BIOGRAFIE, LISTY i WSPOMNIENIA
- Wszystkie kategorie
- ***** ***
- ALBUMY
- ANTYKWARYCZNE DO 1945 ROKU
- BIOGRAFIE, LISTY i WSPOMNIENIA
- EZOTERYKA I PARANAUKOWE
- GRAFIKA I MALARSTWO
- GRY FABULARNE, RPG
- HISTORIA I ARCHEOLOGIA
- HUMOR, MAKSYMY I AFORYZMY
- JUDAICA
- KINO I TEATR, RADIO I TELEWIZJA
- KOMIKSY
- LITERATURA DZIECIĘCA
- LITERATURA FAKTU
- LITERATURA FANTASTYCZNA
- LITERATURA KRYMINALNA I SENSACYJNA
- LITERATURA MŁODZIEŻOWA
- LITERATURA PIĘKNA
- MAPY
- MARKETING, ZARZĄDZANIE I BIZNES
- MUZYKA
- NAUKA JĘZYKÓW
- NAUKI HUMANISTYCZNE
- NAUKI ŚCISŁE
- OBCOJĘZYCZNE
- POCZTÓWKI, WIDOKÓWKI I ZDJĘCIA
- PODRÓŻE
- POLITYKA
- PORADNIKI
- POWIEŚĆ HISTORYCZNA
- ROMANSE I POWIEŚCI OBYCZAJOWE
- SŁOWNIKI, ENCYKLOPEDIE, LEKSYKONY
- SPORT I SZTUKI WALKI
- SZTUKA
- TECHNIKA
- VARSAVIANA
- WIERZENIA I RELIGIE
- ZABYTKI TECHNIKI
Nieprzetłumaczony dotąd na język polski, ostatni tekst Rolanda Barthes’a, który we Francji i Włoszech stał się intelektualnym i artystycznym wydarzeniem. To bardzo sugestywny zapis żałoby, w jakiej pogrążył się autor po śmierci swojej matki, z którą łączyła go głęboka, symbiotyczna relacja. Odejście Henrietty Barthes złamało życie pisarza na pół, odtąd zmienia się jego literacka forma, pisanie przestaje być "udawane", ustępując miejsca egzystencji.
Zbiór biografii gwiazd światowego i polskiego kin, od Charliego Chaplina po Piotra Fronczewskiego. Urokliwe retro, w sam raz dla fanów kinematografii.
Tom ten zawiera szkice poświęcone pisarzom, których dzieła Miller przeżył najgłębiej, w tym niezwykłej urody portrety literackie jego artystycznych powierników i przyjaciół, oraz postaci szczególnie go intrygujących. Niezmiernie interesujące będzie też przestudiowanie listy stu książek, które wywarły najsilniejszy wpływ na Millera - wykaz ten dowodzi niezbicie, jak oryginalną, w pełni samodzielną osobowością artystyczną odznaczał się autor "Różoukrzyżowania", jak chłonnych i wrażliwym był czytelnikiem i interpretatorem twórczości innych mistrzów pióra. Książka ta - ułożona w przemyślaną całość przez samego autora w roku 1969 ze szkiców pisanych w różnych latach - jest ciekawym źródłem wiedzy o intelektualnym i estetycznym rodowodzie pisarskim Henry'ego Millera.
Korespondencja Olgi Frejdenberg i Borysa Pasternaka udostępnia nam codzienność, świat doznań i przeżyć ludzi obdarowanych przez naturę niezwykłą wrażliwością, talentami artystycznymi i pasjami tworzenia, ocalającymi człowieczeństwo i przyzwoitość w czasach rozpętanych żywiołów totalitaryzmu i zdziczenia.
Na początku był odbiornik radiowy AGA z mnóstwem tajemniczych świecących lamp w środku. Później pojawił się gramofon typu deck i pierwsze płyty odtwarzane z prędkością 33 i 1/3 obrotów na minutę. A wraz z nimi trąbka Louisa Armstronga, głos Elvisa Presleya czy dźwięk organów Hammonda. I tak narodziła się miłość Wojciecha Manna do muzyki... W tej pełnej ciepłego humoru i nostalgii książce Wojciech Mann opowiada o swoich przygodach z muzyką i muzykami.
