starożytna grecja
Niezwykle barwny, plastyczny obraz opowiadający o powstaniu, odnalezieniu i rekonstrukcji ołtarza pergameńskiego.
Etyka wielka podejmuje zagadnienia powtarzające się w greckiej refleksji nad ludzkim działaniem i życiem, a dziś wracające także w dyskursie popularnym oraz psychologicznym: czym jest szczęście, przyjaźń, umiar, nadmiar, niedostatek, rozróżnianie dobra i zła. Filozof zastanawia się, jak kierować namiętnościami i pragnieniami, rozważa poszczególne dobra i cnoty. Z ujmującą prostotą pisze o panowaniu nad sobą - odwiecznym ludzkim kłopocie - ale też o życzliwości dla siebie samego, przyjaźni z samym sobą. I jak się wydaje, to właśnie Arystoteles powołał do życia słowo ehtikos.
Dla Greków doby starożytnej Argonauci, Hektor i piękna Helena, Achilles, Odyseusz, Eurydyka byli bohaterami niedawnej historii, herosami, których wielbiono, a pamięć o nich przekazywano z ust do ust w opowieściach nazywanych dzisiaj mitami. Książka Tadeusza Zielińskiego, największego polskiego badacza świata antycznego, jest właśnie książką o herosach najdawniejszej Grecji. Obowiązkowa lektura każdego miłośnika antyku.
Trojanki Eurypidesa odnosiły się do rzezi dokonanej przez Ateńczyków na mieszkańcach wyspy Melos - kiedy to wymordowano wszystkich mężczyzn, a kobiety sprzedano do niewoli. W 1965 r. Jean Paul Sartre zdecydował się dokonać adaptacji, której zasady wyjaśnia w interesującym wywiadzie udzielonym Bernardowi Pingaud, zamieszczonym w charakterze posłowia do niniejszego wydania.
Perykles był ateńskim politykiem, mężem stanu, retorem oraz reformatorem demokracji ateńskiej. Jego zasługą było umocnienie wpływów Aten w całej Grecji.