polityka
Książka Jacka H. Kołodzieja budzi respekt nie tylko swoją objętością, ale przede wszystkim bogactwem wątków, multidyscyplinarnością, różnorodnością, wielkością i aktualnością przywoływanej i cytowanej literatury, udatnym połączeniem precyzyjności definicji i głębokiej analityczności sądów z rzetelnością ich empirycznej weryfikacji. Jako swego rodzaju politologiczna summa axiologiae przez wiele lat będzie grać rolę przewodnika po literaturze i problematyce aksjologii politycznej...
Dziennikarze tygodnika „Wprost” pokazali całemu światu, jak funkcjonuje władza w Polsce. Dzięki nim powstała książka niepowtarzalna, bezkompromisowa, która obnaża kulisy afery taśmowej, czyli wstrząsających nagrań rozmów ministrów i biznesmenów w kilku polskich restauracjach.
Znany publicysta i satyryk ciętym i bezpruderyjnym językiem pisze o kilkudziesięciu znanych osobach polskiego życia publicznego: polityki, mediów, biznesu, kultury itd. „Drodzy czytelnicy! Życzę Wam abyście nigdy nie stali się bohaterami moich książek. Z umizgami – Jerzy Urban” – zaczyna się Alfabet. Pierwsze hasło dotyczy samego autora i zaczyna się: „Urodziłem się przed wojną w Łodzi w rodzinie burżujskiej. Ojciec był redaktorem i wydawcą gazety lewicująco-liberalnej, matka także parała się próżniactwem...
Bezpieczeństwo kulturowe jest czymś więcej niż prostą sumą bezpieczeństwa poszczególnych jednostek. Stanowi nową jakość. Wynika z tego prawidłowość dotycząca różnicy między bezpieczeństwem kulturowym, a społecznym. Obszar Islamskiej Republiki Afganistanu nabiera w tym kontekście nowego znaczenia. Operacje militarne prowadzone w odmiennym środowisku kulturowym wymagają solidnej i merytorycznej wiedzy o tym regionie.
Na podstawie setek listów, dokumentów i wywiadów David Maraniss śledzi ewolucję osobowości czterdziestego drugiego prezydenta Ameryki - od młodości w Arkansas aż po rok 1991, kiedy Clinton ogłosił zamiar ubiegania się o najwyższy urząd w państwie.
Co kryje w środku samochód prezydenta? Czy borowiec ma broń? Jaką? Czy może zabić osobę, która zagraża chronionemu VIP-owi? Jak wyglądały kulisy wizyt prezydentów Stanów Zjednoczonych? Czy były zamachy na polskich polityków?
Książka w sposób barwny opisuje życie Bronisława Komorowskiego. Początek powieści to czasy jego dziadków i życia na Ukrainie. Życiorys Prezydenta Bronisława Komorowskiego, podobnie jak i jego żony, owiany jest tajemnicą, pełno w nim niewyjaśnionych zdarzeń i osób. Kontrowersje budzi jego drzewo genealogiczne, na które się powołuje, a które nie zachowuje, jak twierdzą znawcy logiki zdarzeń, czasu i koligacji rodzinnych.
Postrzegamy Rosję jako europejską demokrację. Potencjalnie. Chcielibyśmy, żeby tak było. Przecież Rosjanie sami podkreślają, że ich kraj to Europa. I dziwimy się, kiedy rosyjskie władze postępują wbrew demokratycznym standardom. Po raz kolejny. Ta książka próbuje wytłumaczyć ten mechanizm: że system rządów, z jakiego korzysta Władimir Putin, jest bliższy temu, przy pomocy którego rządzili Rosją carowie Iwan Groźny i Piotr Wielki.
W swoim eseju Michel Eltchaninoff próbuje odpowiedzieć na kardynalne pytanie, które od aneksji Krymu, celebrowanej w Rosji jako akt założycielski, wszyscy sobie stawiają: jakie pomysły i zamiary ma Putin w głowie, za progiem tego nieprzewidywalnego wieku? I tu w sukurs przychodzą rosyjscy filozofowie, którzy powinni pomóc nam w zrozumieniu jego strategii. To ich myślami i wskazaniami kieruje się dziś Władimir Władimirowicz. A wieją pomyślne wiatry na Kremlu dla piewców konserwatyzmu, Rosyjskiej Drogi i eurazjatyckiego imperium.
