XIX wiek
Najlepszy (przynajmniej na ów czas) napoleonista świata używa alegorii gry karcianej, aby pokazać kilkuletnią partię, jaką stoczyli ze sobą „Mały Kapral” i jego wielki wróg – car Aleksander. Poker to nieprzypadkowa przenośnia; jakże często słyszymy o politycznym pokerze – grze pełnej bluffów, uników, wyrachowania, ale i prostego łutu szczęścia. Taką rozgrywkę, w całej jej pełni – od siłowych realiów wojen, po psychologiczne uwarunkowania protagonistów - śledzimy dzięki powieści. A, o czym wiedzą ci, którzy przegrali już wszystko kilka razy, poker wciąga; jeśli brydż to gra królewska, to właśnie poker jest cesarską.
Zawarte w tym tomie opowiadania pochodzą z dwóch dziesięcioleci, z lat siedemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX stulecia. Te dwa okresy twórczości pisarza mają ukazać zmiany i rozwój jego twórczości. Ogniwem łączącym wszystkie opowiadania tu zaprezentowane jest fascynacja Jamesa Europą widoczna w prawie wszystkich jego utworach.
"Dzieje Pendennisa" (1850), których drugie polskie wydanie udostępniamy czytelnikom po przeszło dwudziestu latach, to jedna z wielkich panoramicznych powieści Thackeraya, dająca szeroki przekrój społeczeństwa angielskiego pierwszej połowy XIX stulecia, jak zawsze u tego autora barwny, satyryczny i demaskatorski. "Dzieje Pendennisa" są zarazem najbardziej autobiograficzną z powieści Thackeraya, ukazując obok licznych perypetii życiowych i sercowych bohatera jego zetknięcie się ze środowiskami, w których obracał się sam autor. I tak wraz z młodym Pendennisem poznajemy życie uniwersytetu, redakcji oraz londyńskich salonów i klubów.
Wybór tekstów źródłowych obejmujących taką tematykę jak oświata, życie religijne, położenie prawne czy kwestie asymilacji i emancypacji.
Pozornie pogodna, w istocie bardzo dramatyczna powieść jest historią duchowego i intelektualnego dojrzewania głównej bohaterki. Wraz z młodziutką , wrażliwą Madzią Brzeską uczestniczymy w życiu warszawskiej pensji żeńskiej, obserwujemy obyczaje prowincjonalnego Iksinowa, słuchamy uczonych wykładów i obracamy się w najlepszym towarzystwie... Dzieje Madzi są wszakże tylko pretekstem dla ukazania całej galerii typowych, często karykaturalnych postaci oraz dla przedstawienia poglądów autora na najważniejsze kwestie społeczne końca XIX wieku. Nie jest on, niestety, optymistą.
Książka ma na celu przybliżyć czytelnikowi obraz Polski i Polaków w największych niemieckich leksykonach konwersacyjnych XIX wieku - "Brockhausie"oraz "Meyerze". Były to leksykony osiągające najwyższe nakłady oraz charakteryzujące się największą liczbą wydań w tym okresie, co pozwala na analizę porównawczą kolejnych wydań oraz wyłonienie najważniejszych etapów w kształtowaniu się niemieckiego obrazu Polski.
Kolejne wydanie piątego tomu z serii Historia powszechna. Książka ciesząca się wielką popularnością jest podsumowaniem wieloletnich badań autora. Ujmuje syntetycznie dzieje nie tylko Europy i Ameryki, lecz także ważniejsze wydarzenia na pozostałych kontynentach. Książka jest wyposażona w mapy, ilustracje, indeksy i bibliografię.
Nowe, rozszerzone wydanie książki, będącej nie tylko uznanym podręcznikiem akademickim. Autor prezentuje systematyczny i uporządkowany wykład obejmujący całą niezbędną faktografię i interpretację potrzebną do zrozumienia ewolucji stosunków międzynarodowych. Koncentruje się na tych ideach i wydarzeniach międzynarodowych, które wyrastając ponad poziom międzynarodowy czy bilateralny są elementami zmiany porządku na szerszym obszarze geograficzno-politycznym w danym okresie dziejów.
Dziewiętnastowieczna, brytyjska powieść epistolarna, autorstwa Wilkie Collinsa, wydana w 1868 roku. Uważana jest za pierwszą powieść detektywistyczną, która powstała w języku angielskim. Pierwotnie opublikowana w odcinkach w magazynie Karola Dickensa "All the Year Round".
