skandynawska
"Kapitan Worse" powstał i ukazał się w roku 1882 na emigracji w Kopenhadze. Akcja powieści toczy się w rodzinnym Stavanger, około roku 1840. Oprócz pięknie zarysowanej postaci tytułowego bohatera, autor przedstawia w niej dzieje starej firmy handlowej. Garman & Worse, łącząc zarazem satyrę na ówczesne społeczeństwo z pięknem norweskiej przyrody.
Powieść ukazuje przeżycia wieku dojrzewania, lęk przed nieznaną przyszłością, pragnienie sprawdzenia się w życiu. Stanowi ona realistyczny obraz Szwecji początku XX wieku i zarazem dokument ogromnie znaczący dla poznania osobowości autora.
Bohaterem pierwszej części jest Jón Hreggviðsson, chłop oskarżony o morderstwo królewskiego kata. W przeddzień egzekucji uwalnia go Snæfríður Íslandssól, córka miejscowego dostojnika. Po wielu perypetiach dociera do Kopenhagi, do domu Arnasa Arnæusa, badacza średniowiecznej literatury islandzkiej (postać wzorowana na Árnim Magnússonie) i dzięki jego wstawiennictwu może wrócić na Islandię.
Strindberg pisał "Spowiedź szaleńca" przede wszystkim po to, by zrehabilitować siebie w oczach opinii publicznej i odzyskać dobre imię, zbrukane - w jego mniemaniu - przez żonę. Będąc idealistą w swym podejściu do kobiet i miłości, cierpiał w zderzeniu z rozczarowaniami niesionymi przez rzeczywistość. Toteż zamierzona spowiedź staje się dokumentem wewnętrznego rozdarcia pisarza, a także dokumentem życia małżeńskiego, odsłaniającym jego zawiłe tajemnice z bezlitosną wręcz szczerością.