socjologia
Opisywaną przez przybyszów wystawę można by uznać za uosobienie specyfiki Zachodu, miejsce, gdzie istniał przymus odgrywania roli widza w tak uporządkowanym świecie, by stale coś przedstawiał. Dzięki wystawie bliskowschodni podróżnik stykał się z dziwacznym sposobem porządkowania świata, który zyskiwał w nowoczesnej Europie coraz większą popularność.
W "Mikrohistoriach" historiografia staje się krytyką kultury rozumianą jako refleksja nad człowiekiem (filozofia), jako opowieść pokazująca kim jest człowiek (antropologia) i jak to jest być człowiekiem (etyka). Książka ta włącza się w "etyczny zwrot", który dosięgnął historię. Przenika ją tak ważne obecnie pytanie o dobro historii": gdzie jest owo dobro? i co nim jest?
Aleksander Hertz to polski socjolog, sympatyk PPS, współtwórca Warszawskiego Klubu Demokratycznego. Zajmował się głównie historią doktryn socjologicznych i socjologią stosunków politycznych. Od 1940 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Za granicą wydał kilka prac w języku angielskim. Był prekursorem socjologii teatru. Łączył pracę naukową z działalnością popularyzatorską. Był wykładowcą Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej.
Książka Jacka H. Kołodzieja budzi respekt nie tylko swoją objętością, ale przede wszystkim bogactwem wątków, multidyscyplinarnością, różnorodnością, wielkością i aktualnością przywoływanej i cytowanej literatury, udatnym połączeniem precyzyjności definicji i głębokiej analityczności sądów z rzetelnością ich empirycznej weryfikacji. Jako swego rodzaju politologiczna summa axiologiae przez wiele lat będzie grać rolę przewodnika po literaturze i problematyce aksjologii politycznej...
Opis wielu ruchów młodzieżowych działających na polu współczesnej kultury rosyjskiej, wśród których znalazły się zarówno odpowiedniki znanych na Zachodzie społeczności (hipisi, punki, skinheadzi, motocykliści i in.) jak również oryginalne i prawie nieznane poza Rosją grupy kulturowe (rolewicy, KSP). Atutem książki jest ukazanie ruchów młodzieżowych na tle radykalnych przemian społecznych i świadomościowych dokonujących się w Rosji, poczynając od upadku Związku Radzieckiego oraz nowych nurtów w obrębie kultury rosyjskiej.
Książka dotyczy problematyki wzorców kobiecości i męskości kreowanych przez popkulturę w kontekście ich wizualnej i tożsamościowej atrakcyjności dla badanych młodych dorosłych. Odniesiono się do zjawiska seksualizacji, rozumianego jako intensywne rozprzestrzenianie się dyskursów o seksualności w mediach oraz jako erotyczna prezentacja ciał kobiet i mężczyzn w przestrzeni publicznej.
Charakter informacyjny pracy Materiał jako wehikuł treści rytuału wskazuje na jej niebywałą wartość. Przez systematyzację materiału pochodzącego z różnych kultur prowadzi ona do lepszego i głębszego zrozumienia rozwoju zjawisk kulturowych i powiązania między teatrem a rytuałem. Będzie ona stanowić cenny podręcznik akademicki dla kulturoznawców, religioznawców, teatrologów i etnologów, przekazujący rzetelną wiedzę z historii kultury i sztuki.
'Książka Michaela Walzera mówi nam o tym, że aby przekroczyć granicę między jedną a drugą kulturą, a nawet między mną a tobą, Czytelniku, należy zeszczupleć. Wcześniej jednak należy przestać się bać własnej wagi. Historia liberalizmu to zdaniem Walzera historia odchudzania się na siłę. Przynajmniej od Immanuela Kanta filozofowie próbowali wymyślić zasadę sprawiedliwości, która połączy nas jedną, choćby szczupłą, ideą uniwersalną. Walzer sądzi, że taka perspektywa nie istnieje. Póki ludzkość ma jedynie wspólną historię, a nie ma wspólnej tradycji, nawet najtęższa głowa nie wymyśli żadnego moralnego esperanto, które posłuży wszystkim za zasadę sprawiedliwości.'
Wobec nieubłagalnego pochodu zarówno starzenia się osobniczego, jak i starzenia się ludności nikt nie może pozostać obojętny. Starzenie się i starość nie są już w naszych czasach sprawą wyłącznie osobistą, ponieważ obejmują setki milionów osób. Urosły do rangi jednego z kluczowych problemów. Od sposobu jego rozwiązania w znacznym stopniu zależy nie tylko społeczno-ekonomiczna, lecz również moralno-etyczna przyszłość ludzkości. Książka rozważa ten temat z demograficznego i społecznego punktu widzenia.
W zbiorze między innymi, Ideologia, mit, fotografia. Casus „National Geographic Magazine", Pije Kuba do Jakuba... Analiza etykiet tanich win, Buntownicy spod sztandaru MTV, Współczesność jako zmierzch ery nieobecnych ciał. Książka zawiera szkice z dziedzin socjologii i antropologii.
Celem książki jest analiza decyzji i działań Unii Europejskiej dotyczących równego traktowania kobiet i mężczyzn, ukazanie złożoności tego problemu i trudności w jego ocenie.
Doświadczenia graniczne i transkulturowe. Książka podejmuje teoretyczne i praktyczne aspekty psychologii kultury, "młodej" subdyscypliny badań nad doświadczeniem jednostki i jej związkami z kulturą. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie wybranych zagadnień psychologiczno-kulturowych ogólnych i szczegółowych, w tym m.in. przeżyć granicznych, wyobraźni mitycznej, mitu personalnego, tożsamości granicznej, relacji psyche - kultura, perspektyw terapii kulturowej.
Razem. Współpraca, jej polityka, przyjemności i rytuały to kontynuacja Etyki dobrej roboty Sennetta, który zastanawia się, jak możemy nauczyć się współpracy we współczesnej kulturze coraz bardziej zmuszającej nas do konkurowania i dbania wyłącznie o własne interesy. Współżycie z ludźmi, którzy różnią się od nas rasą, przynależnością etniczną, wyznaniem lub statusem majątkowym, to wyzwanie stojące dziś przed społeczeństwem obywatelskim.
Jakkolwiek banalnie by to zabrzmiało, wszyscy w tej części świata mają już trochę dość „płynnej rzeczywistości”. Jakby mijał czas, w którym synonimem nowoczesności była faktyczna lub przynajmniej umiejętnie udawana dematerializacja gospodarki, pieniądza, relacji społecznych, a nawet wojny...