Listy te to nieocenione źródło do poznania Wilde'a niejako od wewnątrz i usłyszenia tej prawdy, którą jest prawda Oskara Wilde'a i o Oskarze Wildzie.
Fresk historyczny. Rafał Olbromski na splątanych ścieżkach życia. Dzieje młodego, niedoświadczonego szlachcica na tle wojen napoleońskich. Zakocha się, zostanie masonem, wejdzie w wielki świat... Jego przyjaciele i mentorzy będą prowadzić ważne rozmowy, poznawać świat, zmieniać poglądy... Wielka powieść o Hstorii i ludziach w nią wplątanych.
Fresk historyczny. Rafał Olbromski na splątanych ścieżkach życia. Dzieje młodego, niedoświadczonego szlachcica na tle wojen napoleońskich. Zakocha się, zostanie masonem, wejdzie w wielki świat... Jego przyjaciele i mentorzy będą prowadzić ważne rozmowy, poznawać świat, zmieniać poglądy... Wielka powieść o Historii i ludziach w nią wplątanych.
"Rodzina Połanieckich" to jedna z nielicznych w dorobku Sienkiewicza powieści o tematyce współczesnej. Początkowo ostro krytykowana za zachowawczość i "filisterstwo", z czasem zyskała zwolenników i obrońców. Szczególnie żywy pozostał do dziś sposób przedstawienia miłości, daleki od utrwalonego w dziewiętnastowiecznej literaturze polskiej.
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Zakochanie. Ślub. Oszustwo. Gra uczuć. Miłość. Nienawiść. Zazdrość. Obłęd. Morderstwo. Sonata Kreutzerowska w wykonaniu bohaterów Tołstoja staje się mroczną opowieścią o rodzącym się szaleństwie, małżeństwie i cynicznej grze między kobietą a mężczyzną.
"Spowiedź dziecięcia wieku", będąca sztandarową powieścią romantyzmu pozwala zajrzeć głęboko w duszę poety, a dotyczy głośnego epizodu wokół którego oplata się legenda Musseta: miłości do George Sand. Wyznania autora daleko wykraczają poza prywatność. Są też głosem pokolenia młodzieńców dotkniętych romantyczną chorobą wieku.
"W swoich książka Łysiak wprowadza czytelnika w fascynujący, eksplodujący dramatycznymi wydarzeniami świat epoki napoleońskiej. Jest przy tym przewodnikiem nie chadzającym przetartymi szlakami i uklepanym traktem historii (...) I oto w tej wielkiej wędrówce po epoce empire spotykamy ludzi, których zupełnie nie znaliśmy, choć po wielokroć na to zasłużyli"
Wiek XIX, angielska prowincja. Młodziutka Tessa Durbeyfield ze wsi Marlott góruje nad swoim otoczeniem urodą, inteligencją i rozsądkiem. Pewnego dnia jej ojciec, wędrowny handlarz, leń i pijaczyna, obarczony licznym potomstwem, dowiaduje się od pastora zajmującego się heraldyką, że Durbeyfieldowie wywodzą się ze starego rycerskiego rodu d'Urberville'ów. W okolicy mieszkają jacyś ich zamożni "krewni" - jak się okazuje, wzbogaceni parweniusze po prostu przybrali to nazwisko. Młody dziedzic Alec, do którego w imieniu rodziny zwraca się o pomoc Tessa, nie może od niej oderwać oczu. Wprawdzie zatrudnia dziewczynę w posiadłości, ale zamęcza zalotami, a w końcu uwodzi i porzuca. Dla tej dobrej z gruntu i prostolinijnej młodej kobiety nadejdą jeszcze jasne dni, czeka ją prawdziwa miłość i małżeństwo z ukochanym Angelem, ale nad jej losem ciąży jakieś fatum...
Książka opowiada historię krwawego konfliktu, będącego owocem brytyjskich dążeń do dominacji w Afryce Południowej. Kampania przeciwko uzbrojonym we włócznie i skórzane tarcze Zulusom miała być rutynową akcją wojskową. Jednak już pierwsze starcia ukazały, że Brytyjczycy trafili na godnego siebie przeciwnika...
"Zbrodnia Sylwestra Bonnard" składa się z dwu powieści: "Polano" i "Joasia Alexandre", połączonych postacią tytułowego bohatera - uczonego poszukiwacza średniowiecznych manuskryptów, oraz formą - pisanym przez niego dziennikiem