Językoznawstwo i filologie
- Wszystkie kategorie
- ***** ***
- ALBUMY
- ANTYKWARYCZNE DO 1945 ROKU
- BIOGRAFIE, LISTY i WSPOMNIENIA
- EZOTERYKA I PARANAUKOWE
- GRAFIKA I MALARSTWO
- GRY FABULARNE, RPG
- HISTORIA I ARCHEOLOGIA
- HUMOR, MAKSYMY I AFORYZMY
- JUDAICA
- KINO I TEATR, RADIO I TELEWIZJA
- KOMIKSY
- LITERATURA DZIECIĘCA
- LITERATURA FAKTU
- LITERATURA FANTASTYCZNA
- LITERATURA KRYMINALNA I SENSACYJNA
- LITERATURA MŁODZIEŻOWA
- LITERATURA PIĘKNA
- MAPY
- MARKETING, ZARZĄDZANIE I BIZNES
- MUZYKA
- NAUKA JĘZYKÓW
- NAUKI HUMANISTYCZNE
- NAUKI ŚCISŁE
- OBCOJĘZYCZNE
- POCZTÓWKI, WIDOKÓWKI I ZDJĘCIA
- PODRÓŻE
- POLITYKA
- PORADNIKI
- POWIEŚĆ HISTORYCZNA
- ROMANSE I POWIEŚCI OBYCZAJOWE
- SŁOWNIKI, ENCYKLOPEDIE, LEKSYKONY
- SPORT I SZTUKI WALKI
- SZTUKA
- TECHNIKA
- VARSAVIANA
- WIERZENIA I RELIGIE
- ZABYTKI TECHNIKI
Publikacja gromadzi teksty dotyczące modelowania komunikacji przez poszczególne odmiany dyskursu. Badaczy (związanych z różnymi dyscyplinami i/lub paradygmatami naukowymi) szczególnie zajmują wielorakie formy przedstawień (reprezentacji) rzeczywistości oraz warunkujące je konwencje, normy, konteksty i wartości, a także środki wyrazu. Tom zawiera przy tym rozważania teoretyczne oraz prezentuje konkretne propozycje metodologiczne, np. analizy tekstów multimodalnych.
Autorzy zgodnie zwracają uwagę na historyczną i kulturową zmienność interakcji werbalnych, które powodują przeobrażenia dyskursu oraz gatunków i stylów. Pokazują ewolucję, a niekiedy rewolucję w tworzonych przez współczesnych gatunkach i tekstach. Wskazują na zmiany w postrzeganiu świata, jego wartościach, sferze obyczajowości czy modelach zachowań, wynikające z kreowania przez nowe środki przekazu medialnego intersubiektywnego obrazu świata.
Uzupełnienie mickiewiczowskiego cyklu "Jak bajeczne żurawie", w którym ukazały się książki: "Żmut", "Baket", "Kilka szczegółów" oraz "Do Snowia i dalej".
Podręcznik studentów filologii polskiej z zakresu gramatyki opisowej. Zawiera działy: -Fonetyka; -Części mowy; -Słowotwórstwo.
Książka jest podręcznikiem uniwersyteckim. Zawarte są w niej poglądy nie tylko z różnych szkół językoznawczych, lecz również samego autora, natomiast terminy zaczerpnięte zostały - jak sam autor pisze - z istniejącej literatury językoznawczej - zarówno jeśli chodzi o brzmienie, jak i treść.
Analiza dyskursu w ramach empirycznego kulturoznawstwa (perspektywy i problemy); Stabilność polskiej symboliki kolektywnej; Sterowana przez obraz świata konstrukcja rzeczywistości (na przykładzie medialnych relacji z „IV Światowej Konferencji na rzecz Kobiet” w Pekinie); Wpływ rodzaju pisma na konstrukcję wizerunku firmy; Rozpoznawalność cech „literackości” i „funkcji estetycznej” przez „kompetentnych odbiorców”; Image napojów w kulturze polskiej, niemieckiej i […]
„Mały słownik języka polskiego” zawiera około 40 tysięcy haseł i objaśnia najczęściej używane wyrazy i znaczenia. Podaje informacje o pisowni i odmianie wyrazów, o znaczeniach i o związkach frazeologicznych, w które wchodzą, określa zakres użycia opisywanych jednostek i przytacza przykłady użycia. Tam, gdzie jest to potrzebne, podaje informacje o wymowie, a przy wyrazach obcego pochodzenia wskazuje język, z którego zostały zapożyczone.
Słownik etymologiczny pióra jednej z największych postaci polskiego językoznawstwa, zawierający jego odkrycia dotyczące pochodzenia wyrazów. Przedruk wydania z 1927 roku.