Piłsudski
Edward Śmigły-Rydz, także: Edward Rydz, Edward Rydz-Śmigły, ps. „Śmigły”, „Tarłowski”, „Adam Zawisza” (ur. 11 marca 1886 w Brzeżanach, zm. 2 grudnia 1941 w Warszawie) – polski wojskowy, polityk, marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych w wojnie obronnej Polski w 1939, formalnie przez 17 dni „następca prezydenta Rzeczypospolitej na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju”.
Reprint zbioru pism autorstwa Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo: Omnipress 1989 rok. Oryginał: Panteon Polski 1929 rok.
W monografii oprócz relacji dwustronnych – w tym kluczowej sprawy mniejszości polskiej zamieszkującej Republikę Czechosłowacką – omówiono także kwestię słowacką i ukraińską oraz zagadnienie prowadzenia w ČSR agitacji komunistycznej mającej istotny wpływ na stosunki wzajemne. Tematyka ta została przedstawiona na szerokim tle wydarzeń rozgrywających się w Europie, które doprowadziły do załamania ładu wersalskiego na kontynencie. Podstawę źródłową stanowią archiwalia polskie i czeskie, jak również prasa polska i obca.
Wybór najpiękniejszych przemówień, najważniejszych rozkazów i najbardziej ważkich myśli Józefa Piłsudskiego.
"Niezłomny" to epopeja o człowieku z krwi i kości. Człowieku, który aby osiągnąć idealistyczne cele, sięgał po demagogiczne narzędzia. Człowieku, który nie wahał się używać miłości i przemocy na przemian z honorem i podstępem. "Niezłomny" – życie Józefa Piłsudskiego, człowieka, który wyzwolił Polskę i ocalił Europę przed rewolucją bolszewicką.
Przewrót majowy zamknął krótki, bo kilkuletni zaledwie okres parlamentaryzmu. Parlament wprawdzie pozostał, ale utracił swą rolę nadrzędną, a w miarę upływu czasu stawał się coraz bardziej dekoracją maskującą dyktaturę. Po władzę sięgnął obóz polityczny początkowo dość amorficzny w sensie klasowym... Wydanie III
Książka rok 1920 autorstwa Józefa Piłsudskiego, pomimo upływu dziewięćdziesięciu lat od chwili jej wydania, a także dokonującego się cały czas postępu w badaniach nad wojną Polski z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920, nic nie straciła na wartości. Nadal stanowi podstawowe opracowanie do studiów nad tym konfliktem zbrojnym.
Publikacja jest drugim wydaniem wykładów prof. Wacława Jędrzejewicza. Wykłady zostały utrwalone przez wolontariuszy z Instytutu. W nowym wydaniu dodatkowo opatrzono je przypisami, poprzedzono obszerną notą biograficzną o autorze oraz ilustracjami. Publikacji towarzyszy przygotowana przez Instytut Józefa Piłsudskiego płyta CD z nagraniem słuchowiska radiowego oraz wybranymi wykładami prof. Jędrzejewicza.