Antykwariat Epicki > komunizm

komunizm

Bolesław Bierut. Życie i działalność

Rozpoczynająca się zwrotem: " Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!", wydana przez komitet KC PZPR, propagandowa biografia Bolesława Bieruta. Świadectwo czasów słusznie minionych.

20,00 
Czerwona Księga. Stalin i Żydzi

Rozległa panorama dziejów rosyjskich Żydów i polityki stosowanej wobec nich od początku XIX wieku po czasy pierestrojki. Najwięcej miejsca autor poświęcił czasom komunizmu, a zwłaszcza rządom Stalina i jego narastającej stopniowo od 1935 roku antyżydowskiej fobii, która określała sowiecką politykę wobec Żydów.

49,00 
Faktomontaże Leona Schillera

Spór o miejsce "Zeittheater" w dorobku Schillera jest wciąż żywy i - jak przed wojną - zależny od koniunktur politycznych. Aby go jednak prowadzić, nie można poprzestać na wyznaniach samego Schillera, bądź relacjach krytyki. Nie zachowały się bowiem teksty "Polityki społecznej R.P.", "Cjankali", "Krzyczcie, Chiny!". Nie były opublikowane, a pożoga wojenna pochłonęła egzemplarze teatralne i tym samym - gdy idzie o utwory Wolfa i Tretiakowa - ich tłumaczenia.

19,00 
Paranoja. Zapis choroby

"Chcieliśmy przedstawić syntetyczny zapis choroby. Zapis aberracyjnego myślenia (...) stalinowskiego, przed i po-stalinowskiego bełkotu." (ze Wstępu). Ta książka przedstawia socrealizm jako zjawisko chorobowe, można potraktować ją jako ku przestrodze dla pokoleń, które nie miały czynienia z tą "chorobą".

16,00 
Plugawy karzeł. Kto zamordował byłego premiera Jaroszewicza

Powieść kryminalna osnuta wokół prawdziwego morderstwa premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. Wszystko pozostałe, jak zastrzega autor, to przypadkowe podobieństwo do rzeczywistych postaci. Przypadkowa jest też oczywiście karykatura Jerzego Urbana na okładce.

12,00 
Popiół i Diament

Autor przedstawia różne środowiska społeczne i pokoleniowe, zagubione, żyjące jeszcze wydarzeniami lat 1939-1945 roku. Wątkiem wiodącym powieści jest dramat młodego pokolenia, które pomimo iż wojna się skończyła, nie przestało walczyć. Dla żołnierzy AK wojna nadal trwała. Ich organizacja przez ówczesne władze komunistyczne, została uznana za przestępczą i nielegalną. Reprezentantem tego trudnego okresu w powieści jest Maciek Chełmicki i Andrzej Kossecki, którzy musieli się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Nie było to łatwe, gdyż pomimo, iż wojna teoretycznie skończyła się, oni nadal musieli walczyć.

10,00 
Przemówienia 1983

Zbiór przemówień generała Wojciecha Jaruzelskiego, które wygłosił w 1983 roku.

6,00 
Rozmowy polskie latem roku 1983

Miejscem „rozmów” jest pensjonat nad Wigrami na Suwalszczyźnie; spotyka się w nim grono osób spędzających tam wakacje. Prowadzą rozmowy o Polsce. Powracającym tematem jest doświadczenie społeczeństwa pod panowaniem komunizmu. Dla bohaterów rozmów - wśród których jest m.in. profesor, były marynarz, działacz podziemnej Solidarności oraz postać główna pan Mareczek - porte-parole autora - komunizm jest systemem, w którym każdy czuje się zniewolony i z którego wszyscy chcą się wyrwać, wyzwolić.

11,00 
Rozmowy polskie latem roku 1983 (Kultura Paryska)

Powieść wydana w 1984 roku w drugim obiegu stała się jedną z najgłośniejszych polskich pozycji lat osiemdziesiątych. Z jednej strony wzbudziła zachwyt, z drugiej stała się obiektem ataków, zwłaszcza ze strony ówczesnej władzy. Za jej publikację autor został wyrzucony z PAN.

72,00 
Rzeka podziemna, podziemne ptaki

Jedna z najczarniejszych powieści Tadeusza Konwickiego. Rok 1981. Skończył się karnawał „Solidarności”. Represje narastają coraz bardziej, wielu działaczy opozycji internowano. Czy Siódmy też podzieli ich los?

12,00 
Spiżowa miłość Agłai

Agłaja to nieugięta partyzantka, jakby żywcem wzięta z epopei o dzielnym żołnierzu Iwanie Czonkinie. Wierna jedynie słusznej idei, nie opuści stalinowskiej warty nawet po śmierci Wodza. Będzie trwać na posterunku przez lata odwilży za Chruszczowa, pierestrojki Gorbaczowa a nawet rozpadu związku Radzieckiego. Do końca złączona z Przywódcą światowego Proletariatu, odda mu duszę i ciało.

20,00 
Szczurowisko

Amerykanin, Peter Francis Stranger, przylatuje z Nowego Jorku do Obozu Bratnich Krajów Socjalistycznych celem sfinalizowania transakcji handlowej oraz krótkiego wypoczynku. Niespodziewanie zostaje `zatrzymany tylko do wyjaśnienia` pod pozorem niewłaściwie wystawionej mu wizy, zakuty w kajdanki i przewieziony z lotniska do Ministerstwa Bezpieczeństwa Mas Pracujących. `Szczurowisko` to reminiscencja z okresu PRL-u, opowieść o zniewoleniu jednostki przez system i lęku przed rzeczywistością.

15,00 
Teoria państwa socjalistycznego

Zalążki idei socjalizmu występowały w ruchach protestu w średniowieczu i we wczesnej epoce nowożytnej (ciompi, lewellerzy), w niektórych ruchach religijnych, utopiach epoki odrodzenia (T. Campanella, T. More). W XIX w. socjalizm był reakcją na zmiany społeczne, które zaczęły się dokonywać we wczesnych fazach kapitalistycznego uprzemysłowienia: rozbicie tradycyjnych wspólnot i instytucji paternalizmu właściwych epoce przedprzemysłowej, masowa ruchliwość społeczna, rozpad tradycyjnych więzi, urynkowienie rozmaitych aspektów życia wcześniej regulowanych obyczajem, wyzysk, wykorzenienie i alienacja jednostek i grup społecznych.

40,00 
Towarzysze. Komunizm od początku do upadku. Historia zbrodniczej ideologii

Od Marksa do Pol Pota, od Lenina do Castro i od Róży Luksemburg do Jaruzelskiego - "Towarzysze" to błyskotliwa i kompetentna opowieść o jednej z najbardziej zbrodniczych ideologii w dziejach. Robert Service kreśli portrety ludzi, którzy w imię nieuchronnego (bo "naukowo stwierdzonego") postępu oraz ciemiężonych mas robotniczych spowodowali śmierć i zniewolenie milionów. To opowieść o twórcach totalitaryzmu, który dotarł do niemal każdego zakątka naszej planety.

33,00 
Odwiedź nas
ANTYKWARIAT INTERNETOWY - aktywny całą dobę: 24/7
email: antykwariatepicki@op.pl


Możesz też zadzwonić
666 604 676

Regulamin sklepu | Polityka prywatności