Antykwariat Epicki > PRL

PRL

Charakter prawny porozumień sierpniowych 1980-1981

Porozumienia sierpniowe stanowiły fenomen jednocześnie polityczny i prawny. Były sposobem rozwiązania społecznego konfliktu, ale zarazem stanowiły swoiste źródło prawa, nie mieszczące się w systemie źródeł prawa w PRL i nawiązujące do europejskiej tradycji umowy społecznej. Zasadniczą tezę książki stanowi twierdzenie, że negocjacyjny charakter procedury legislacyjnej może mieć zastosowanie także w reżimie autorytarnym.

28,00 
Chorzy na Polskę

Zgryźliwie ironiczny obraz Polski współczesnej, która mentalnie tkwi wciąż w czasach PRL. Ta powieść jest udanym literackim powrotem wybitnego pisarza końca lat 80-tych i dowodem, że nie stracił on talentu do opisywania absurdów jakimi przepełniona jest rzeczywistość naszego kraju.

25,00 
Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł. Gdynia ’70

Autorzy, dziennikarze, pochodzą z Trójmiasta i jako nastolatkowie widzieli te straszne wydarzenia na własne oczy. W fabularyzowanym reportażu o gdyńskiej tragedii rozmawiają z bezpośrednimi świadkami masakry. Odnaleźli też żonę Brunona Drywy, zastrzelonego portowca, ojca trojga małych dzieci, która opowiada dramatyczną historię swej rodziny. Spotkali się z rodzicami Zbigniewa Godlewskiego, zabitego osiemnastolatka, znanego ze słynnej ballady jako Janek Wiśniewski. Wstrząsająca, napisana z sercem i dbałością o szczegóły rekonstrukcja dni, których nie wolno nam zapomnieć.

12,00 
Generałowie bezpieki

Jerzy Gruba w latach 1979–83 był komendantem wojewódzkim MO w Katowicach. W 1981 r. podległe mu jednostki ZOMO brały udział w pacyfikacji kopalni „Wujek”. W październiku 1982 r. został awansowany do stopnia generała brygady MO. W latach 1983–1985 był zastępcą komendanta głównego MO. Stał na czele zespołu, który tuszował dowody w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka.

11,00 
Kapitan Goethe

Jest rok 1990. PRL zaczyna być historią. 'Kapitan Goethe właśnie pali kompromitujące akta, wspominając lata spędzone w IV Departamencie. Nie było dla niego rzeczy niemożliwych ani żadnej świętości: założył się z kolegą o pół litra, że wydobędzie od pewnego księdza cyrograf o współpracy, podpisany krwią - jak w Fauście. Pojedynek o 'duszę' między bystrymi i wykształconymi antagonistami jest bardzo zażarty... Kulisy pracy 'bezpieki' w erudycyjnej powieści pełnej sarkazmu i ironii

12,00 
Kompleks polski

Wigilia świąt Bożego Narodzenia. Typowy dla PRL - u obrazek - kolejka. Nie po karpia, kiełbasę, czy inne wiktuały na świąteczny stół, ale po radzieckie złoto do sklepu jubilerskiego. Stojący w niej ludzie czekają na dostawę towaru cały dzień. Staje się to świetnym pretekstem do wymiany poglądów, zwierzeń, wspomnień. Rzeczywistość miesza się z majakami z przeszłości, kolejkowe rozmowy z marzeniami.

12,00 
Marcowa kultura

Książka Marty Fik jest pierwszym spojrzeniem na marzec '68 poprzez dokumenty. Cześć zatytułowana "Wokół Dziadów" pokazuje zakulisową grę związaną ze spektaklem Dejmka, rodzaj zarzutów, targi o zmiany w tekście. Oskarżenia, pomieszanie i strach.

75,00 
Maść na szczury (Kultura Paryska)

Siła prozy Bogdana Madeja wciąż pozostaje aktualna. "Maść na szczury" to nie chwilowy, dotykający świata, którego już nie ma, zapis rzeczywistości, ale uniwersalny przekaz o ludziach i świecie, równie groteskowym i absurdalnym zarówno w latach 70. jak i dziś.

