Kuśniewicz
Chronologiczne to druga powieść pisarza. Bohaterem jest oficer SS, pięknoduch i półarystokrata, którego osobowość, ukształtowana została na mieszaninie pangermańskich mitów i elitarnych idei, pełnych pogardy dla „tłumu”. Jest on przy tym Austriakiem i opowieść o nim wprowadza nas po trosze w krąg zjawisk historycznych bliskich pisarzowi.
Zabójstwo w Sarajewie i jego znane następstwa, nieszczęśliwa "nieczysta" miłość, tajemnicza śmierć młodej Cyganki w garnizonowym miasteczku - to trzy motywy Króla Obojga Sycylii, nowej książki Andrzeja Kuśniewicza, autora powieści: Korupcja (1961), Eroica (1963), W drodze do Koryntu (1964). Obrazy i wydarzenia osnute wokół tych motywów składają się na malownicza panoramę ginącego w chwili wybuchu pierwszej wojny światowej życia i obyczaju monarchii austro-węgierskiej. Wyrafinowana, nieco przewrotna wyobraźnia i stylistyka Kuśniewicza czyni z tej powieści, obywającej się bez tradycyjnie pojętej "fabuły", znakomite studium świata secesji, stylu artystycznego i stylu życia, zamykającego minioną epokę.
"W roku 1975, kiedy ukazało się „Trzecie Królestwo”, oczywiście o tym nie wiedzieliśmy. Powieść natychmiast dołączyła do bardzo wtedy krótkiej półki publikacji w miarę obiektywnie traktujących o społeczeństwach mitycznego dla nas Zachodu i o obliczach buntu zachodniej młodzieży. Czytaliśmy ją z wypiekami, na równi z kultowymi wówczas i trudno dostępnymi „Drogami kontrkultury” Aldony Jawłowskiej czy rozprawą „Hipisi w poszukiwaniu ziemi obiecanej” Kazimierza Jankowskiego." -recenzja Radio Olsztyn.