Polska
Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pościg - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, ale kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji.
Zgryźliwie ironiczny obraz Polski współczesnej, która mentalnie tkwi wciąż w czasach PRL. Ta powieść jest udanym literackim powrotem wybitnego pisarza końca lat 80-tych i dowodem, że nie stracił on talentu do opisywania absurdów jakimi przepełniona jest rzeczywistość naszego kraju.
"Dysforia" to piętnaście opowieści, które przedstawiają ludzi w różnych "miejskich fazach życia". Jakiego odkrycia dokonał "metrobudowlaniec", wynajmujący pokój u dawnej "powstanki warszawskiej"? Czym żyją lokatorzy nowego apartamentowca? Czego naprawdę życzą zamożnej i odnoszącej sukcesy kobiecie jej "koleżanki"?
Książka ma na celu przybliżyć czytelnikowi obraz Polski i Polaków w największych niemieckich leksykonach konwersacyjnych XIX wieku - "Brockhausie"oraz "Meyerze". Były to leksykony osiągające najwyższe nakłady oraz charakteryzujące się największą liczbą wydań w tym okresie, co pozwala na analizę porównawczą kolejnych wydań oraz wyłonienie najważniejszych etapów w kształtowaniu się niemieckiego obrazu Polski.
Układanka Polska Nieoczywista to zbiór ponad 400 tematów do rozmów o Polsce i świecie współczesnym w duchu otwartości, szacunku, bez mowy nienawiści, wzbogaconych o inspiracje do podejmowania aktywności, działań – w planie osobistym, w rodzinie, w społecznościach lokalnych i na szerszą skalę. Takiej książki jeszcze nie było. Może się przekonasz?
"Obczyzno moja" to debiutancka powieść dla dorosłych Elizy Piotrowskiej - pisarki, tłumaczki, ilustratorki, laureatki wielu nagród literackich za twórczość dla dzieci. Autorka, która od wielu lat mieszka za granicą, przegląda się w Polsce - tej dawnej i tej obecnej, tworząc fascynujący obraz naszych narodowych cech, wad, zalet, udręk, radości i smutków. Podróże bohaterki do innych krajów stają się pytaniem o polskość, jednak bez narodowego zadęcia. Miejscami zabawna, miejscami gorzka, błyskotliwa powieść o uwikłaniu, klaustrofobii i wolności.
Tom I - Wiersze, Tom II - Poematy, Tom III - Dramaty, Tom IV - Proza, Tom V - Listy. Wybrał i objaśnił: Juliusz W. Gomulicki.
"Po co nam była ta wojna!" to książka idąca pod prąd, mająca sprowokować czytelnika do myślenia wbrew utartym schematom, w której poczesne miejsce zajmuje sprawa polska. Autor pisze barwnie, ze swadą, posługując się przystępnym językiem, co ułatwia odbiór i sprawia, że lektura trudnych tematów zamienia się w trzymającą w napięciu przygodę intelektualną.
Ukraińskie serce na polskiej ziemi! Dima Garbowski zaprasza czytelników do swojego świata imigranta, w którym życie tylko z pozoru wydaje się proste i nieskomplikowane. Opowiada o drodze, jaką musiał przejść, by spełnić marzenie o lepszej przyszłości dla siebie i swojej rodziny. Dlaczego postanowili opuścić Ukrainę? Czemu wybrali właśnie Polskę? Czy nie żałują swojej decyzji? Ta książka jest odpowiedzią na te pytania i wiele innych, które często boimy się zadać. Polak z Ukrainy to opowieść o poszukiwaniu szczęścia i walce o lepsze jutro. Poznaj historię polskiej duszy o ukraińskim sercu.
Materiały z sesji naukowej zorganizowanej w dniach 29-30 października 2003 roku przez Instytut Filologii Ukraińskiej Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki w Łucku pod red. Wojciecha Piotrowskiego.
Rien ne va plus to fascynująca podróż przez ostatnie dwieście lat historii naszego kraju - od uchwalenia Konstytucji 3 maja aż po drugą wojnę światową, stalinizm i wypadki 1968 roku. To próba spojrzenia na życie Polaków z perspektywy włoskiego libertyna, którego teoretycznie nic nie powinno dziwić. A jednak...
Obraz młodzieńczych lat Paustowskiego, tuż przed I Wojną Światową, gdy Autor znalazł się na terenie Polski. Przedstawia impresje z romantycznej młodości, młodzieńcze przyjaźnie z poetami, malarzami. Ważnym wątkiem powieści jest miłość lat pierwszych, gdy kawa smakuje portową knajpą, a radość przynosi muśnięcie wiatru i blask słońca.
Wkurzam się. Czytam, wkurzam się i nie mogę przestać. Przecież bardzo jest mi wygodnie z poglądami ustalonymi raz na zawsze, argumentami, których nie muszę już sprawdzać, zamkniętą listą pytań i autorytetami, którymi mogę się podeprzeć, kiedy pojawiają się wątpliwości. Próbuję się buntować, bo dlaczego nagle miałbym zupełnie na nowo opowiadać sobie historię 25 lat polskiej transformacji. Dlaczego nagle mam na nowo przemyśleć swój stosunek do wolności, której lekcję tak dobrze odrobiliśmy, że po drodze zgubiła nam się równość, nie mówiąc o braterstwie? Dlaczego mam włączyć świętą własność na listę aksjomatów do rewizji, a rozwarstwienie społeczne do katalogu spraw do załatwienia na już? Dlaczego mam polubić płacenie podatków? I znów zacząć wierzyć (ostrożnie) w utopie?
Teksty, które zawiera publikacja są skrócona wersją wystąpień z sesji naukowej, pt. "Kryzys państwowości polskiej u schyłku XVII i w XVIII wieku".