królowie
Karol X nie był wielkim króle, ale pouczające są nie tylko żywoty wielkich ludzi. Ten uroczy książę, najmłodszy brat Ludwika XVI, świetnie się bawił na wersalskim dworze i - jak pisze Jose Cabanis - nie widział powodu, by tak dobrze urządzony świat miał się zmieniać. Kiedy wybuchła rewolucja, doszedł do wniosku, że trzeba przeczekać ten przeciwny naturze wybryk historii i uszedł za granicę. Wrócił w roku 1814 i nie chciał uznać, że przez dwadzieścia pięć lat coś się w kraju zmieniło. Karol otoczył się ludźmi, którzy niczego nie zapomnieli i niczego się nie nauczyli. Byli bardziej monarchistyczni od króla, toteż nazywano ich ultrarojalistami - w skrócie ultrasami.
Katarzyna Medycejska (...) to biografia jednej z najwybitniejszych indywidualności wśród władców, którzy panowali w Europie szesnastowiecznej. Katarzyna jest postacią zarówno sławną, jak osławioną, krańcowo odmiennie ocenianą. Ta kontrowersyjność oceny nie jest wyłącznie dziełem potomności, gdyż ujawniła się wyraźnie jeszcze za życia królowej. Widziano w owej niepozornej zewnętrznie kobiecie zarówno podstępną intrygantkę i osobę opętaną chorobliwą żądzą władzy, skłonną do zbrodniczych wręcz posunięć, jak też władczynię łagodną i przystępną. Jedni mieli ją za bezwzględną zwolenniczkę katolicyzmu, inni - za stronniczkę i protektorkę hugonotów. W portrecie tym stale przeważały jednak barwy ciemne. Co o Katarzynie sądzi badacz współczesny?
Jeżeli przystępujemy do naszkicowania dziejów życia i rządów Kazimierza Jagiellończyka, to nie tylko dlatego, że postać to ciekawa, a dzieje jego panowania obfitują w barwne epizody. Czasy Jagiellończyka to niewątpliwie epoka decydująca, której przebieg ważył na losach naszego kraju przez długie stulecia; opowieść o wielkim synu Jagiełły będzie więc dla nas pretekstem do ukazania na tle europejskim drugiej połowy XV wieku możliwie szerokiej panoramy Polski, jej społeczeństwa, ustroju, gospodarki, kultury, przede wszystkim zaś głębokich przemian dokonujących się wówczas we wszystkich dziedzinach życia.
"W pełnym konfliktów Siedmiogrodzie potrafił dojść do wielkiego znaczenia i umiejętnie manipulować pomiędzy sprzecznymi interesami potężnych sąsiadów oraz samych Węgrów. Gdy trzeba było walczył, jeśli jednak nie było takiej potrzeby, przedkładał nad wojnę rozmowy. Już w Siedmiogrodzie zasłynął jako władca bardzo tolerancyjny wobec innowierców, choć sam pozostawał do końca życia wiernym katolikiem."
Książka niniejsza stanowi próbę spojrzenia historyka na dwór królewski Wazów od nieco innej strony niż to było dotychczas. Bo choć o dworze tym powstało już wiele różnych prac, dotyczą one przede wszystkim spraw publicznych, wielkiej polityki, sejmów, struktury organizacyjnej samego dworu i jego składu narodowościowego, architektury królewskich rezydencji, a także mecenatu artystycznego i naukowego, teatru i pewnych uroczystości, takich jak koronacja czy pogrzeb.
Swoista encyklopedia mrocznego i zaskakującego tematu: ścinania ludzkich głów, ujętego na przestrzeni dziejów - od starożytności po współczesność. Dzięki barwnej narracji drastyczna tematyka książki nie przeraża, ale przeciwnie: fascynuje, intryguje a niekiedy wręcz... bawi. Książkę polecamy tym Czytelnikom, których pasjonuje nie tylko temat seksu, lecz także historia okrucieństwa.
Dzieje sprawy jakobickiej i nieudane próby odzyskania przez Stuartów angielskiego tronu.
Anna, córka Zygmunta I Starego i Bony, wychowana na renesansowym dworze, zdominowana przez silną osobowość matki, ponad dwie trzecie swego długiego żywota spędziła na uboczu historii, będąc świadkiem intryg, walk o reformę państwa i Kościoła, sporów o władzę. Dopiero po bezpotomnej śmierci brata, Zygmunta Augusta (1572), spadkobierczyni potężnego rodu, obdarzona tytułem Infantki, wyszła z cienia. Wkroczyła na scenę polityczną jako symbol tradycji Jagiellonów, snuła plany polityczne i matrymonialne, odegrała istotną rolę w czasie trzech pierwszych bezkrólewi. Po krótkim epizodzie Henryka Walezego szlachta okrzyknęła niemłodą już Annę królową (1575), przeznaczając jej na męża Stefana Batorego. „Pół wieku przeszło przeżyła na królewskim ustroniu, zanim osiągnęła cel marzeń — poczuła na ręce węzeł stuły, a ciężar korony na skroniach”.
Przez tysiące lat o losach świata decydowali monarchowie. Od Salomona, króla Izraela, i Nabuchodonozora, króla Babilonu, przez Kubilaj-chana, Henryka VIII i Elżbietę I po Katarzynę Wielką i Napoleona, wybitni władcy uosabiali świetność państw, którymi władali. Jakimi byli ludźmi? Czego dokonali? Bogato ilustrowana książka, przedstawiająca ponad pięćdziesięciu najsłynniejszych władców w dziejach – faraonów, królów, carów i cesarzy – na tle czasów, w których przyszło im panować.
Obszerne wydanie 'Pocztu' zawierające nie tylko życiorysy polskich władców, ale także szczegółowy opis realiów ich czasów. Liczne ilustracje.
Żywo napisana książka Erika Durschmieda ukazuje schyłek dynastii Burbonów, Romanowów, Habsburgów, Hohenzollernów i Pahlawich, a także kryzys władzy cesarskiej w Japonii 1945 roku...
Fascynująca, trudno dostępna na rynku polskim biografia dynastii hanowerskiej (House of Hanover), panującej w Wielkiej Brytanii i Irlandii w latach 1714-1901. W czasie jej rządów Wielka Brytania stała się olbrzymim imperium kolonialnym "nad którym nigdy nie zachodziło słońce", a które zamieszkiwało 25% ludności ówczesnego świata.