Książka stanowi zapis procesu dojrzewania przedstawicielki pokolenia urodzonego w II RP, wychowanego w cieniu wojny, które w życie dorosłe wchodziło w okresie stalinizmu. Autorka, profesor socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, wnikliwie analizuje otaczający świat, pokazując tragizm wyborów, przed którymi stawała ona i jej rówieśnicy.
"W domu niewoli" jest jednym z najwybitniejszych w polskiej i światowej literaturze świadectw stalinowskich zbrodni. Autorka opisuje swoją ciernistą drogę wojenną – od aresztowania w pierwszych miesiącach sowieckiej okupacji polskich kresów, poprzez przesłuchania, tułaczkę po stalinowskich więzieniach, wywózkę do okrytego czarną sławą łagru w Workucie, niełatwą drogę wiodącą przez radzieckie kołchozy aż po amnestię i drogę do Armii gen. Władysława Andersa.
Wciągający pojedynek pisarzy mierzących się ze światem i ze sobą nawzajem. Jeden z najbardziej wpływowych francuskich intelektualistów i najgłośniejszy współczesny francuski pisarz mierzą się we wciągającym pojedynku z samymi sobą i ze światem. Książka jest zbiorem dowcipnej i niekiedy brutalnie szczerej korespondencji autorów.
Teksty "Wspomnień i opowiadań" oparto na ostatnich wydaniach za życia Autora.
Po ukazaniu się w 1987 roku pierwszego wydania książki Michaela Harta "100 postaci..." krytycy zarzucali Autorowi, że ośmielił się nie tylko rozstrzygać które osobistości wywarły największy wpływ na dzieje świata, lecz i subiektywnie je klasyfikować. Wbrew zastrzeżeniom krytyków książka odniosła ogromny sukces; sprzedano dziesiątki tysięcy egzemplarzy. Autor z czasem doszedł do wniosku, że od napisania książki ranga niektórych jej bohaterów wzrosła, innych zmniejszyła się, a pewne nazwiska - pierwotnie pominięte - zajaśniały nowym blaskiem.
Ta książka to petarda. Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość.
"Abecadło" to obok "Dzienników" jedna z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych rzeczy jaka wyszła spod pióra Kisiela .Jest to po prosu zbiór opowiastek, anegdot i historyjek o postaciach, które Kisiel znał osobiście, lub o których miał po prostu coś ciekawego do powiedzenia.
Wspomnienia młodości często bywają złudne, jak wrażenia motyla z czasów, gdy był gąsiennicą, lub wspomnienia suchego patyka z czasów kwitnących gałęzi. Oczywiście moje wspomnienia porównywać by można do cyklu: gąsiennica, poczwarka, motyl. Piszę tylko o ludziach nieżyjących. Z małymi wyjątkami, zwłaszcza gdy chodzi o cudzoziemców. Uprzedzam, że na żadne próby hermeneutyczne i pieniactwa odpowiadać nie będę.
W książce tej autorka omawia życie i działalność jednej z najbardziej niezwykłych i wykształconych kobiet średniowiecza - księżnej Akwitanii, królowej Francji, następnie królowej Anglii. Ta ambitna kobieta, o niezwykłej energii, bystrości i umiejętności podejmowania decyzji, trzymała w swych rękach nici polityki większości krajów zachodniej Europy, gdzie na tronach królewskich i książęcych zasiadali jej liczni potomkowie. Rozkochana w poezji, sztuce "dwornej", wywarła znaczny wpływ na rozwój kultury średniowiecza.
W 1933 roku młoda Amerykanka przyjeżdża do Polski jako żona księcia Pawła Sapiehy. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje nadchodzącą wojnę oraz upadek państwa. Z wrodzonym talentem pisarskim, niepozbawionym ostrza krytyki, odmalowuje fascynujący obraz epoki. Po wybuchu wojny wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.
Książka Bockrisa to fascynująca biografia człowieka-legendy, prekursora popartu, najsłynniejszego i najbardziej kontrowersyjnego amerykańskiego artysty. Warhol zrewolucjonizował współczesną sztukę wykorzystując jako źródło inspiracji przedmioty codziennego użytku, fotografie znanych ludzi, slogany reklamowe. Jego powielane reprodukcje puszki Campbella i zdjęcia Marilyn Monroe, początkowo uznane za kicz, są dziś wystawiane w galeriach sztuki na całym świecie. Ale Warhol prowokował nie tylko jako artysta. Ten zamknięty w sobie i podobno chorobliwie nieśmiały człowiek również swoje prywatne życie zmienił w nieustanny happening. Tworzył ikony popkultury i szybko sam stał się ikoną. W latach 60. i 70. był bożyszczem artystycznej bohemy Nowego Jorku. Dlatego "Andy Warhol. Życie i śmierć" jest także pełną pikantnych szczegółów opowieścią o ludziach blisko związanych z Warholem, o muzykach, malarzach i oryginałach, których zawsze przyciągał jak magnes. Książka Bockrisa to nie tylko biografia genialnego artysty, ale też niezwykły portret pokolenia Trumana Capote'a, Lou Reeda i Nico.
