rzeźba
Niezwykle barwny, plastyczny obraz opowiadający o powstaniu, odnalezieniu i rekonstrukcji ołtarza pergameńskiego.
Czym jest sztuka? Najbardziej rozpowszechniony jest pogląd, że sztuka to piękno widziane przez artystę. Ten pogląd wsparty jest drugim, także szeroko rozpowszechnionym, że piękne jest to, co kto lubi, co się komu podoba. Oba te poglądy wyrastają z podstaw sięgających starożytnej, idealistycznej estetyki greckiej. Jej wyrazicielem był Platon, który utworzył świat idei bytujących niezależnie od nas. W tym świecie sztuka znalazła swoje miejsce jako wyrazicielka idei. Zadaniem artysty było ideę piękna przywołać i okazać...
Katalog wystawy ludowej rzeźby z okolic Wilna z końca XIX i początków XX wieku obrazujący niezwykle powszechny na Litwie zwyczaj budowy kapliczek przydrożnych, tzw. figur i krzyży. Wystawa zorganizowana była we współpracy z Ambasadą Republiki Litewskiej w RP.
Z punktu widzenia rzeźbiarza to zbiór kilkudziesięciu recenzji oraz paru szkiców z pogranicza publicystyki i eseistyki na temat sztuki. Recenzje i szkice pisane są przez krytyka, będącego jednocześnie artystą czynnie uprawiającym rzeźbę, nie są jednak poświęcone wyłącznie tej dyscyplinie sztuki. Autor stara się zachować szerokie spojrzenie na całość sztuk pięknych, a właściwie na wszelkie przejawy życia artystycznego lat osiemdziesiątych. Recenzje i szkice mówią zatem o głośnych wydarzeniach artystycznych, wystawach zbiorowych i indywidualnych, modnych kierunkach w sztuce, o konketnych dziełach twórców polskich i zagranicznych, różnych pokoleń. Znajdują w nich również odbicie postawy środowiska artystycznego w węzłowych punktach politycznej historii Polski ostatniej dekady.