POLITYKA
- Wszystkie kategorie
- ***** ***
- ALBUMY
- ANTYKWARYCZNE DO 1945 ROKU
- BIOGRAFIE, LISTY i WSPOMNIENIA
- EZOTERYKA I PARANAUKOWE
- GRAFIKA I MALARSTWO
- GRY FABULARNE, RPG
- HISTORIA I ARCHEOLOGIA
- HUMOR, MAKSYMY I AFORYZMY
- JUDAICA
- KINO I TEATR, RADIO I TELEWIZJA
- KOMIKSY
- LITERATURA DZIECIĘCA
- LITERATURA FAKTU
- LITERATURA FANTASTYCZNA
- LITERATURA KRYMINALNA I SENSACYJNA
- LITERATURA MŁODZIEŻOWA
- LITERATURA PIĘKNA
- MAPY
- MARKETING, ZARZĄDZANIE I BIZNES
- MUZYKA
- NAUKA JĘZYKÓW
- NAUKI HUMANISTYCZNE
- NAUKI ŚCISŁE
- OBCOJĘZYCZNE
- POCZTÓWKI, WIDOKÓWKI I ZDJĘCIA
- PODRÓŻE
- POLITYKA
- PORADNIKI
- POWIEŚĆ HISTORYCZNA
- ROMANSE I POWIEŚCI OBYCZAJOWE
- SŁOWNIKI, ENCYKLOPEDIE, LEKSYKONY
- SPORT I SZTUKI WALKI
- SZTUKA
- TECHNIKA
- VARSAVIANA
- WIERZENIA I RELIGIE
- ZABYTKI TECHNIKI
„Państwo to JA!” - mawiał Ludwik XIV, absolutny władca Francji i Francuzów. Podobnie może mówić dziś o sobie Aleksander Łukaszenka, prezydent, władca i „baćka” Białorusi od 1994 roku. W rzeczy samej - jego osoba na tyle zdominowała życie publiczne, że dziś nie można mówić o Białorusi, nie wspominając o Łukaszence. Jego portret wisi w każdym urzędzie państwowym...
Wydawać by się mogło, iż kwestia kultury masowej i naukowo rozumianej geopolityki dzieli przestrzeń, której bliżej do nieskończoności, niż do wspólnego mianownika. Tym większe zaskoczenie dla postronnego czytelnika może stanowić sama próba połączenia tak odległych światów. Pomysł badania geopolitycznych wyobrażeń przez pryzmat tekstów oddziałujących na masową wyobraźnię może wydawać się wręcz szalony, ale czyż właśnie nie iskra szaleństwa legła u podstaw najważniejszych odkryć czy wynalazków.
Książka Jacka H. Kołodzieja budzi respekt nie tylko swoją objętością, ale przede wszystkim bogactwem wątków, multidyscyplinarnością, różnorodnością, wielkością i aktualnością przywoływanej i cytowanej literatury, udatnym połączeniem precyzyjności definicji i głębokiej analityczności sądów z rzetelnością ich empirycznej weryfikacji. Jako swego rodzaju politologiczna summa axiologiae przez wiele lat będzie grać rolę przewodnika po literaturze i problematyce aksjologii politycznej...
Dziennikarze tygodnika „Wprost” pokazali całemu światu, jak funkcjonuje władza w Polsce. Dzięki nim powstała książka niepowtarzalna, bezkompromisowa, która obnaża kulisy afery taśmowej, czyli wstrząsających nagrań rozmów ministrów i biznesmenów w kilku polskich restauracjach.
Znany publicysta i satyryk ciętym i bezpruderyjnym językiem pisze o kilkudziesięciu znanych osobach polskiego życia publicznego: polityki, mediów, biznesu, kultury itd. „Drodzy czytelnicy! Życzę Wam abyście nigdy nie stali się bohaterami moich książek. Z umizgami – Jerzy Urban” – zaczyna się Alfabet. Pierwsze hasło dotyczy samego autora i zaczyna się: „Urodziłem się przed wojną w Łodzi w rodzinie burżujskiej. Ojciec był redaktorem i wydawcą gazety lewicująco-liberalnej, matka także parała się próżniactwem...
Bezpieczeństwo kulturowe jest czymś więcej niż prostą sumą bezpieczeństwa poszczególnych jednostek. Stanowi nową jakość. Wynika z tego prawidłowość dotycząca różnicy między bezpieczeństwem kulturowym, a społecznym. Obszar Islamskiej Republiki Afganistanu nabiera w tym kontekście nowego znaczenia. Operacje militarne prowadzone w odmiennym środowisku kulturowym wymagają solidnej i merytorycznej wiedzy o tym regionie.
Co kryje w środku samochód prezydenta? Czy borowiec ma broń? Jaką? Czy może zabić osobę, która zagraża chronionemu VIP-owi? Jak wyglądały kulisy wizyt prezydentów Stanów Zjednoczonych? Czy były zamachy na polskich polityków?
