stalinizm
"W domu niewoli" jest jednym z najwybitniejszych w polskiej i światowej literaturze świadectw stalinowskich zbrodni. Autorka opisuje swoją ciernistą drogę wojenną – od aresztowania w pierwszych miesiącach sowieckiej okupacji polskich kresów, poprzez przesłuchania, tułaczkę po stalinowskich więzieniach, wywózkę do okrytego czarną sławą łagru w Workucie, niełatwą drogę wiodącą przez radzieckie kołchozy aż po amnestię i drogę do Armii gen. Władysława Andersa.
Rozległa panorama dziejów rosyjskich Żydów i polityki stosowanej wobec nich od początku XIX wieku po czasy pierestrojki. Najwięcej miejsca autor poświęcił czasom komunizmu, a zwłaszcza rządom Stalina i jego narastającej stopniowo od 1935 roku antyżydowskiej fobii, która określała sowiecką politykę wobec Żydów.
Bogate życie autorki - pracownika naukowego, tłumaczki, a nade wszystko kobiety potrafiącej ciekawie opowiadać o życiu, przeplata się tutaj z historią powszechną. Poznasz zawikłane losy jej rodziny (od 1927 do 2008 roku), na której piętno wywarła trudna historia - głód na Ukrainie, stalinowskie represje..
"Chcieliśmy przedstawić syntetyczny zapis choroby. Zapis aberracyjnego myślenia (...) stalinowskiego, przed i po-stalinowskiego bełkotu." (ze Wstępu). Ta książka przedstawia socrealizm jako zjawisko chorobowe, można potraktować ją jako ku przestrodze dla pokoleń, które nie miały czynienia z tą "chorobą".