Antykwariat Epicki > NAUKI HUMANISTYCZNE > Filozofia

Filozofia

Pokaż / ukryj kategorie
Kategorie

Wydawnictwo

Autorzy

Seria
Nietzsche. Nadczłowiek i wola mocy

Myśl tego prawdziwego enfant terrible filozofii to znacznie więcej niż tylko powiew świeżego powietrza w dziejach tej dziedziny. Nietzsche bowiem zdecydowanie zerwał z całą dotychczasową tradycją filozoficzną. Zwodniczym pretensjom rozumu i moralności niewolników, właściwym chrześcijaństwu, przeciwstawił nadczłowieka, który akceptuje fatalizm losu podporządkowanego woli mocy.

15,00 
Niewczesne rozważania

W książce kontrowersyjnego filozofa, czytelnik znajdzie surową krytykę współczesnej autorowi epoki. Przedmiotem ataków Nietzschego jest kultura europejska, w której największą rolę zaczęło odgrywać wykształcenie historyczne. Przerost tzw. zmysłu historycznego prowadzi wg autora do podważenia podstaw życia, twórczości i jest przyczyną uwiądu współczesnej kultury.

33,00 
Niewczesne rozważania

W książce kontrowersyjnego filozofa, czytelnik znajdzie surową krytykę współczesnej autorowi epoki. Przedmiotem ataków Nietzschego jest kultura europejska, w której największą rolę zaczęło odgrywać wykształcenie historyczne. Przerost tzw. zmysłu historycznego prowadzi wg autora do podważenia podstaw życia, twórczości i jest przyczyną uwiądu współczesnej kultury.

39,00 
O pochodzeniu poznania ludzkiego

Condillac wszelką wiedzę wywodził z doświadczenia zewnętrznego, uzyskiwanego za pomocą zmysłów. Jednak w przeciwieństwie do Locke'a pojmował umysł ludzki jako całkowicie bierny, nie posiadający żadnych idei ani dyspozycji wrodzonych zbiornik wrażeń doznanych i zapamiętanych. Cała treść i funkcje umysłu powstają jako efekt bodźców zewnętrznych. Postęp umysłu zależy od posługiwania się znakami umownymi. Condillac za znaki uważał nie tylko wyrazy mowy, ale również pojęcia, wskazywał na wspólną naturę myśli i mowy. Nasze pojęcia są tylko znakami, nasze wrażenia są tylko stanami subiektywnymi; dają niewiele wiadomości o rzeczach i własnej jaźni.

45,00 
O samobójstwie i inne pisma pomniejsze

Wybór nie tłumaczonych dotąd na język polski tekstów wybitnego XIX-wiecznego filozofa-pesymisty. Zawarte w nim - kontrowersyjne niekiedy - rozważania dotyczące, m.in. cierpienia świata, śmierci i samobójstwa, pisarstwa i języka, uczonych i uczoności, myślenia i kobiet, nie straciły na aktualności pomimo upływu czasu. Lektura obowiązkowa dla samodzielnie myślących.

99,00 
Od Manhattanu do Emaus

Zbiór refleksji dotyczących wartości, wyborów i ideałów życiowych współczesnego człowieka. Autor dąży do ukazania perspektywy przejścia od frustracji i rozczarowań do nadziei inspirowanej wiarą w możliwość budowy lepszego, bardziej ludzkiego świata. Wymaga to krytycznego dystansu wobec ,,urzekającej romantyki zła".

37,00 
Państwo (2 tomy)

Platon w swym głównym dziele jakim jest "Państwo", porusza wiele różnych zagadnień, przy czym rzadko podaje gotowy zbiór twierdzeń, przeważnie myśli głośno, wprowadzając Czytelnika do swojego warsztatu pracy. Chodzi mu przede wszystkim o to, jaki powinien być człowiek i jak powinien wyglądać ustrój państwowy.

40,00 
Philosophy as a Way of Life. Spiritual Exercises from Socrates to Foucault

This book presents a history of spiritual exercises from Socrates to early Christianity, an account of their decline in modern philosophy, and a discussion of the different conceptions of philosophy that have accompanied the trajectory and fate of the theory and practice of spiritual exercises. Hadot's book demonstrates the extent to which philosophy has been, and still is, above all else a way of seeing and of being in the world.

