Lwów
Historia opisana w książeczce to wciąż żywe wspomnienia wydarzeń sprzed wielu, wielu lat. Danuta Kominiak opowiada o swoim dzieciństwie jak Lisa z Dzieci z Bullerbyn. Z tą różnicą, że wszystko zdarzyło się naprawdę Opowieść została nagrana i trafiła do Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. W tej wielkiej bibliotece jest już kilka tysięcy wywiadów i ciągle przybywają nowe. Relacja Danuty Kominiak otwiera serię pięknie ilustrowanych książeczek Historia Mówiona Dzieciom.
Zbiór wspomnień autorki o nieistniejącym już przedwojennym Lwowie.
Książka, napisana w 1936 roku, nazwana przez niektórych „powieścią ateistyczną”, stała się przedmiotem licznych kontrowersji i prób przypisywania autorowi poglądów głównego bohatera siedemnastoletniego Teofila Grodzickiego. Żyje on we Lwowie, w latach poprzedzających wybuch pierwszej wojny światowej. Pod wpływem lektury krytyków religii i filozofów traci wiarę w Boga i rozpoczyna poszukiwania światopoglądowe.
Przed 1989 r. władze ukraińskie i niemieckie niechętnie wspominały o mordzie dokonanym na polskich profesorach lwowskich uczelni. Pamiętały o nich ich rodziny, przyjaciele czy dawni uczniowie...
Ze Lwowa i o Lwowie. Lata sowieckiej okupacji w poezji polskiej. Antologia utworów poetyckich w wyborze.