poezja polska
Podkreślano kameralność poezji Buczkówny, jej wykwintność, skłonność do paradoksów i przekorę, ale też aurę baśniowości. Szukano punktów stycznych z twórczością Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Kazimiery Iłłakowiczówny.
Jakże mało jest poetek - może kilka zaledwie - tak całkowicie i bez reszty oddanych miłości jak Irena Słomińska. W jej wierszach czuje się intensywność przeżyć. Stanowią one ujmujący dziennik liryczny kobiety, dla której "żyć" znaczy gorąco kochać i być kochaną. Poddajmy się temu żywiołowi kobiecości.
Julian Tuwim, Bruno Jasieński, Marian Stępień, Jalu Kurek, Władysław Broniewski i wielu innych poetów prezentuje nam swój kunszt w zbiorku poezji rewolucyjnej. Dodatkowo antologia zawiera noty biograficzne każdego z nich.
W swym głośnym dziele "Brązownicy", Tadeusz Boy-Żeleński podjął zdecydowaną kampanię przeciw tym, którzy chcieliby przedstawić nieprawdziwy, przykrojony do potrzeb dydaktycznych obraz historii.
Trzeci tom pism Tadeusza Żeleńskiego (Boya). Wspomnienia o najsłynniejszych pisarzach, artystach i międzywojennej bohemie..
Tym razem Boy przedstawia nam złożone postaci Marii Sobieskiej, jej męża króla, oraz barwną panoramę społeczno-obyczajową Rzeczpospolitej XVII wieku.
Mniej znaną twórczością, którą zajmuje się słynna reportażystka, Agata Tuszyńska, jest twórczość poetycka. Jej wiersze publikowano w przekładach na języki: angielski, francuski, hebrajski, hiszpański i rosyjski. Na stronie przedtytułowej AUTOGRAF AUTORKI z dedykacją.
Prawdziwie fascynujący, wielowymiarowy autoportret wybitnego artysty, człowieka dojrzałego i doświadczonego. Wątki biograficzne przeplatają się tu z refleksjami dotyczącymi nie tylko sztuki, ale także przyjaźni, miłości, rodzicielstwa, lojalności, wiary, pokusy autodestrukcji i woli przetrwania.
Książka jest poświęcona twórczości Aleksandra Fredry i jest o tyle ciekawa, że pisze ją również autor niezapomnianych utworów.
Wybór i wstęp Michał Głowiński i Janusz Sławiński. Przypisy oprac. Janusz Stradecki. Antologia zawiera poezje przeszło kilkudziesięciu twórców, takich jak Przyboś, Tuwim, Jastrun, Iwaszkiewicz, Staff, Leśmian, Pawlikowska-Jasnorzewska.
"Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną, Powiem ci: śmierć i miłość - obydwie zarówno. Jednej oczu się czarnych, drugiej - modrych boję. Te dwie są me miłości i dwie śmierci moje." Najpiękniejsze wiersze Lechonia.
Spory wybór wierszy poety z różnych okresów jego twórczości. Wśród tych nieznanych znajdują się także te, które kojarzy chyba każdy z nas - "Zaczarowana dorożka", czy choćby "Serwus, Madonna". Obwolutę projektował Marian Stachurski.
Obszerny wybór twórczości poetyckiej jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku. Obejmuje najważniejsze i najbardziej znane utwory, począwszy od pierwszego, zanurzonego jeszcze w poetyce Młodej Polski tomiku Sny o potędze, aż do ostatnich zbiorów opublikowanych już po II wojnie światowej, Wiklina i Dziewięć muz.
Jan Kochanowski jest uznawany za najwybitniejszego poetę staropolskiego (chwalił go już Mikołaj Rej). Stworzył polski język literacki, był naśladowany m.in. w epoce baroku i chętnie czytany w każdym pokoleniu. Pierwsze zbiorowe wydanie jego dzieł ukazało się w roku 1585 w Drukarni Januszowskiego, uzupełnieniem dlań były Fragmenta labo pozostałe pisma Jana Kochanowskiego (1590).
Szanfary, Hugo, Mnich, Jan Bielecki, Arab, Żmija, Lambro oraz Godzina myśli - mało znane dzieła polskiego wieszcza.
Był fenomenem absolutnym, cudem natury przytrafiającym się ludzkiej kulturze raz na jakąś erę, i możemy sobie pogratulować, że kiedyś ktoś taki chodził po krakowskich Plantach i pił wiśniówkę u Jana Michalika na Floriańskiej. "Słówka", recytowane i śpiewane w "Zielonym Baloniku" prawie sto lat temu, nadal śmieszą. Kto nigdy "Słówek" nie czytał, a takich codziennie przybywa, zapewne co i raz będzie zaskoczony znanym sobie zwrotem, z dawna udomowionym przez potoczną polszczyznę.
Książka zawiera dwadzieścia osiem esejów dotyczących literatury i wydana została w serii "Pisma", tom 6.
W książce Łucji Dudzińskiej, historia wrażliwości jest historią dziewczyny, szukającej we własnym życiorysie tego, co bywa poezją. Nieokiełznane są jej dzieje, jak nieokiełznana bywa poezja. Poetka niczym korespondent liryczny wychwytuje sytuacje, które rysują kontury tej książki. Poezją bywa to, co niepoetyckie uwikłane w mniej lub bardziej zagadkowy los.
Tom 1: Wiersze filomackie, Ballady i romanse, Wiersze różne, Wiersze z lat 1822-1824, Wiersze sztambuchowe Tom 2: Poezje okresu rosyjskiego, Sonety, Sonety krymskie, Sonety nie ogłoszone przez poetę, Poezje okresu rzymsko-drezdeńskiego Opracował Czesław Zgorzelski
"Znaszli ten kraj?..." to książka, która złożyła się z felietonów. Felietonowy charakter tych wspomnień, to, że pisane były przez kilka lat świadczy, że u ich genezy nie mogła leżeć chęć syntezy - ba że chyba także nie od razu zrodził się pomysł złożenia z tych wycinkowych wspomnień książki, posiadającej własną, zresztą swoistą kompozycję i wewnętrzną logikę. "Znaszli ten kraj?..." jest przede wszystkim próbą utrwalenia przez świadka i uczestnika szeregu epizodów i szczegółów, spostrzeżeń i sylwetek związanych z środowiskiem artystycznym Młodej Polski w Krakowie. Jest ten tekst oczywiście także - przy okazji - próbą sformułowania własnych opinii na temat szeregu - zdaniem Boya węzłowych - spraw z minionej epoki. (...)