literatura czeska
"Pociągi pod specjalnym nadzorem", trzecia książka Bohumila Hrabala i jedno z jego arcydzieł, od razu po premierze przyniosła mu sławę w rodzinnej Czechosłowacji. Rozgrywająca się w czasach II wojny światowej, pełna ciepłej ironii opowieść o erotyczno-zawodowych perypetiach zakompleksionego młodzieńca nieudacznika, pomocnika zawiadowcy na wiejskiej stacyjce, uwiodła nie tylko Menzla, a potem członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Magiczną wyobraźnią i rubasznym stylem Hrabala zachwycili się krytycy i czytelnicy na całym globie.
Drugi tom opowiadań Jaroslava Haska (1883-1923) jednego z najsłynniejszych czeskich pisarzy, felietonisty, założyciela Partii Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa, a przede wszystkim twórcy dobrego wojaka Szwejka.
Czy pamięć o zbrodniach totalitaryzmów można przekuć w biznes, a symboliczne miejsca kaźni zamienić w atrakcje turystyczne? Topol po raz kolejny okazuje się mistrzem groteski, wrzuca czytelnika w surrealistyczną fabułę. Jednak po drodze do masowych grobów w Europie Wschodniej zadaje podszyte subtelną ironią pytania o naszą refleksję nad historią i obraz świata, który się z niej wyłania.
"...Że zakochałem się po uszy w Jakubie Demlu, zrozumie każdy, kto przeczyta pierwszą stronę 'Zapomnianego światła'. Czytelnik nie oderwie oczu wcześniej, zanim nie doczyta do końca; a potem straszliwie westchnie." (Bohumil Hrabal)