kino
How to set a scene? What's the best camera angle? How does the new technology interact with scenes? And how does one even get the financing to make a movie?
Zbiór biografii gwiazd światowego i polskiego kin, od Charliego Chaplina po Piotra Fronczewskiego. Urokliwe retro, w sam raz dla fanów kinematografii.
Wydanie monografii poświęconej życiu i twórczości Federico Felliniego. Książka zawiera szczegółowe interpretacje wszystkich filmów włoskiego reżysera i analizy jego warsztatu. Autorkę interesuje wszak nie tylko twórczość mistrza, ale i on sam: Fellini-artysta, łgarz, mitoman, "kuglarz boży", plebejusz kina. Kornatowskiej udało się bowiem napisać jednocześnie biografię i monografię.
Rocznik 1932. Urodzony w Krakowie, wychował się w Gorlicach, wojnę spędził na Syberii. Nim otrzymał dyplom reżysera z Edwardem Skórzewskim robił filmy, które chrzczono mianem "czarnych dokumentów". Potem były komedie, polski western, melodramat, nagrody, odznaczenia, festiwalowe laury, a przede wszystkim toczyła się "wojna trzydziestoletnia" o ekranizację całej sienkiewiczowskiej "Trylogii". Dziś o Hoffmanie można powiedzieć: "zwycięskie serce". Ale on sam przyznaje się: byłem też "chuliganem"... Czy naprawdę był? Przeczytajcie.
Wczesna monografia legendarnego reżysera, Jeana Luca Godarda, jednego z najbardziej radykalnych i kontrowersyjnych twórców w dziejach kina światowego.
Zawarte w książce materiały nie pretendują do miana kompendium - obejmują jedynie wycinek z bogatego i złożonego życia filmowego w Polsce Ludowej. Przedstawiony tu wykaz długometrażowych filmów fabularnych produkcji polskiej wprowadzonych na ekrany do dnia 31 listopada 1975.
Książka poświęcona obrazowi amerykańskiej kontestacji lat sześćdziesiątych w filmach kina bezpośredniego, a dokładniej trzem jej odłamom: ruchowi walczącemu o równość rasową, ruchowi studenckiemu oraz hippisom. Autor przedstawia podstawowe założenia ideologiczne danego ruchu, a następnie sposób ich zaistnienia na ekranie. Pikanterii temu opisowi dodaje fakt, że twórcy kina bezpośredniego programowo stronili od wszelkiej ideologii. Czy da się jednak pokazać rzeczywistość bez uwikłania się w ideologię, która ją przenika?
Leni Riefenstahl, the woman known as “Hitler’s filmmaker,” made some of the greatest and most innovative documentaries ever made. They are also insidious glorifications of Adolf Hitler and the Third Reich. Now, Steven Bach reveals the truths and lies behind Riefenstahl’s lifelong self-vindication as an apolitical artist who claimed to know nothing of the Holocaust and denied her complicity with the criminal regime she both used and sanctified.
Portret Leonarda Pietraszaka - niezwykłego człowieka i aktora. Obraz życia teatralnego Łodzi, Poznania i Warszawy, którego był świadkiem i uczestnikiem przez kilkadziesiąt lat pracy. Swoisty hołd złożony znakomitym postaciom polskiego teatru i filmu, które powoli odchodzą w zapomnienie...
Jako dramatopisarka West słynęła ze skandalizujących sztuk, jako aktorka – z ról, które uczyniły z niej uosobienie seksu, i z powiedzonek, które przeszły do historii Hollywood („Nadmiar czegoś dobrego może być cudowny”, „Kiedy jestem dobra, jestem bardzo dobra, ale kiedy jestem zła, jestem jeszcze lepsza” i wiele innych). Od pierwszego spotkania, kiedy na przywitanie autorki West wyciągnęła skrzącą się od brylantów dłoń, aż do ich pożegnania, podczas którego gwiazda niestrudzenie udzielała pisarce rad w kwestii sposobów uwodzenia mężczyzn, pomiędzy Mae West i Charlotte Chandler nawiązała się serdeczna zażyłość emanująca z każdej strony biografii.
Ciekawostki, fotosy, zagraniczne wycinki prasowe… oraz pełen scenariusz kultowego filmu! Książka dla wielbicieli filmu "Seksmisja". Kulisy powstawania, scenariusz, oddźwięk w zagranicznej prasie.
„Książka ta nie zajmuje się wyłącznie filmem niemieckim jako takim; celem jej jest raczej wzbogacenie, i to pod specyficznym kątem, naszych wiadomości o Niemczech przedhitlerowskich. […] Analiza filmów niemieckich pozwoli na ujawnienie głębokich prądów psychologicznych, panujących w Niemczech w okresie od 1918 do 1933 roku, które wpłynęły na bieg wypadków i których nie wolno pominąć przy ocenie okresu pohitlerowskiego”. (Z przedmowy)
Sidney Lumet, twórca "Dwunastu gniewnych ludzi", "Serpico", "Pieskiego popołudnia" zmarł w 2011 roku. W swojej książce pokazuje film jako wypadkową ciężkiej pracy, szczęśliwych i nieszczęśliwych przypadków, walki o uzyskanie finansowania i ukończenie pracy w terminie, radzenia sobie z gwiazdami z przerostem ego i wielkimi aktorami, którzy w zamian za szacunek i zaufanie oddają się roli całkowicie. Opowiada o procesie będącym mieszanką magii i prozy życia.
Przedmiotem zawartych w książce tekstów jest analiza postaci reżyserek w ujęciu indywidualnym oraz w kontekście kinematografii poszczególnych krajów, potraktowanych całościowo lub w sposób przekrojowy.
Książka zawiera wypróbowane instrukcje tworzenia każdego planu od pomysłu do realizacji. Nauczy, jak studiować ulubione filmy, w taki sposób, by czerpać z nich jak najwięcej wiedzy, którą spożytkujesz później na planie własnego filmu. Przekaże esencje opracowywania projektu filmowego, scenariusza, książki promocyjnej. Zgłębi procesy psychologii i podejścia do współpracowników.
Mistrzowskie studium rozpadu małżeństwa i wnikliwy psychologiczny portret kobiety, mężczyzny i ich miłości. Marianne i Johan od dziesięciu lat są szczęśliwym małżeństwem. Żyją w zgodzie, prowadzą spokojne, mieszczańskie życie, wychowując dwójkę dzieci. Jednak z czasem w ich idealnym związku coś zaczyna się psuć. W relacjach pojawia się coraz więcej napięć, narasta wyobcowanie i niezrozumienie. Po latach zastajemy ich w zupełnie innej sytuacji. Każde inaczej poradziło sobie z kryzysem, a ze zgliszcz ich związku zaczyna się wyłaniać dwoje nowych ludzi.
Pod nowym tytułem Czytelnik otrzymuje zmienioną i uzupełnioną wersję książki „Film grozy” opublikowanej w roku 1970 w serii „X muza”. W ciągu tych kilkunastu lat gatunek operujący fantastyką i przerażeniem znacznie się rozwinął, częściej też trafia na nasze ekrany – w kinach i telewizji. Nie przestał być przygodą wyobraźni. Jest fenomenem z pogranicza sztuki i […]