Antykwariat Epicki > filozofia

filozofia

Rozmyślania

Pozostawione przez Marka Aureliusza Rozmyślania stanowią jedno z najznakomitszych świadectw filozofii stoickiej. W jej duchu żył i postępował. Rozmyślania te są nie są tylko zbiorem własnych i cudzych myśli, nagromadzeniem aforyzmów i cytatów. Są dialogiem z samym sobą, solilokium dyscyplinującym myśli i kształtującym piszącego moralnie. Są rekolekcjami. Ćwiczeniami duchowymi uprawianymi według ustalonej metody, zgodnie ze stoicką doktryną.

12,00 
Rozum szukający i błądzący

Książka ta jest zbiorem tekstów poświęconych problemom współczesnej filozofii. Zawiera rozważania dotyczące kwestii metafizyki i moralności oraz pojęcia prawdy, znaczenia i interpretacji. Mówi zarówno o filozofach dawniejszych, jak i dzisiejszych. Kwestie tu poruszane znajdują się w centrum nowoczesnego życia intelektualnego.

155,00 
Samotność i przeznaczenie

Można uznać ten zbiór krótkich felietonów-esejów za literacki debiut Emila Ciorana, choć w tej formie książkowej ukazały się one dopiero po jego śmierci. Pewne motywy przewijają się w nich cały czas: irracjonalność życia, relacja między cierpieniem, szczęściem a „przeznaczeniem”, problem Rumunii, która pozostanie jego miłością i fatum przez resztę życia na emigracji, kwestie filozofii, literatury, muzyki, sztuki.

75,00 
Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie

Oto kolejna książka, którą Profesor Tadeusz Sławek pisze „po swojemu”: bez tytułów rozdziałów, bez porządkujących „punktów” i „podpunktów”, unikając definiowania i wyrokowania. Daje się prowadzić przeróżnym tekstom: drąży zdania z Brocha i Kafki, z Rilkego i Owena, z Szekspira i Camusa. Tytuł jego eseju filozoficznego, Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie, wytycza kierunek refleksji. Zamiast „tropienia zwierząt” mowa jest o wędrówce ich „śladami” w poszukiwaniu istoty człowieczeństwa. Kto jednak szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek, musi najpierw zmierzyć się z myślą o przemijaniu.

33,00 
Smutek konkretu. Materializacja idei / Dziury w całym

Jakkolwiek banalnie by to zabrzmiało, wszyscy w tej części świata mają już trochę dość „płynnej rzeczywistości”. Jakby mijał czas, w którym synonimem nowoczesności była faktyczna lub przynajmniej umiejętnie udawana dematerializacja gospodarki, pieniądza, relacji społecznych, a nawet wojny...

25,00 
Spór o suwerenność

"Książka powstała z potrzeby uczestnictwa w debacie o przeszłości, teraźniejszości i dniu jutrzejszym suwerenności państwa i narodu. Jej celem jest wskazanie szczególnie na katalog wątpliwości w sprawie współczesnego znaczenia spraw związanych z suwerennością państwa. Autorzy podkreślają, że jako cecha państwa bywa ona rozmaicie interpretowana, toteż poglądy na temat suwerenności są dalece zróżnicowane."

12,00 
Stosunek filozofii do cybernetyki

Książka zawiera trzy pisma filozoficzne Trentowskiego. Są to: "Stosunek filozofii do cybernetyki", "Stosunek filozofii do teologii" oraz "Stara walka wolności z koniecznością".

20,00 
Struktura zjawiska

Goodman przekonany, że umysł działa na wszystkich poziomach naraz, nie zgadza się na oddzielanie danych zmysłowych od ich konceptualizacji. Istnieje wiele sposobów porządkowania percepcji, dlatego nie można zbudować jednego systemu ujmującego całość rzeczywistości. Goodman kładzie nacisk na różnorodność "wersji świata" oraz pojęć i narzędzi skutecznych w ramach określonych koncepcji.

54,00 
Tajemnica kosmosu

Jan Kepler najbardziej znany jest z nazwanych jego nazwiskiem praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac "Astronomia nova", "Harmonices Mundi" i "Epitome astronomiae Copernicanae". Prawa te wykorzystano do potwierdzenia słuszności teorii grawitacji Izaaka Newtona. Niniejsza praca była pierwszym większym dziełem badacza.