Klasyka orientalnej literatury duchowej XX wieku. Droga życia, duchowej transformacji i dokonań Paramahansy Yoganandy, wielkiego nauczyciela krija-jogi. Wydanie to oparte jest na autoryzowanym tekście - ostatniej wersji książki, jaką autor zatwierdził przed śmiercią w latach 50.
W swoim życiu pełnym znaczących dokonań Michelle Obama stała się jedną z najbardziej ikonicznych i ujmujących kobiet naszych czasów. Jako Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych – i pierwsza Afroamerykanka na tym stanowisku – pomogła uczynić Biały Dom bardziej otwartym niż kiedykolwiek wcześniej. Została wielką rzeczniczką kobiet, zarówno tych w USA, jak i na całym świecie, gruntownie zmieniając przyzwyczajenia rodzin w zakresie zdrowszego i bardziej aktywnego życia. Towarzyszyła mężowi, gdy prowadził Amerykę poprzez niektóre z najtrudniejszych chwil w historii kraju. A przy tym pokazała nam, jak się poruszać na parkiecie, totalnie wymiatała w Carpool Karaoke i wychowała dwie trzeźwo myślące córki, chociaż media, które nie wybaczają, cały czas patrzyły jej na ręce.
Niniejsza książka ukazuje postać Beethovena w otoczce jego czasów i śledzi proces krystalizacji jego geniuszu. Jest próbą jak najszczerszej syntezy tego, co wiemy o życiu Beethovena do dziś. Jest to zatem książka o człowieku, który komponował muzykę. Przeznaczona jest dla Czytelnika, który lubi i podziwia tę muzykę, ale nie ma do niej żadnego zawodowego stosunku ani nie zna się w ogóle na jej technice. Książka została napisana z nadzieją, że pomoże rzucić światło na artystę jako człowieka.
Książka Petera Seewalda to jedna z najlepszych biografii Josepha Ratzingera, dokładnie udokumentowana, pisana z wrażliwością na treść jego nauczania. To portret kompetentny i wartościowy, zdradzający przy tym zupełnie dotychczas nieznane szczegóły życiorysu, pozwalające lepiej i głębiej poznać duchowość Ojca Świętego Benedykta XVI. Książka ta jest bardzo osobistą, pasjonującą historią dialogu, który zmienił życie znanego niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda.
Biografia Benedykta XVI - papieża, który zadziwił świat swoją niespotykaną w dziejach katolicyzmu decyzją. Autor książki przybliża sylwetkę kardynała Ratzingera, jego drogę do Stolicy Apostolskiej, przebieg pontyfikatu i wreszcie wydarzenia ostatnich tygodni. Opisuje jego życie, poczynając od dzieciństwa, poprzez lata nauki i trudny czas wojny, powołanie kapłańskie i wynikające z tego konsekwencje. W biografii papieskiej są też wątki polskie – kardynał Ratzinger należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II i wielokrotnie odwiedzał nasz kraj.
Opowieść o miłości Oskara Wilde`a i lorda Alfreda Douglasa (brytyjskiego poety, pisarza i tłumacza), która doprowadziła pisarza do zguby... ...czyli do więzienia, na dwa lata ciężkich robót. Romans wybitnego artysty jest wciąż określany mianem najgłośniejszego skandalu erotycznego wszechczasów. WYDANIE PIERWSZE, zdobione artystycznymi ilustracjami.
Na podstawie setek listów, dokumentów i wywiadów David Maraniss śledzi ewolucję osobowości czterdziestego drugiego prezydenta Ameryki - od młodości w Arkansas aż po rok 1991, kiedy Clinton ogłosił zamiar ubiegania się o najwyższy urząd w państwie.
Rozpoczynająca się zwrotem: " Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!", wydana przez komitet KC PZPR, propagandowa biografia Bolesława Bieruta. Świadectwo czasów słusznie minionych.