Napoleon
Najlepszy (przynajmniej na ów czas) napoleonista świata używa alegorii gry karcianej, aby pokazać kilkuletnią partię, jaką stoczyli ze sobą „Mały Kapral” i jego wielki wróg – car Aleksander. Poker to nieprzypadkowa przenośnia; jakże często słyszymy o politycznym pokerze – grze pełnej bluffów, uników, wyrachowania, ale i prostego łutu szczęścia. Taką rozgrywkę, w całej jej pełni – od siłowych realiów wojen, po psychologiczne uwarunkowania protagonistów - śledzimy dzięki powieści. A, o czym wiedzą ci, którzy przegrali już wszystko kilka razy, poker wciąga; jeśli brydż to gra królewska, to właśnie poker jest cesarską.
Trudno dziś wyważyć sprawiedliwą ocenę dziejowej roli Napoleona. Trudno o sąd spokojny i obiektywny. Człowiek ten bowiem był częścią wielkiego rewolucyjnego żywiołu, który przewalił się nad światem na przełomie dwóch stuleci i decydująco wpłynął na kształtowanie się losów ludzkości. Od razu też zyskał fanatycznych wielbicieli i zakamieniałych wrogów. Spór o niego rozgorzał natychmiast, gdy pojawił się jako generał i polityk na arenie rozgrywek europejskich, i niemal zaraz wyrażano o nim opinii ostre, rozbieżne i gwałtowne, które też na wiele pokoleń weszły do annałów historii.
Żywa, barwna biografia Napoleona Bonaparte autorstwa pisarza, który przyzwyczaił nas przede wszystkim do pełnych przygód powieści. Tym razem, w krótkiej, zwięzłej formie, śledzimy losy wielkiego, choć kontrowersyjnego bohatera Francuzów. A. Dumas, nie stroniąc od akcentów sympatii, potrafi zdobyć się na obiektywizm i wyważyć racje.
Książka "Oficer największych nadziei" Mariana Brandysa jest biografią księcia płk. Józefa Sułkowskiego, adiutanta cesarza Napoleona Bonapartego.
Kajetan Wojciechowski (1786-1848) wywodził się z drobnej szlachty polskiej, która w dobie napoleońskiej dostarczyła najwięcej żołnierzy i oficerów kawalerii narodowej. Należał do tych polskich "desperados", którzy pomogli Bonapartemu zdobyć Europę i przegalopowali ją wzdłuż i wszerz, a których - kiedy słońce imperium skrwawiło się i zaszło - furmankami odwieziono do ponownie tracącego wolność domu.
Odwaga, heroizm, spryt i waleczność. Niesamowite przygody żołnierza wojsk napoleońskich. Powieść historyczna, osadzona w czasach napoleońskich. Kolejne wielkie kampanie, krwawe bitwy, tajne misje i karkołomne potyczki, przeplatane swoistym humorem i z finezją opowiedziane przez Etienne’a Gerarda –żołnierza armii cesarskiej. W 1970 roku na podstawie tej powieści powstał film Przygody Gerarda, w reżyserii Jerzego Skolimowskiego
"W swoich książka Łysiak wprowadza czytelnika w fascynujący, eksplodujący dramatycznymi wydarzeniami świat epoki napoleońskiej. Jest przy tym przewodnikiem nie chadzającym przetartymi szlakami i uklepanym traktem historii (...) I oto w tej wielkiej wędrówce po epoce empire spotykamy ludzi, których zupełnie nie znaliśmy, choć po wielokroć na to zasłużyli"
Krótki pobyt Napoleona w Międzyrzeczu mógłby się zakończyć fatalną katastrofą dla Francji. Radca podatkowy Sprengepiel, pruski patriota, powiązał bowiem plan zastrzelenia cesarza Francuzów. Uważał go bowiem za tyrana i sprawcę wszystkich nieszczęść Prus. Pożyczył od miejscowego murarza Buttela rusznicę i ulokował się z nią na wieży ratuszowej, w znajdującej się tam celi więziennej, w odległości 15 stóp od domu Vollnera.