kultura
Niniejsza książka stanowi swoistą wędrówkę w czasie z wybitnymi osobowościami minionych stuleci...
W czasach, gdy idea zjednoczonej Europy robi zawrotną karierę, gdy przynależność krajów Europy Wschodniej do Unii Europejskiej staje się oczywistością, warto poznać ogrom dziedzictwa kulturowego, będącego również i naszym udziałem.
Autorzy zgodnie zwracają uwagę na historyczną i kulturową zmienność interakcji werbalnych, które powodują przeobrażenia dyskursu oraz gatunków i stylów. Pokazują ewolucję, a niekiedy rewolucję w tworzonych przez współczesnych gatunkach i tekstach. Wskazują na zmiany w postrzeganiu świata, jego wartościach, sferze obyczajowości czy modelach zachowań, wynikające z kreowania przez nowe środki przekazu medialnego intersubiektywnego obrazu świata.
To pierwsze w polskim piśmiennictwie tego typu dzieło, zainspirowane przez słynny słownik Roberta Sabatier, Dictionnaire de la Morte (1967). W opracowaniu poszczególnych haseł Autorzy w szeroki sposób cytują teksty oryginalne, np. fragmenty Biblii czy też wypowiedzi wielkich filozofów i pisarzy. Książka stanowi punkt wyjścia do dalszych badań – w Polsce mało popularnych – nad tajemnicą śmierci."
Układanka Polska Nieoczywista to zbiór ponad 400 tematów do rozmów o Polsce i świecie współczesnym w duchu otwartości, szacunku, bez mowy nienawiści, wzbogaconych o inspiracje do podejmowania aktywności, działań – w planie osobistym, w rodzinie, w społecznościach lokalnych i na szerszą skalę. Takiej książki jeszcze nie było. Może się przekonasz?
Wizualność jest jednym z najważniejszych elementów przekazu politycznego. Często na niej oparta jest polityczna narracja. Z kolei sztuki wizualne czerpią ze świata polityki, czyniąc go źródłem tematów, przedmiotem komentarzy. Dlatego obie dziedziny poddane zostały analizie z punktu widzenia wielu perspektyw badawczych. Ich wyniki zaprezentowane w niniejszym tomie są próbą uchwycenia bogatego spektrum wzajemnych relacji obu społecznych i kulturowych uniwersów.
Chronozofia nie zagościła jeszcze na dobre w polskiej humanistyce, a przecież czas jest doświadczeniem niezwykle złożonym. Religia, literatura, filozofia, badania historyczne i kulturoznawcze stanowią dogodny obszar opisywania czasu czy też podejmowania prób jego uchwycenia. Stąd też tytułowy zegar jest w kulturze czymś więcej niż tylko miernikiem upływu jakiego etapu życiowego czy urządzeniem pomocnym w organizowaniu codzienności.
Niesamowita praca z zakresu kulturoznawstwa. Profesor Maria Janion, jak nikt potrafiła zgłębić "duszę" każdego omawianego przez siebie zjawiska. Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria stanęło na wysokości zadania i wypuściło na rynek doskonale zedytowane dzieło, z piękną i mroczną szatą graficzną.
Teksty z lat 1981–91, drukowane w „Twórczości”, „Dialogu”, „Tygodniku Literackim” oraz w czasopismach wydawanych poza cenzurą: „Kultura Niezależna”, „Nowy Zapis”, „Puls”.
Książka stanowi bogato ilustrowany obraz życia stolicy Chin, widziany oczami mieszkającego tam od wielu lat sinologa. Zawiera interesujące obserwacje oraz ciekawostki o ludziach, świętach i zwyczajach mieszkańców Pekinu.