literatura austriacka
Jakub Wasserman należał do najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych pisarzy austriackich okresu międzywojennego. Również w Polsce cieszyły się jego książki dużym powodzeniem. Bohater powieści "Kasper Hauser" nie jest postacią fikcyjną. Pojawił się w zagadkowych okolicznościach w roku 1828 w Norymberdze. Jego pochodzenia nie wyjaśniono po dziś dzień (jedna z hipotez głosi, że był synem Napoleona), choć sprawa ta zaprzątała umysły ludzi przez kilka dziesiątków lat, o czym świadczy olbrzymi zbiór akt, zgromadzony w monachijskim archiwum. Burzliwe i mroczne było życie Kaspra, pełne niezwykłych sytuacji i nie rozwikłanych zagadek, tajemniczy był też jego kres. W tragiczny sposób splotły się dzieje chłopca z losami zarówno jego przyjaciół, jak i jego wrogów.
Niniejszy zbiór, opublikowany po raz pierwszy w 1934 roku) zawiera sześć 'chasydzkich opowieści niesamowitych' nawiązujących do treści mistycznych i ludowych wierzeń. Poprzez baśniowe wątki i cudowne wydarzenia z udziałem aniołów, duchów czy demonów autor prezentuje najważniejsze zasady żydowskiej wiary.
Powieść inspirowana życiem autorki, prywatnie babki pisarza Edmunda de Waala (Zając o bursztynowych oczach) opisuje powrót wygnańców do powojennego Wiednia. Starszy Żyd, młoda arystokratka i biznesmen - uchodźcy, dobrowolni i nie całkiem, wracają w latach pięćdziesiątych z Ameryki do stolicy Austrii, która wciąż jeszcze nie może otrząsnąć się z wojennych wspomnień. Żmudne zabiegi o odzyskanie mienia przez powracających Żydów, próba poradzenia sobie z nazistowską schedą Wiedeńczyków. Stołeczne parki, przedmieścia, teatry, pałace i podmiejskie letniska są sceną, na której odbywa się misterium śmierci, zapowiedzianej w preludium powieści.