Poruszająca książka napisana przez dwie kobiety, których rodziny łączyły bliskie więzy, rozerwane zabójstwem Jürgena Ponto. Autorki rzucają nowe światło na historię Frakcji Czerwonej Armii, rolę terrorystów i konsekwencje ich czynów.
Ukraina jest sąsiadem Polski. To, czy pozostanie w rosyjskiej strefie wpływów, czy też politycznie i cywilizacyjnie przesunie się na zachód, będzie miało znaczący wpływ na losy naszej części Europy. Nie sposób jednak zrozumieć ukraińskiej teraźniejszości i rozważać scenariuszy na przyszłość bez znajomości trudnej, ale bardzo ciekawej przeszłości tego państwa i narodu. Ta książka, napisana przez wybitnych znawców tematu, historyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest popularnym kompendium ukraińskich dziejów w XX i XXI wieku.
Odbycie dwuletniego kursu, potwierdzone zdanym egzaminem państwowym oraz zaświadczeniem od proboszcza, uprawnia absolwentów do zasiadania w zarządach spółek skarbu państwa oraz do ubiegania się o miejsca na listach w wyborach samorządowych i parlamentarnych. Satyra na obecną władzę, naśladująca nieco słynne ''Opowiadania o Leninie" Michaiła Zoszczenki.
Autorka przez lata pracowała w zespole Polityki, związana była również z Kulturą paryską. Dopóki milczy Ukraina jest zbiorem felietonów napisanych przez Strońską po wielu pobytach na Ukrainie. Książka ta to protest przeciwko lansowanemu w Polsce omijaniu prawdy o przeszłości. Autorka uważa, że powstało państwo, które odegra z pewnością znaczną rolę w przyszłości i którego niepodległość już stała się kartą przetargową w dyplomacji. Czy korzystną dla Polski? Giedroyć napisał o książce: jest rzeczywiście znakomita i nareszcie sprawy ukraińskie są postawione w sposób bardzo trzeźwy.
Przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Białorusi – państw leżących między Unią Europejską a Rosją – zależy w dużej mierze od tego, jak rozwiążą one problemy związane z energetyką. Sytuacja tych państw jest szczególna, gdyż z jednej strony są głównymi krajami tranzytowymi dla rosyjskich surowców energetycznych – gazu i ropy – które trafiają na rynek unijny, z drugiej zaś strony w ogromnym stopniu zależą od dostaw gazu i ropy z Rosji, co ma kluczowe znaczenie m.in. ze względu na bardzo wysoką energochłonność ich gospodarek.
Stany Zjednoczne nigdy nie miały królów, ale miały prezydenckie dynastie: Adamsów, Rooseveltów, Bushów. Czy czekają je rządy następnej? Piętnaście lat po zakończeniu kadencji Billa Clintona do rywalizacji o Biały Dom stanęła jego żona. Hillary Clinton ma szansę zostać pierwszą w historii kobietą u steru władzy globalnego supermocarstwa. Była Pierwsza Dama USA, senator i sekretarz stanu odgrywa główne role na politycznej scenie od ćwierćwiecza, ale wciąż pozostaje zagadką. Czy jest niestrudzoną obrończynią słabych, bojowniczką walki o lepszy, bardziej sprawiedliwy świat, jak uważają jej zwolennicy, czy pożeranym ambicją, żądnym władzy i pieniędzy skorumpowanym politykiem, jak twierdzą jej wrogowie? Jeżeli zostanie prezydentem, stanie przed arcytrudnym zadaniem. W Ameryce i całym świecie zamożnego Zachodu fala prawicowego populizmu podmywa fundamenty liberalnej demokracji. Czy Hillary okaże się przywódczynią, który sprosta wyzwaniom naszych czasów? Czego można się po niej spodziewać, jeśli zamieszka w Białym Domu? Książka Tomasza Zalewskiego próbuje ułatwić czytelnikowi odpowiedzi na te pytania.
Książka ta ma na celu wskazać na kryzys kulturowy i polityczny jaki towarzyszy cywilizacjom w wyniku wydawanych przez nie uchwał i ustaw państwowych i ich kodyfikacji. W podstawie prawnej występuje bowiem ciągła zależność od bieżącej polityki - co prowadzi nieustannie do naruszania Praw Człowieka.
Autorzy poszczególnych rozdziałów reprezentują wiele środowisk - są wśród nich filozofowie, pisarze, dziennikarze, lekarze i prawnicy; reprezentują też różnorodne stanowiska światopoglądowe - łączy ich przekonanie o zasadniczej roli idei w życiu jednostek i zbiorowości. Pragną zwrócić uwagę na to, że żyjąc w określonych okolicznościach należy nieustępliwie zmierzać do ich udoskonalenia. Z Ideowości w polityce emanuje głęboka wiara w potencjał człowieka - warunkiem jego uruchomienia jest przełamanie bierności, wygodnictwa, a także przeświadczenie, że urzeczywistnianie ideałów, decyduje o sensie życia jednostek i społeczeństw. Książka stanowi przeciwwagę wobec szerzonej obecnie aprobaty dla mechanicznego pragmatyzmu w polityce.
Książka została zbudowana z rozmów, które Jacek Pałasiński prowadził w latach 2006-2007 na swoim blogu internetowym. Wypowiedzi internautów dają opis dzisiejszych realiów Polski, są próbą pokazania mentalności Polaków, ich zainteresowań i zaangażowania w sprawy społeczne i polityczne, stosunku do problemu tolerancji, sprawiedliwości, historii własnego kraju itp.
John Locke sformułował podstawy teoretycznie nowożytnego państwa liberalnego, a jego wizja polityki zakładała ochronę wolności jednostki i prawo obywateli do sprzeciwu wobec nadużyć władzy. Także współcześnie wielu przedstawicieli filozofii politycznej pozostaje pod większym lub mniejszym jego wpływem.
Książka "Macierewicz i jego tajemnice" jest efektem śledztwa dziennikarskiego, poświęconego byłemu Ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi. Przeprowadził je dziennikarz "Wyborczej" Tomasz Piątek. W wyniku półtorarocznej pracy powstała książka ilustrująca więź między Macierewiczem a gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem, który jest mocno związany z Moskwą, gdyż od lat współpracuje z GRU. Śledztwo jest oparte na faktach uzyskanych od informatorów oraz wiadomościach znalezionej w Internecie, archiwach sądowych i Bibliotece Narodowej. Podczas lektury czytelnik może się zapoznać z odniesieniami do źródeł, a także z mapą szczegółowo ukazującą sieć powiązań między Macierewiczem, Mogilewiczwm i Kremlem.
W monografii oprócz relacji dwustronnych – w tym kluczowej sprawy mniejszości polskiej zamieszkującej Republikę Czechosłowacką – omówiono także kwestię słowacką i ukraińską oraz zagadnienie prowadzenia w ČSR agitacji komunistycznej mającej istotny wpływ na stosunki wzajemne. Tematyka ta została przedstawiona na szerokim tle wydarzeń rozgrywających się w Europie, które doprowadziły do załamania ładu wersalskiego na kontynencie. Podstawę źródłową stanowią archiwalia polskie i czeskie, jak również prasa polska i obca.
Słynne przemówienie francuskiej minister zdrowia Simone Veil z 26 listopada 1974, przedstawiające projekt ustawy o dobrowolnym przerywaniu ciąży (IVG). Uzupełnia je wywiad z Veil przeprowadzony 30 lat później przez Annick Cojean, dziennikarkę pisma Le Monde . Trzeba zobaczyć tę niewielką kobietę, pozbawioną całkowicie agresji, modulującą głos w bardzo spokojny, choć stanowczy sposób, gdy stawia czoła kilkuset mężczyznom, patrzącym na nią początkowo z pogardą lub wyraźnym lekceważeniem
Opis struktury niedawno powstałego (w 1945r.) ONZ, jego cele, organa i zadania, poszerzone o rozdział o idei powstania narodów zjednoczonych.
Czasy, kiedy były prezydent Rosji jeździł z nagim torsem na koniu i trząsł oligarchami, dawno minęły. Teraz żyje z dala od Kremla, w ekskluzywnej daczy – i w świecie urojeń, faszerowany lekami na uspokojenie. Na straży Władimira stoi poczciwy Szeremietiew, który jako jedyny ze służby domowej nie robi interesów na boku. Nastaje jednak dzień, kiedy zegarki z kolekcji eksprezydenta zaczynają tykać coraz głośniej i nawet Szeremietiew musi pożegnać się ze swoją – niezbyt modną w Rosji – moralnością. „Ostatnie dni Władimira P.” to niezwykle aktualna, choć osadzona w przyszłości, satyra społeczno-polityczna, która niczym matrioszka obnaża kolejne oblicza Rosji. Powieść pełna absurdalnego humoru w stylu Mendozy, z gagami godnymi „Grand Budapest Hotel”.