98,00 
Tajemnice Ewangelii św. Łukasza

"Człowiek współczesny może wybrać dwie drogi, by otrzymać wieści z minionych czasów. Gdy chce się czegoś dowiedzieć o zdarzeniach zewnętrznych, może się oprzeć na zewnętrznych dokumentach, na źródłach historycznych albo, jeśli chce się dowiedzieć czegoś o duchowych stosunkach, może się oprzeć na źródłach religijnych. Bądź też może zapytać: Co mogą powiedzieć nam ludzie, którzy sami zdołali otworzyć dla swego duchowego wzroku nieprzemijającą kronikę, którą nazywamy Kroniką Akasza, ową wielką panoramę, na której niezniszczalnym pismem utrwalone jest wszystko, co dokonało się w ewolucji świata, Ziemi i człowieka?"

30,00 
Tajemnice Ewangelii św. Marka

"Gdy wdychamy i wydychamy powietrze, to człowiek myślący materialistycznie wierzy, że wraz z powietrzem wdycha tylko tlen. Jest to jednak złudzenie. Z każdym oddechem wdychamy ducha i wydychamy ducha. To, co żyje jako duch w powietrzu, którym oddychamy, wnika w nas i wychodzi. Dawni jasnowidzący ludzie byli świadomi, że wdychany był eteryczny element, od którego pochodzi życie."

25,00 
Traktat polityczny

Tractatus politicus, czyli traktat polityczny, był ostatnim i niekompletnym traktatem napisanym przez Barucha Spinozę. Został napisany w latach 1675–77 i opublikowany pośmiertnie w 1677 r.

44,00 
Trzecia droga. Odnowa socjaldemokracji

Kapitalizm wiąże się z cyklicznymi wahaniami koniunktury, bezrobociem i znaczną dysproporcją dochodów, ale równocześnie wysoką efektywnością gospodarki prowadzącą do wzrostu dobrobytu ogólnego. Z kolei socjalizm ograniczał wolność gospodarczą i wprowadzał monopol państwa w gospodarce, zapewniał jednak ludziom bezpieczeństwo socjalne. Następstwem takiej organizacji gospodarki była jej niska efektywność. Twórcy „trzeciej drogi” przekonywali, że można stworzyć system efektywny i jednocześnie sprawiedliwy, gdy jego podstawą będzie prywatna własność, konkurencja i mechanizm rynkowy.

30,00 
Uczta, Eutyfron, Obrona Sokratesa, Kriton, Fedon

Zbiór dzieł Platona o charakterze etycznym, o powinnościach, pobożności, nieśmiertelności duszy...

15,00 
Umowa społeczna

Dzieło to różni się od innych prac Rousseau zarówno swoją bardziej naukową formą, bardziej dokładną, jak też swoją bardziej systematyczną treścią. Rousseau jest tu mniej literatem i publicystą, bardziej filozofem społecznym. Wprawdzie znajdujemy tu pewne zwroty retoryczne, jednak autor usiłuje utrzymać zamierzoną formę przedstawienia, ścisłą i rzeczową. Stara się uwzględnić najważniejszą literaturę polityczną, obalić przez argumentację logiczną rozpowszechnione poglądy.

55,00 
Wprowadzenie do filozofii umysłu

W jaki sposób umysł poznaje materialny świat zewnętrzny? Czym jest owo umysłowe "coś", do którego odnoszą się terminy: "myśli", "pragnie", "odczuwa ból"? O jaki związek nam chodzi, gdy mówimy o wzajemnym oddziaływaniu pomiędzy umysłem a ciałem? Jak możemy poznać stany świadomości drugiej osoby?

22,00 
Žižek. Przewodnik Krytyki Politycznej

Pierwszy polski przewodnik o życiu i twórczości najsłynniejszego współczesnego filozofa. O podmiocie, ideologii, różnicy płciowej i rewolucji. Na tom składa się obszerny tekst Tony'ego Myersa wprowadzający do filozofii Slavoja Žižka oraz bogaty wybór esejów i rozmów ze słoweńskim autorem. Jest kimś pomiędzy Vaclavem Havlem w Czechach, Adamem Michnikiem w Polsce, Noamem Chomskim w Ameryce i Jürgenem Habermasem w Niemczech.

95,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności