podróże
Co wiemy dziś na temat Białorusi? Może tyle, że nieprzerwanie od kilkunastu lat rządzi nią twardą ręką Alaksandr Łukaszenka. A przecież to właśnie tam urodzili się: Eliza Orzeszkowa, Tadeusz Kościuszko, Maria Rodziewiczówna, Andrzej Bobola oraz Ryszard Kapuściński. Grodno na Białorusi, podobnie jak Wilno na Litwie czy Lwów na Ukrainie, zawsze było uważane za ośrodek polskości na Kresach. Białoruś dla początkujących to zbiór reportaży pokazujących prawdziwy obraz sąsiada Polski. Kolorowy, pełen kontrastów, dziwny, ale jednocześnie swojski. Białoruś dla początkujących nie jest przewodnikiem, ale mamy nadzieję, że po przeczytaniu tej książki Czytelnik lepiej pozna ten kraj.
Chcesz podróżować, ale nie wiesz jak zacząć? Nie wiesz jak pokonać bariery, które trzymają Cię w miejscu? A może chcesz wzbogacić swoją wiedzę o nowe patenty? Sprawdź 100 pomysłów i zainspiruj się do podróżowania! Ta książka to konkretne pomysły, kompendium wiedzy wzbogacone o wywiady z niezwykłymi ludźmi, którzy nie bali się zaryzykować i przełamali swoje słabości. Dzięki tej książce uwierzysz, że każdy może podróżować, niezależnie od wieku, stanu zdrowia czy zasobności portfela :)
Rio Negro to największa na świecie rzeka o ciemnej wodzie i jeden z największych dopływów Amazonki. Przepłynęłam ją całą - w łódce, motorówką z czterema żołnierzami i jedną małpą, w indiańskim czółnie i na wojskowym statku. Samotna wyprawa przez dżunglę amazońską - od rzeki Orinoko w Wenezueli, przez Rio Negro aż do Amazonki w Brazylii. Dwa miesiące w wyprawie pełnej niespodziewanych zdarzeń, niezwykłych spotkań, odkryć i przygód. Uwielbiam tak podróżować!
Dzięki wysokiemu poziomowi edycji, przepięknym fotografiom oraz bogactwu informacji przewodniki Wiedzy i Życia cieszą się renomą najlepszych przewodników ilustrowanych, a przez miłośników podróży uważane są za przewodniki z najwyższej półki.
"Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach…Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: WITAJCIE NA KOŁYMIE – W ZŁOTYM SERCU ROSJI". (Jacek Hugo-Bader)
Arkady Fiedler ową książkę poświęcił mieszkańcom jednej z afrykańskich wiosek - Ambinanitelo. Można w niej odnaleźć charakterystykę fauny i flory Madagaskaru. Badacz zawarł w niej również opisy tradycji, kultury i codziennych obyczajów rdzennej ludności, a wszystko to zostało wzbogacone ocalonymi fotografiami.
Napisana z pasją książka Any W jaskini Ali Baby przypomina malowniczy, mieniącymi się kolorami perski dywan o bogatym splocie i subtelnym, choć pełnym detali wzorze, w którym pojawia się wszystko, co składa się na codzienne życie we współczesnym Iranie, od tak prozaicznych rzeczy, jak: higiena intymna, wygląd mieszkań i funkcjonowanie rodziny, poprzez przepisy kulinarne, rodzaje i gatunki tutejszych dywanów, zasady irańskiej mody dla kobiet i różnorakie konsekwencje noszenia przez nie hidżabu, zakazane potańcówki młodzieżowe, irański rap, aż po takie kwestie, jak: feminizm w wydaniu irańskim, irańska emigracji, ciągle żywa wojna z Irakiem, polityczne prześladowania i złożone mechanizmy funkcjonowania państwa rządzonego przez religijne władze.
"Kto chce poznać Rosję niech zacznie od Kaliningradu" - tym zdaniem Adam Hlebowicz rozpoczyna swą opowieść o świecie znajdującym się tuż za miedzą, który wciąż nie przestaje nas zadziwiać. Warto wyruszyć w tę podróż z Autorem - wytrawnym wędrowcem i obserwatorem nie tylko najbardziej odległych zakątków dawnego sowieckiego imperium, ale i znawcą meandrów ludzkiej duszy.
Subiektywna, kontrowersyjna relacja z podróży po Rosji, Azji Centralnej i Chinach. Autor – Amerykanin mieszkający na stałe w Rosji – przemierzając region, wzorem najlepszych reporterów stara się spojrzeć pod podszewkę przemian, jakie się dokonały po rozpadzie ZSRR. Opisuje je z perspektywy zwyczajnych ludzi, z którymi pije, wędruje, a przede wszystkim rozmawia.
W 1983 roku dwudziestoletnia Fabienne Verdier porzuca Francję i wyjeżdża do Chin, by studiować starą sztukę rysunku i kaligrafii. Rzeczywistość rewolucji kulturalnej, którą tam zastaje, drastycznie odbiega od jej wyobrażeń o wyrafinowanej kulturze Państwa Środka, ale skrywa też tajemnicę fascynującą młodą Europejkę. Dziewczyna doświadcza chorób, głodu i inwigilacji, poznaje realia komunizmu od podszewki. Kiedy spotyka mądrego mistrza kaligrafii, stopniowo odkrywa "swoje" Chiny, które zmieniają ją na całe życie. Uczy się nieustannej pracy nad sobą, dyscypliny i skupienia.
Jak wytrzymać z własnym mężem osiem miesięcy w podróży motocyklowej? Jak naprawić motor na pustkowiu Patagonii? Jak upiec mięso wołowe, by nie było twarde? Jak rozmawiać po hiszpańsku, by być zrozumianym przez porteños? Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w tej książce. Dwadzieścia tysięcy kilometrów po drogach i bezdrożach Ameryki Południowej. Podróżować może każdy, ale podróże motocyklem wymagają dużej siły charakteru, zwłaszcza jeśli są to motocykle „pełnoletnie”, a budżet wyprawy jest „ekonomiczny”.
Kiedy Ryszard Kapuściński wyruszał w swoją pierwszą zagraniczną podróż, dostał w prezencie "Dzieje Herodota". Dzieło starożytnego historyka towarzyszyło mu w wędrówkach po Indiach, Chinach, Azji Mniejszej i Afryce. W swojej książce sławny reporter opowiada o wielu fascynujących wydarzeniach politycznych i historycznych, których był naocznym świadkiem, zestawiając je z faktami opisywanymi przez Herodota.
Bogato ilustrowany autorski przewodnik utrzymany w konwencji historyczno-podróżniczej. Zwiedzamy z nim tereny Wielkiego Księstwa Litewskiego - Inflanty, Kurlandię, Żmudź, Trockie i Wileńskie. Autorzy opisują historię i topografię najważniejszych miast, w tym Wilna czy Kowna, opowiadają legendy o lokalnych bohaterach, przywołują istotne wydarzenia historyczne...
Przejechawszy Rosję od Saint Petersburga aż po Kamczatkę na Dalekim Wschodzie, a następnie odwiedziwszy kraje byłego Związku Radzieckiego, ze zdziwieniem i ciekawością jednocześnie, obserwowałam jak historyczna i kulturowa spuścizna – wpływy radzieckiego ustroju – są obecne na obszarach republik nawet dwadzieścia sześć lat po rozpadzie ówczesnego ZSRR. Babuszki w chustkach na głowach, zapchane marszrutki, hotele robotnicze, pirożki, drewniane cerkwie i inne aspekty rosyjskiej kultury, niczym wyjęte z kart historii, tworzą dzisiejszą rzeczywistość narodów Azji Środkowej – Kirgizów i Kazachów.
Antoni Ferdynand Ossendowski to barwna postać międzywojnia. Odwiedził wiele krajów i kontynentów, przede wszystkim jednak pisał cieszące się ogromnym powodzeniem na całym świecie, a będące efektem jego wojaży, książki. Jego życie owiane było tajemnicą, którą Witold Michałowski stara się odkryć.
Tomasz Venclova to litewski poeta, pisarz, publicysta i tłumacz. Absolwent Uniwersytetu w Tartu (Tartu Ülikool), gdzie studiował semiotykę i rusycystykę. Antykomunista. Działacz ruchu obrony praw człowieka na Litwie. W 1977 roku musiał wyemigrować z ZSRR. Pojechał do USA, gdzie zaprzyjaźnił się z Czesławem Miłoszem.
Madagaskar to wyspa, która wabi. Arkadego Fiedlera zwabiła dwa razy. Przemierzył ją wzdłuż i wszerz, najpierw z jednym, a później dwoma lemurami. Poznał gruntownie jej mieszkańców, faunę i florę, historię i obyczaje. A potem to wszystko opisał – tak pięknie, tak fascynująco, że po lekturze chciałoby się natychmiast na własne oczy ten urokliwy zakątek świata zobaczyć.
Waldemar Łysiak zabiera nas w swej niefabularnej - i chronologicznie drugiej - książce w podróż po Półwyspie Apenińskim. Nie będzie to zwykła podróż. Wyprawa wiedzie bowiem szlakiem tytułowych "wysp zaczarowanych" - dziewiętnastu miejsc we Włoszech, jakie na autorze wywarły wyjątkowe wrażenie, przy których zatrzymał się na dłużej, podziwiając ich piękno oraz dumając nad ich przeszłością. "Wyspy zaczarowane" powstały, by przelać w czytelników ów podziw i zadumę. I z celu tego wywiązują się wręcz perfekcyjnie.