Łysiak
Najlepszy (przynajmniej na ów czas) napoleonista świata używa alegorii gry karcianej, aby pokazać kilkuletnią partię, jaką stoczyli ze sobą „Mały Kapral” i jego wielki wróg – car Aleksander. Poker to nieprzypadkowa przenośnia; jakże często słyszymy o politycznym pokerze – grze pełnej bluffów, uników, wyrachowania, ale i prostego łutu szczęścia. Taką rozgrywkę, w całej jej pełni – od siłowych realiów wojen, po psychologiczne uwarunkowania protagonistów - śledzimy dzięki powieści. A, o czym wiedzą ci, którzy przegrali już wszystko kilka razy, poker wciąga; jeśli brydż to gra królewska, to właśnie poker jest cesarską.
Główny bohater wraz ze swoim bratem pracuje w jakimś tajnym oddziale policji, zajmującym się ochroną prezydenta, tropieniem spisków i "likwidowaniem" ludzi stanowiących zagrożenie. Odkrywanie jednego z takich spisków jest głównym wątkiem, spoiwem łączącym fabułę w całość, ale nie stanowi bynajmniej głównego motywu powieści. Jest raczej tłem dla licznych dygresji i studiów Łysiaka, który niesamowicie łatwo potrafi przejść z jednego tematu do drugiego nie tracąc przy tym ani na chwilę zainteresowania czytelnika. Dzięki temu można, śledząc rozwój akcji w powieści, dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy, głównie z zakresu historii.
Absolutny bestseller, który uzyskał miano najbardziej antyfeministycznej powieści w dziejach literatury. Łysiak zastosował absolutnie prekursorską technikę budowania scenografii za pomocą samych tylko dialogów a niektóre powiedzenia z tej książki weszły na trwałe do języka codziennego (np. "miliony much nie mogą się mylić”).
"W swoich książka Łysiak wprowadza czytelnika w fascynujący, eksplodujący dramatycznymi wydarzeniami świat epoki napoleońskiej. Jest przy tym przewodnikiem nie chadzającym przetartymi szlakami i uklepanym traktem historii (...) I oto w tej wielkiej wędrówce po epoce empire spotykamy ludzi, których zupełnie nie znaliśmy, choć po wielokroć na to zasłużyli"
Waldemar Łysiak zabiera nas w swej niefabularnej - i chronologicznie drugiej - książce w podróż po Półwyspie Apenińskim. Nie będzie to zwykła podróż. Wyprawa wiedzie bowiem szlakiem tytułowych "wysp zaczarowanych" - dziewiętnastu miejsc we Włoszech, jakie na autorze wywarły wyjątkowe wrażenie, przy których zatrzymał się na dłużej, podziwiając ich piękno oraz dumając nad ich przeszłością. "Wyspy zaczarowane" powstały, by przelać w czytelników ów podziw i zadumę. I z celu tego wywiązują się wręcz perfekcyjnie.