84,00 
Na Saksy i do Bułgarii. Turystyka handlowa w PRL

Są tylko dwie rzeczy niezwyciężone na świecie – Czerwona Armia i polski turysta. Gdyby bóg handlu Merkury, któremu w 495 r. p.n.e. wzniesiono w Rzymie świątynię, sprawdził walizkę polskiego turysty wyjeżdżającego i przyjeżdżającego z zagranicy w okresie PRL, to byłby w najwyższym stopniu zdumiony. Poza przyborami toaletowymi i piżamą zawierała ona bowiem kompletnie inne rzeczy niż w dniu wyjazdu lub była pusta. Co więcej, bez pudła można by było stwierdzić, skąd wracał.

22,00 
Peereliada. Komentarze do słów 1976-1981

"Peereliada" to w pewnym sensie kontynuacja ,,Marcowego gadania''. Składają się na nią zapisy z lat 1976-1981, tworzące unikalną dokumentację języka propagandy tamtych czasów.

12,00 
Polityczni

Polityczni to zbiór relacji więźniów politycznych, którzy opowiadają o swoich pobytach w więzieniach Peerelu w latach 1982-86. W książce znajdują się zapisy 10 osób: Barbary Fabiańskiej, Jerzego Geresza, Zbigniewa Gluzy, Ewy Heynar-Skowrońskiej, Włodzimierza Kowalskiego, Krystyny Laskowicz, Andrzeja Machalskiego, Wandy Minickiej, Joanny Szczęsnej i Tadeusza Wypycha.

40,00 
PRL – tak daleko, tak blisko…

Katalog wystawy zorganizowanej przez IPN, stanowiący kalendarium najważniejszych wydarzeń 'czasów słusznie minionych'. Czy aby na pewno?

10,00 
Protokoły tzw. Komisji Grabskiego (Kultura Paryska)

W kilka dni po wydarzeniach w Bydgoszczy, w ciągle jeszcze napiętej sytuacji politycznej, IX Plenum Komitetu Centralnego PZPR podjęło 30 marca 1981 roku decyzję o zwołaniu nadzwyczajnego zjazdu partii. Kierownictwo PZPR, wahające się do tej pory między reformami a zachowaniem wszystkich dotychczasowych prerogatyw partii, oscylujące między ugodowym a twardym kursem wobec "Solidarności", deklarujące gotowość wprowadzenia zmian w aparacie, a jednocześnie broniące do ostatka każdego prominenta oskarżonego przez opinię publiczną o nieudolność...

55,00 
Przemówienia 1983

Zbiór przemówień generała Wojciecha Jaruzelskiego, które wygłosił w 1983 roku.

6,00 
Ta nasza młodość. Jak dorastało się w PRL

Następnie upojona polityczną „odwilżą”, słuchająca jazzu, ubierająca się według własnych gustów oraz możliwości, oczarowana kinem francuskim i włoskim neorealizmem. Jeszcze inna była młodzież dekady Edwarda Gierka, marząca o własnym M-ileś w wielkopłytowym blokowisku, o czterech kółkach i wakacyjnych wyjazdach nad czarnomorskie wybrzeże. Wreszcie młodzi ludzie z ostatniej dekady PRL-u pod rządami generała Jaruzelskiego – zbuntowani, z przyczepionym do swetra opornikiem albo apatyczni, pozbawieni wiary, że socjalizm rzeczywiście może wylegitymować się „ludzką twarzą”...

19,00 
Tom kultury. Lata 50te

Oddajemy do Państwa rąk pierwszą książkę z serii Tom Kultury. Seria liczy w sumie sześć pozycji. Każda część dotyczy jednej, powojennej dekady i stanowi prezentację najważniejszych, naszym zdaniem, wydarzeń kulturalnych w kraju i na świecie. Pierwszy tom proponowanej przez nas serii traktuje o latach pięćdziesiątych.

15,00 
Wilki podchodzą ze wszystkich stron

"Wilki podchodzą ze wszystkich stron" to tom opowiadań Marka Nowakowskiego, jednego z najciekawszych współczesnych pisarzy średniego pokolenia. Powstały one w większości w latach 1980-1981. Ze względu na działającą wówczas w Polsce cenzurę, niniejsze pierwsze wydanie zawierające 22 opowiadania ukazało się w 1985 nakładem chicagowskiego wydawnictwa Polonia Bookstore and Publishers Co.

24,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności