Platon
Platon w swym głównym dziele jakim jest "Państwo", porusza wiele różnych zagadnień, przy czym rzadko podaje gotowy zbiór twierdzeń, przeważnie myśli głośno, wprowadzając Czytelnika do swojego warsztatu pracy. Chodzi mu przede wszystkim o to, jaki powinien być człowiek i jak powinien wyglądać ustrój państwowy.
Tak jak sternik zawsze pilnuje tego, co pożyteczne dla okrętu i dla tych, co na okręcie, nie nadając ustaw pisanych - umiejętność jest dla niego prawem i tak ocala tych; co z nim płyną - tak samo pod rządami ludzi, którzy tak rządzić potrafią, czy nie powstałby słuszny ustrój, gdyby dbali o to, żeby umiejętność miała siły więcej, niżby jej miały prawa? Cokolwiek by robili panujący rozumni, nie ma w tym grzechu, dopóki przestrzegają jednej ważnej zasady, żeby zawsze w stosunku do obywateli postępować najsprawiedliwiej - tak jak to rozum dyktuje i umiejętność, i przez to ich móc ocalać i poprawiać, o ile można.
Jak postępuje polityk decydujący się na poddanie torturom terrorysty, który wie, gdzie znajdują się mające wybuchnąć bomby? Czy należy zestrzelić samolot pasażerski skierowany przez terrorystów na cel cywilny? Czy polityk ma brudzić sobie ręce? Czy w ogóle je brudzi? Czy obywatele mają moralny obowiązek przestrzegania prawa? Kiedy z powodów etycznych można złamać prawo? Czy istnieje moralność między państwami? Pytania te zadaje autor książki "Sokrates w Waszyngtonie".
Zbiór dzieł Platona o charakterze etycznym, o powinnościach, pobożności, nieśmiertelności duszy...