wiersze
Jakże mało jest poetek - może kilka zaledwie - tak całkowicie i bez reszty oddanych miłości jak Irena Słomińska. W jej wierszach czuje się intensywność przeżyć. Stanowią one ujmujący dziennik liryczny kobiety, dla której "żyć" znaczy gorąco kochać i być kochaną. Poddajmy się temu żywiołowi kobiecości.
Teksty "Wspomnień i opowiadań" oparto na ostatnich wydaniach za życia Autora.
Ruszamy w głąb metropolii, śladem psychologicznych meandrów wielkomiejskiego człowieczeństwa, wstępujemy w duszę i umysł artysty, który ukazuje nam działanie machiny sztuki w twórcy, ocieramy się o przeżycia transcendentne, aby wejrzeć w kosmos i jego związki z człowiekiem oraz przyszłością. „19 dni na scenie” to wstrząsająca, ale harmonijna i delikatna poetycka podróż w poszukiwaniu piękna. Podróż aż po kraniec Uniwersum.
Tomik poezji współczesnej poetki polskiej. Sporo tu wiatru, deszczu, mgły – słowem: zawieruchy. Koniec lata nie jest momentem przyjemnej kontemplacji, ale czasem, w którym migawka oka chłodno kadruje obraz. Są tu zwierzęta (bocian, kot, salamandra, okonie, gołębie), a także i ludzie, ale rzadko portretowani, a jeśli już, to bezimienni, jak gdyby wyciągnięci z tłumu.
"Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną, Powiem ci: śmierć i miłość - obydwie zarówno. Jednej oczu się czarnych, drugiej - modrych boję. Te dwie są me miłości i dwie śmierci moje." Najpiękniejsze wiersze Lechonia.
Wybór kilkudziesięciu wierszy poety, które pokazują świat codzienny i nam wszystkim bliski, a jednak bogatszy, barwniejszy, świat, który zmienia się zależnie od pór roku, świat stworzeń i roslin, a także snu i jawy, marzeń i rzeczywistości. Pieknie ilustrowana ksiązka.
"Poezja Kapuścińskiego jest przesiąknięta melancholią, a równocześnie gorączką życia" (Claudio Magris)
Z notki na okładce: "Poza utworami satyrycznymi, słynnymi balladami historycznymi i rycerskimi, przypadkami Dreptaka, żartami folklorystycznymi i zoologicznymi znajdziecie tu Państwo również piękną poezję obywatelską i liryczną. Poznacie różne oblicza Andrzeja Waligórskiego. Człowieka pełnego wdzięku i uroku, znanego z trafności obserwacji, niekwestionowanego króla błyskotliwej pointy.". Słowo wstępne - Jan Kaczmarek.