kosmos
44 lata temu, 27 czerwca 1978 r. Mirosław Hermaszewski jako pierwszy i jedyny Polak odbył lot w kosmos na pokładzie statku kosmicznego Sojuz-30. Z okazji tej rocznicy proponujemy Państwu książkę Ciężar nieważkości.
W 1948 roku na pustyni w Nowym Meksyku rozbił się okręt obcych, niosący w sobie klucz do przyszłości ludzkości. Szczegóły katastrofy zostały objęte ściśle tajnym Projektem Rho i jedynie najwyżsi rangą amerykańscy urzędnicy oraz wojskowi wiedzieli o jej istnieniu. Aż do teraz...
Po zagładzie świata, który przeminął w Dniu, gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość, ta jednak przetrwała i teraz podzielona na trzy mocarstwa walczy o pozostałości dawnej cywilizacji. Zasady nie obowiązują, moralność nie istnieje. Ludzie są jeszcze bardziej bezwzględni niż SI, a do tego nielogiczni, małostkowi, aroganccy, gotowi mścić się i mordować...
Późne, dojrzałe dzieło wielkiego pisarza stanowi kwintesencję jego poglądów na sztukę i życie. Dowodem na uniwersalność i doniosłość przesłania powieści jest uhonorowanie jej międzynarodową nagrodą Prix Formentor, najwyższym europejskim wyróżnieniem po Literackiej Nagrodzie Nobla.
Bohaterowie powieści trafiają do Utopii, świata równoległego, który wyprzedza Ziemię w rozwoju o kilka tysięcy lat. Mieszkańcy Utopii pozbyli się agresji, wojen, chorób i głodu oraz stworzyli społeczeństwo maksymalnie sprzyjające rozwojowi zarówno każdego człowieka, jak i całej cywilizacji. Wells w mistrzowski sposób opisuje konfrontację Ziemian z utopijnym światem, obnażając przy tym absurdalność zasad kierujących naszym życiem społecznym.
W chwili, gdy pierwszy polski kosmonauta meldować będzie z orbity okołoziemskiej o przebiegu tego historycznego polsko-radzieckiego eksperymentu kosmicznego, który spełniając marzenia naszych myślicieli i naukowców otwiera Polakom drogę w Kosmos - książka ta opuści drukarnię. Dotrze ona do Czytelników wtedy właśnie, gdy zainteresowanie w naszym kraju lotami kosmicznymi, radzieckimi osiągnięciami w tej dziedzinie, polskim wkładem do realizacji programu "Interkosmos" będzie największe. Zawarte w tej książce materiały pozwolą Czytelnikowi znaleźć odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań. Reportaże, wywiady, artykuły i rubryki wprowadzą w historię radzieckiej kosmonautyki, przybliżą najważniejsze, najciekawsze jej karty i bohaterów, pozwolą zapoznać się z aparatami kosmicznymi.
Praca "Przesłania i znaki z Kosmosu", czyli "sześć najlepszych książek w jednej", zawiera zrewidowaną i zaktualizowaną treść wydanych przed laty najsłynniejszych bestsellerów szwajcarskiego badacza tajemnic przeszłości Ericha von Dänikena ("Wspomnienia z przyszłości", "Z powrotem do gwiazd", "Strategia bogów", "Dowody", "Podróż na Kiribati", "Siejba i Kosmos").
Twarda jak stal Morna Hyland, cyborg Angus Thermopyle i ocaleni członkowie załogi statku kosmicznego Fanfara powracają w ostatnim tomie cyklu Stephena R. Donaldsona. Poprzednie tomy przeprowadziły nas w oszałamiającym tempie przez całą Galaktykę i ten nie jest wyjątkiem. Poczytna space opera "Skoki" zbliża się do nieuchronnego finału...
Wiek XXV. Tajemniczy władcy Galaktycznego Imperium Sh’daar uznali, że gwałtowny rozwój genetyki, robotyki, infotechnologii oraz nanotechnologii (GRIN) doprowadzi gatunek ludzki do punktu „osobliwości technologicznej”, w którym ludzkość osiągnie transcendencję. Sh’daar uważają, że jest to zagrożenie dla całego Wszechświata – dlatego gatunek ludzki musi zostać powstrzymany, nawet jeśli miałoby to oznaczać jego całkowitą eksterminację. Lecz ludzie nie byliby sobą, gdyby podporządkowali się bez szemrania naciskom obcych, choćby i najpotężniejszych...
"...Podobna do wzburzonego w czasie sztormu morza chromosfera słoneczna przecinana jest biegnącymi ze wszystkich stron falami. W niektórych miejscach gęstsza, ale i chłodniejsza materia w olbrzymich bryzgach wypryskuje na wysokość kilku lub kilkunastu tysięcy kilometrów nad powierzchnię fotosfery. Te ogniste fontanny gazu, z których część pomieściłaby w sobie cały glob ziemski, powodują, że oglądana z Ziemi chromosfera wygląda jak olbrzymie płonące rżysko..."
Praca ta pozwala lepiej zrozumieć naturę i istotę napędzających nas sił, niczym spoiwo między różnymi dziedzinami wiedzy o naszym życiu: od fizyki i techniki począwszy, poprzez astronomię, kosmologię, do psychologii i socjologii. Być może przyczyni się także do lepszego poznania mózgu człowieka i toczących się w nim procesów.
Autorzy pragną zaprezentować dorobek polskiej teledetekcji (zdalnego badania powierzchni Ziemi) oparty w głównej mierze na kanwie prac wykonanych w Polsce w ramach programu 'Interkosmos', a w nim na eksperymentach 'Ziemia-Telefoto-78".