Rzeczpospolita Obojga Narodów
Opowieść o zdumiewającym epizodzie w dziejach stosunków polsko - rosyjskich z początku XVII wieku i jego bohaterach. Chodzi o cara Dymitra, zwanego Samozwańcem I oraz Marynę Mniszech, szlachciankę i jedyną Polkę, która zasiadła na moskiewskim tronie. Z Dymitrem wzięła dwa śluby. Po dwóch tygodniach został zastrzelony, a ją uwięziono. Wypuszczona do Polski, powróciła do Moskwy raz jeszcze, by w nowym Samozwańcu rzekomo rozpoznać... swego męża!
"W pełnym konfliktów Siedmiogrodzie potrafił dojść do wielkiego znaczenia i umiejętnie manipulować pomiędzy sprzecznymi interesami potężnych sąsiadów oraz samych Węgrów. Gdy trzeba było walczył, jeśli jednak nie było takiej potrzeby, przedkładał nad wojnę rozmowy. Już w Siedmiogrodzie zasłynął jako władca bardzo tolerancyjny wobec innowierców, choć sam pozostawał do końca życia wiernym katolikiem."
Generalna ocena rozprawy habilitacyjnej dr. Leszka Andrzeja Wierzbickiego jest jednoznacznie pozytywna, bowiem w sensie poznawczym rozwinęła ona, i to w zasadniczy sposób, naszą dotychczasową wiedzę na temat organizacji i funkcjonowania formacji pospolitego ruszenia. Wiele ze znanych nam ocen i wniosków zostało przez Autora potwierdzonych, wiele także pojawiło się nowych ustaleń, które na stałe wejdą do historiografii historyczno-wojskowej.
Znakomita trylogia Pawła Jasienicy - jednego z najwybitniejszych polskich historyków. Dzieje Polski od władców elekcyjnych aż po rozbiory.