147,00 
Pisma filozoficzne

Powszechne jest przekonanie, że Albert Einstein był genialnym fizykiem. Mniej powszechna jest natomiast świadomość tego, że był on także wybitnym filozofem. Zresztą sam Einstein - co może wydawać się paradoksalne - uważał się przede wszystkim za filozofa, a dopiero w drugiej kolejności za fizyka. Był to fakt znany i traktowany z całą powagą przez współczesnych mu badaczy.

55,00 
Podróże z filozofią w tle

Co łączy Sycylię i teorię względności, amerykańskie lotniska, Einsteina i Paryż, grecką poezję i japoński buddyzm, estetyczne wartości matematyki i ewolucję wszechświata? To wszystko łączy osoba księdza profesora Michała Hellera - filozofa przyrody, fizyka, kosmologa, i astronoma. Książka Podróże z filozofią tle, którą wydajemy z okazji 70, urodzin Księdza Profesora, to wybór zapisków z jego dziennika, prowadzonego podczas licznych naukowych podróży po całym świecie. Ukazuje nowe oblicze księdza Hellera - bystrego obserwatora codziennego życia, miłośnika literatury i sztuki. Zawiera ciekawe anegdoty i zdjęcia z podróży oraz krótkie teksty popularnonaukowe. Idealna lektura nie tylko na czas podróży.

16,00 
Poglądy pedagogiczne Immanuela Kanta. Traktat o filozofii edukacji

"Immanuel Kant dobrze znany jest jako filozof, dużo mniej zaś jako twórca rozważań poświęconych wychowaniu i pedagogice. (...) Chociaż, jak pisał Bogdan Suchodolski, jego 'znaczenie przeszło znacznie wszystko, co powiedział on bezpośrednio o teorii nauczania i wychowania, filozofia Kanta otwierała horyzonty w pedagogice, które mieli odkryć dopiero jego uczniowie'." (fragment "Wprowadzenia")

20,00 
Rozmyślania

Pozostawione przez Marka Aureliusza Rozmyślania stanowią jedno z najznakomitszych świadectw filozofii stoickiej. W jej duchu żył i postępował. Rozmyślania te są nie są tylko zbiorem własnych i cudzych myśli, nagromadzeniem aforyzmów i cytatów. Są dialogiem z samym sobą, solilokium dyscyplinującym myśli i kształtującym piszącego moralnie. Są rekolekcjami. Ćwiczeniami duchowymi uprawianymi według ustalonej metody, zgodnie ze stoicką doktryną.

12,00 
Rozum szukający i błądzący

Książka ta jest zbiorem tekstów poświęconych problemom współczesnej filozofii. Zawiera rozważania dotyczące kwestii metafizyki i moralności oraz pojęcia prawdy, znaczenia i interpretacji. Mówi zarówno o filozofach dawniejszych, jak i dzisiejszych. Kwestie tu poruszane znajdują się w centrum nowoczesnego życia intelektualnego.

155,00 
Samotność i przeznaczenie

Można uznać ten zbiór krótkich felietonów-esejów za literacki debiut Emila Ciorana, choć w tej formie książkowej ukazały się one dopiero po jego śmierci. Pewne motywy przewijają się w nich cały czas: irracjonalność życia, relacja między cierpieniem, szczęściem a „przeznaczeniem”, problem Rumunii, która pozostanie jego miłością i fatum przez resztę życia na emigracji, kwestie filozofii, literatury, muzyki, sztuki.

75,00 
Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie

Oto kolejna książka, którą Profesor Tadeusz Sławek pisze „po swojemu”: bez tytułów rozdziałów, bez porządkujących „punktów” i „podpunktów”, unikając definiowania i wyrokowania. Daje się prowadzić przeróżnym tekstom: drąży zdania z Brocha i Kafki, z Rilkego i Owena, z Szekspira i Camusa. Tytuł jego eseju filozoficznego, Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie, wytycza kierunek refleksji. Zamiast „tropienia zwierząt” mowa jest o wędrówce ich „śladami” w poszukiwaniu istoty człowieczeństwa. Kto jednak szuka odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek, musi najpierw zmierzyć się z myślą o przemijaniu.

33,00 
Smutek konkretu. Materializacja idei / Dziury w całym

Jakkolwiek banalnie by to zabrzmiało, wszyscy w tej części świata mają już trochę dość „płynnej rzeczywistości”. Jakby mijał czas, w którym synonimem nowoczesności była faktyczna lub przynajmniej umiejętnie udawana dematerializacja gospodarki, pieniądza, relacji społecznych, a nawet wojny...