Książka w sposób barwny opisuje życie Bronisława Komorowskiego. Początek powieści to czasy jego dziadków i życia na Ukrainie. Życiorys Prezydenta Bronisława Komorowskiego, podobnie jak i jego żony, owiany jest tajemnicą, pełno w nim niewyjaśnionych zdarzeń i osób. Kontrowersje budzi jego drzewo genealogiczne, na które się powołuje, a które nie zachowuje, jak twierdzą znawcy logiki zdarzeń, czasu i koligacji rodzinnych.
Postrzegamy Rosję jako europejską demokrację. Potencjalnie. Chcielibyśmy, żeby tak było. Przecież Rosjanie sami podkreślają, że ich kraj to Europa. I dziwimy się, kiedy rosyjskie władze postępują wbrew demokratycznym standardom. Po raz kolejny. Ta książka próbuje wytłumaczyć ten mechanizm: że system rządów, z jakiego korzysta Władimir Putin, jest bliższy temu, przy pomocy którego rządzili Rosją carowie Iwan Groźny i Piotr Wielki.
W swoim eseju Michel Eltchaninoff próbuje odpowiedzieć na kardynalne pytanie, które od aneksji Krymu, celebrowanej w Rosji jako akt założycielski, wszyscy sobie stawiają: jakie pomysły i zamiary ma Putin w głowie, za progiem tego nieprzewidywalnego wieku? I tu w sukurs przychodzą rosyjscy filozofowie, którzy powinni pomóc nam w zrozumieniu jego strategii. To ich myślami i wskazaniami kieruje się dziś Władimir Władimirowicz. A wieją pomyślne wiatry na Kremlu dla piewców konserwatyzmu, Rosyjskiej Drogi i eurazjatyckiego imperium.
Poruszająca książka napisana przez dwie kobiety, których rodziny łączyły bliskie więzy, rozerwane zabójstwem Jürgena Ponto. Autorki rzucają nowe światło na historię Frakcji Czerwonej Armii, rolę terrorystów i konsekwencje ich czynów.
Ukraina jest sąsiadem Polski. To, czy pozostanie w rosyjskiej strefie wpływów, czy też politycznie i cywilizacyjnie przesunie się na zachód, będzie miało znaczący wpływ na losy naszej części Europy. Nie sposób jednak zrozumieć ukraińskiej teraźniejszości i rozważać scenariuszy na przyszłość bez znajomości trudnej, ale bardzo ciekawej przeszłości tego państwa i narodu. Ta książka, napisana przez wybitnych znawców tematu, historyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest popularnym kompendium ukraińskich dziejów w XX i XXI wieku.
Odbycie dwuletniego kursu, potwierdzone zdanym egzaminem państwowym oraz zaświadczeniem od proboszcza, uprawnia absolwentów do zasiadania w zarządach spółek skarbu państwa oraz do ubiegania się o miejsca na listach w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Satyra na obecną władzę, naśladująca nieco słynne ''Opowiadania o Leninie" Michaiła Zoszczenki.
Autorka przez lata pracowała w zespole Polityki, związana była również z Kulturą paryską. Dopóki milczy Ukraina jest zbiorem felietonów napisanych przez Strońską po wielu pobytach na Ukrainie. Książka ta to protest przeciwko lansowanemu w Polsce omijaniu prawdy o przeszłości. Autorka uważa, że powstało państwo, które odegra z pewnością znaczną rolę w przyszłości i którego niepodległość już stała się kartą przetargową w dyplomacji. Czy korzystną dla Polski? Giedroyć napisał o książce: jest rzeczywiście znakomita i nareszcie sprawy ukraińskie są postawione w sposób bardzo trzeźwy.
Przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Białorusi – państw leżących między Unią Europejską a Rosją – zależy w dużej mierze od tego, jak rozwiążą one problemy związane z energetyką. Sytuacja tych państw jest szczególna, gdyż z jednej strony są głównymi krajami tranzytowymi dla rosyjskich surowców energetycznych – gazu i ropy – które trafiają na rynek unijny, z drugiej zaś strony w ogromnym stopniu zależą od dostaw gazu i ropy z Rosji, co ma kluczowe znaczenie m.in. ze względu na bardzo wysoką energochłonność ich gospodarek.
Stany Zjednoczne nigdy nie miały królów, ale miały prezydenckie dynastie: Adamsów, Rooseveltów, Bushów. Czy czekają je rządy następnej? Piętnaście lat po zakończeniu kadencji Billa Clintona do rywalizacji o Biały Dom stanęła jego żona. Hillary Clinton ma szansę zostać pierwszą w historii kobietą u steru władzy globalnego supermocarstwa. Była Pierwsza Dama USA, senator i sekretarz stanu odgrywa główne role na politycznej scenie od ćwierćwiecza, ale wciąż pozostaje zagadką. Czy jest niestrudzoną obrończynią słabych, bojowniczką walki o lepszy, bardziej sprawiedliwy świat, jak uważają jej zwolennicy, czy pożeranym ambicją, żądnym władzy i pieniędzy skorumpowanym politykiem, jak twierdzą jej wrogowie? Jeżeli zostanie prezydentem, stanie przed arcytrudnym zadaniem. W Ameryce i całym świecie zamożnego Zachodu fala prawicowego populizmu podmywa fundamenty liberalnej demokracji. Czy Hillary okaże się przywódczynią, który sprosta wyzwaniom naszych czasów? Czego można się po niej spodziewać, jeśli zamieszka w Białym Domu? Książka Tomasza Zalewskiego próbuje ułatwić czytelnikowi odpowiedzi na te pytania.
Książka ta ma na celu wskazać na kryzys kulturowy i polityczny jaki towarzyszy cywilizacjom w wyniku wydawanych przez nie uchwał i ustaw państwowych i ich kodyfikacji. W podstawie prawnej występuje bowiem ciągła zależność od bieżącej polityki - co prowadzi nieustannie do naruszania Praw Człowieka.
Autorzy poszczególnych rozdziałów reprezentują wiele środowisk - są wśród nich filozofowie, pisarze, dziennikarze, lekarze i prawnicy; reprezentują też różnorodne stanowiska światopoglądowe - łączy ich przekonanie o zasadniczej roli idei w życiu jednostek i zbiorowości. Pragną zwrócić uwagę na to, że żyjąc w określonych okolicznościach należy nieustępliwie zmierzać do ich udoskonalenia. Z Ideowości w polityce emanuje głęboka wiara w potencjał człowieka - warunkiem jego uruchomienia jest przełamanie bierności, wygodnictwa, a także przeświadczenie, że urzeczywistnianie ideałów, decyduje o sensie życia jednostek i społeczeństw. Książka stanowi przeciwwagę wobec szerzonej obecnie aprobaty dla mechanicznego pragmatyzmu w polityce.
Książka została zbudowana z rozmów, które Jacek Pałasiński prowadził w latach 2006-2007 na swoim blogu internetowym. Wypowiedzi internautów dają opis dzisiejszych realiów Polski, są próbą pokazania mentalności Polaków, ich zainteresowań i zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne, stosunku do problemu tolerancji, sprawiedliwości, historii własnego kraju itp.
Relacje pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim i sferą publiczną odgrywają ważną rolę w polskim życiu społeczno–politycznym. Ostatnio sytuacja Kościoła stała się jednak bardziej złożona. Książka stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytania o przyczyny tej sytuacji. Czytelnik dowiaduje się w jaki sposób polski Kościół funkcjonuje komunikacyjnie w sferze publicznej i jakie strategie dyskursywne stosuje.
Opisana tu wojna nie toczy się jedynie na Wschodzie. Trwa wewnątrz samych Ukraińców. Krew i ziemia to opowieść właśnie o nich, a także o: •gwałtownym poszukiwaniu tożsamości narodowej w kraju zrzucającym z siebie jarzmo postkomunizmu i sowiecką przeszłość, •czerwieni i czerni – barwach sztandarów Ukraińskiej Powstańczej Armii, które od początku rewolucji na Ukrainie budzą lęk i obawy Polaków, •krwi przelanej za wolność, godność i ziemię, której przyszło bronić przed inwazją ze wschodu, •ludziach Majdanu.
John Locke sformułował podstawy teoretycznie nowożytnego państwa liberalnego, a jego wizja polityki zakładała ochronę wolności jednostki i prawo obywateli do sprzeciwu wobec nadużyć władzy. Także współcześnie wielu przedstawicieli filozofii politycznej pozostaje pod większym lub mniejszym jego wpływem.
Książka "Macierewicz i jego tajemnice" jest efektem śledztwa dziennikarskiego, poświęconego byłemu Ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi. Przeprowadził je dziennikarz "Wyborczej" Tomasz Piątek. W wyniku półtorarocznej pracy powstała książka ilustrująca więź między Macierewiczem a gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem, który jest mocno związany z Moskwą, gdyż od lat współpracuje z GRU. Śledztwo jest oparte na faktach uzyskanych od informatorów oraz wiadomościach znalezionej w Internecie, archiwach sądowych i Bibliotece Narodowej. Podczas lektury czytelnik może się zapoznać z odniesieniami do źródeł, a także z mapą szczegółowo ukazującą sieć powiązań między Macierewiczem, Mogilewiczwm i Kremlem.
Siła prozy Bogdana Madeja wciąż pozostaje aktualna. "Maść na szczury" to nie chwilowy, dotykający świata, którego już nie ma, zapis rzeczywistości, ale uniwersalny przekaz o ludziach i świecie, równie groteskowym i absurdalnym zarówno w latach 70. jak i dziś.