wierzenia
Czymże jest Złota legenda? Wieńcem legend w starym, średniowiecznym znaczeniu tego wyrazu, wielkim skarbcem, w którym fantazja stuleci złożyła swoje najpopularniejsze wytwory, a z którego pokolenia czerpały następnie wątki dla swego piśmiennictwa, malarstwa, rzeźby i architektury. Przez lat trzysta od swego powstania w połowie XIII w. cieszyła się niezmiennym wzięciem w całej Europie i wywierała wpływ doniosły na rozmaite dziedziny ówczesnego życia...
Jak można by określić duchowość człowieka postnowoczesnego? Czy Bóg jest trendy? Anna Sobolewska, krytyk i badaczka literatury, stwierdza, że symptomatyczne dla naszych czasów są indywidualne i pozawyznaniowe poszukiwania religijne. Autorka Mistyki dnia powszedniego wskazuje m.in. na zafascynowanie ludzi Zachodu duchowością Wschodu. Podróż do Indii niejednokrotnie traktuje się jako pielgrzymkę, "wyprawę w głąb siebie". Przybysze z Zachodu, z innej cywilizacji i innego świata, zaczynają stosować praktyki zalecane przez mistrzów-joginów. Sobolewska jednak nie opisuje tego fenomenu jedynie z perspektywy badacza kultury. Dzieli się własnym doświadczeniem "podróży nieturystycznej" do Indii. Autorka oddaje klimat uroczystości związanych z rytuałami inicjacyjnymi. Relacjonuje spotkania z okolicznymi guru i ich współwyznawcami.
Odwieczna kultura Indii jest nieprzebranym źródłem, z którego każdy może czerpać szczęście. Przyjmując starożytną mądrość tego kraju zarówno starzy, jak i młodzi mogą w pełni doświadczyć życia przynoszącego satysfakcję. "Prawda i piękno" zachęca, byśmy zrezygnowali z namiastki tak zwanego szczęścia oferowanego przez świat materialny, a w zamian skosztowali szczęścia trwałego, które właściwe jest naszej jaźni.
Książka napisana przez wybitnych religioznawców poświęcona historii religii i zachodzącym w nich na przestrzeni lat zmianom.
„Wycie w ciemności. Wilki i wilkołaki Europy” stanowi kontynuację tzw. „czarnej trylogii” zapoczątkowanej przez „W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów”. Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk, etnolog i krajoznawca, opierając się na mitach, legendach i podaniach, sagach, romansach i dziełach hagiograficznych, autentycznych wydarzeniach, a w końcu klasyce literatury i kina grozy, nakreślił portret prawie sześćdziesięciu najciekawszych postaci przynależnych do wilczego i wilkołaczego rodu, jakie przemierzać miały przez epoki różne zakamarki Europy.