25,00 
Sofista. Polityk

Tak jak sternik zawsze pilnuje tego, co pożyteczne dla okrętu i dla tych, co na okręcie, nie nadając ustaw pisanych - umiejętność jest dla niego prawem i tak ocala tych; co z nim płyną - tak samo pod rządami ludzi, którzy tak rządzić po­trafią, czy nie powstałby słuszny ustrój, gdyby dbali o to, żeby umiejętność miała siły więcej, niżby jej miały prawa? Cokolwiek by robili panujący rozumni, nie ma w tym grzechu, dopóki przestrzegają jednej ważnej zasady, żeby zawsze w stosunku do obywateli postępować najsprawiedliwiej - tak jak to rozum dyktuje i umiejętność, i przez to ich móc ocalać i poprawiać, o ile można.

44,00 
Sokrates w Waszyngtonie

Jak postępuje polityk decydujący się na poddanie torturom terrorysty, który wie, gdzie znajdują się mające wybuchnąć bomby? Czy należy zestrzelić samolot pasażerski skierowany przez terrorystów na cel cywilny? Czy polityk ma brudzić sobie ręce? Czy w ogóle je brudzi? Czy obywatele mają moralny obowiązek przestrzegania prawa? Kiedy z powodów etycznych można złamać prawo? Czy istnieje moralność między państwami? Pytania te zadaje autor książki "Sokrates w Waszyngtonie".

77,00 
Spór o suwerenność

"Książka powstała z potrzeby uczestnictwa w debacie o przeszłości, teraźniejszości i dniu jutrzejszym suwerenności państwa i narodu. Jej celem jest wskazanie szczególnie na katalog wątpliwości w sprawie współczesnego znaczenia spraw związanych z suwerennością państwa. Autorzy podkreślają, że jako cecha państwa bywa ona rozmaicie interpretowana, toteż poglądy na temat suwerenności są dalece zróżnicowane."

12,00 
Stosunek filozofii do cybernetyki

Książka zawiera trzy pisma filozoficzne Trentowskiego. Są to: "Stosunek filozofii do cybernetyki", "Stosunek filozofii do teologii" oraz "Stara walka wolności z koniecznością".

20,00 
Struktura zjawiska

Goodman przekonany, że umysł działa na wszystkich poziomach naraz, nie zgadza się na oddzielanie danych zmysłowych od ich konceptualizacji. Istnieje wiele sposobów porządkowania percepcji, dlatego nie można zbudować jednego systemu ujmującego całość rzeczywistości. Goodman kładzie nacisk na różnorodność "wersji świata" oraz pojęć i narzędzi skutecznych w ramach określonych koncepcji.

54,00 
Tajemnica kosmosu

Jan Kepler najbardziej znany jest z nazwanych jego nazwiskiem praw ruchu planet, skodyfikowanych przez późniejszych astronomów na podstawie jego prac "Astronomia nova", "Harmonices Mundi" i "Epitome astronomiae Copernicanae". Prawa te wykorzystano do potwierdzenia słuszności teorii grawitacji Izaaka Newtona. Niniejsza praca była pierwszym większym dziełem badacza.

98,00 
Traktat polityczny

Tractatus politicus, czyli traktat polityczny, był ostatnim i niekompletnym traktatem napisanym przez Barucha Spinozę. Został napisany w latach 1675–77 i opublikowany pośmiertnie w 1677 r.

44,00 
Trzecia droga. Odnowa socjaldemokracji

Kapitalizm wiąże się z cyklicznymi wahaniami koniunktury, bezrobociem i znaczną dysproporcją dochodów, ale równocześnie wysoką efektywnością gospodarki prowadzącą do wzrostu dobrobytu ogólnego. Z kolei socjalizm ograniczał wolność gospodarczą i wprowadzał monopol państwa w gospodarce, zapewniał jednak ludziom bezpieczeństwo socjalne. Następstwem takiej organizacji gospodarki była jej niska efektywność. Twórcy „trzeciej drogi” przekonywali, że można stworzyć system efektywny i jednocześnie sprawiedliwy, gdy jego podstawą będzie prywatna własność, konkurencja i mechanizm rynkowy.

30,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności