unikatowe zdjęcia, ocalone z wojennej zawieruchy, nieodmiennie poruszają, przywołując pamięć o wydarzeniach, wobec których trudno pozostać obojętnym."

45,00 
I Warszawa nie zawiodła / And Warsaw did not fail – w 90 rocznicę bitwy warszawskiej

W dniach 12–25 VIII 2010 r. w stołecznej Galerii Plenerowej została zaprezentowana wystawa „I Warszawa nie zawiodła”. W ten sposób organizatorzy - Narodowe Centrum Kultury, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe m.st. Warszawy i Stołeczna Estrada – zapragnęli włączyć się w obchody 90. rocznicy bitwy warszawskiej. Obecnie ekspozycja, przygotowana przez byłego dyrektora Muzeum Niepodległości Andrzeja Stawarza, jest rozpowszechniana w formie eleganckiego katalogu.

40,00 
Jan Zamoyski

Legenda Sariuszów Zamoyskich zrodziła się przed przyjściem na świat najznakomitszego przedstawiciela rodu. Jan Długosz zanotował makabryczny dialog między Władysławem Łokietkiem a przebitym trzema krzyżackimi włóczniami Florianem Sariuszem. "Jak ciężką mękę ponosi ten rycerz" - rzec miał król, widząc przytrzymywane przez rannego ostatkiem sił, wypływające z rozpłatanego brzucha jelita. "Sroższa nierównie męka znosić złego sąsiada, jakiego ja wycierpiałem" - odrzekł podobno Florian. Król przyrzekł swą pomoc, rycerza od złego sąsiedztwa uwolnił, a do jego herbu, Koźlarogi, przedstawiającego kozła w czerwonym polu, dodał trzy włócznie i nadał mu nową nazwę: Jelita...

70,00 
Kazimierz Jagiellończyk

Jeżeli przystępujemy do naszkicowania dziejów życia i rządów Kazimierza Jagiellończyka, to nie tylko dlatego, że postać to ciekawa, a dzieje jego panowania obfitują w barwne epizody. Czasy Jagiellończyka to niewątpliwie epoka decydująca, której przebieg ważył na losach naszego kraju przez długie stulecia; opowieść o wielkim synu Jagiełły będzie więc dla nas pretekstem do ukazania na tle europejskim drugiej połowy XV wieku możliwie szerokiej panoramy Polski, jej społeczeństwa, ustroju, gospodarki, kultury, przede wszystkim zaś głębokich przemian dokonujących się wówczas we wszystkich dziedzinach życia.

21,00 
Książę Józef Poniatowski

Historia Józefa Poniatowskiego bratanka ostatniego polskiego monarchy. Postać o tyle barwna co nie doceniana przez Polaków.

11,00 
Lata nadziei. 17 września 1939 r. – 5 lipca 1945 r.

"W 1945 roku Polska znalazła się w otchłani klęski. Stało się tak nie tylko ze względu na zły los, ale też na skutek własnych naszych błędów, błędnej polityki kierowników naszego państwa i błędnych nastrojów społeczeństwa. (...) Możemy więc załamywać ręce i twierdzić, że zostaliśmy perfidnie oszukani i porzuceni przez sojuszników, i będzie to zgodne z prawdą. Ale to, co się nazywa 'rozumem stanu' nie polega na biadaniu ex post nad przewrotnością wspólników, lecz na umiejętności przewidywania, czy układy nam proponowane będą czy też nie będą przez kontrahenta dotrzymane. A ci, którzy podjęli się kierować naszymi losami, nie tylko politycznie przewidywać, lecz politycznie myśleć nie umieli" (Stanisław Cat-Mackiewicz).

16,00 
Legnica 1241 (Historyczne Bitwy)

Kampania 1241 roku stoczona przed ponad siedmiuset pięćdziesięciu laty mimo olbrzymiego postępu badań historycznych nadal nasuwa więcej pytań i wątpliwości, niż jasnych i precyzyjnych odpowiedzi. W miejsce starych odrzuconych koncepcji wciąż pojawiają się nowe.

19,00 
Marysieńka Sobieska

Tym razem Boy przedstawia nam złożone postaci Marii Sobieskiej, jej męża króla, oraz barwną panoramę społeczno-obyczajową Rzeczpospolitej XVII wieku.

18,00 
Na dworze Wazów w Warszawie

Książka niniejsza stanowi próbę spojrzenia historyka na dwór królewski Wazów od nieco innej strony niż to było dotychczas. Bo choć o dworze tym powstało już wiele różnych prac, dotyczą one przede wszystkim spraw publicznych, wielkiej polityki, sejmów, struktury organizacyjnej samego dworu i jego składu narodowościowego, architektury królewskich rezydencji, a także mecenatu artystycznego i naukowego, teatru i pewnych uroczystości, takich jak koronacja czy pogrzeb.

17,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności