psychoanaliza
Horney przedstawia obraz neurotyka, z jego konfliktami, lękami, cierpieniem i trudnościami, jakie ma on z samym sobą oraz w kontaktach z innymi ludźmi, a także próby ich rozwiązania. "Neurotyczna osobowość naszych czasów" to jedna z najważniejszych prac przedstawicielki współczesnej psychoanalizy i psychiatrii, która wraz z Erichem Frommem założyła Amerykański Instytut Psychoanalityczny.
Książka przedstawia historyczny rozwój najważniejszych pojęć z dziedziny psychoanalizy, ukazując zasięg i siłę wpływu, jaki wywarła ona na naukę, kulturę i sztukę XX wieku. Autor dużo miejsca poświęca twórcy psychoanalizy, Zygmuntowi Freudowi, oraz jego niezwykłym relacjom z uczniami, z których wywodzi się wielu genialnych przedstawicieli tej dziedziny, ukazując, w jaki sposób także specyfika tych relacji kształtowała status samej analizy.
Żaden inny temat nie rozpalał tak twórczej, naukowej i powszechnej wyobraźni XX wieku jak osobowość Freuda i znaczenie jego teorii. Odkrycia Freuda, uznawane przez jego zwolenników za poglądy rewolucyjne, interpretowane przez jego licznych krytyków jako produkty nienaukowej, wręcz brudnej fantazji, decydująco zmieniły i określiły współczesny obraz ludzi i ich świata...