II Rzeczpospolita
Dzieje Polski od wybuchu I wojny światowej do wydarzeń poprzedzających wybuch II wojny światowej. Ciekawa pozycja pokazująca różne aspekty państwa polskiego w konkretnych latach, jakie zawarte są w tytule. Autor mówi nie tylko o historii, ale również o działaniach politycznych, społecznych, gospodarczych, ekonomicznych.
Jak istnieją prawa ekonomiczne, jak istnieje prawo popytu i podaży, tak istnieje prawo rządzące polityką polską. Znaczenie polityczne Polski jest funkcją stosunków rosyjsko-niemieckich. Z chwilą, kiedy te stosunki są złe, znaczenie Polski urasta, Polska odzyskuje polityczną samodzielność. Kiedy stosunki rosyjsko-niemieckie naprawiają się, samodzielność polityki polskiej pada. W chwili niemiecko-rosyjskiej politycznej jedności działania – niepodległość Polski zamiera.
W monografii oprócz relacji dwustronnych – w tym kluczowej sprawy mniejszości polskiej zamieszkującej Republikę Czechosłowacką – omówiono także kwestię słowacką i ukraińską oraz zagadnienie prowadzenia w ČSR agitacji komunistycznej mającej istotny wpływ na stosunki wzajemne. Tematyka ta została przedstawiona na szerokim tle wydarzeń rozgrywających się w Europie, które doprowadziły do załamania ładu wersalskiego na kontynencie. Podstawę źródłową stanowią archiwalia polskie i czeskie, jak również prasa polska i obca.
Zbiór tekstów wspomnieniowych i literackich wieloletniego premiera II RP. "Kluczem do zrozumienia niezwykłej popularności gen. Składkowskiego wydaje się być jednak nie tyle jego działalność czy orientacja polityczna, co dorobek pisarski. Próżno by szukać wśród polityków i wojskowych Polski Niepodległej kogoś, kto równie chętnie jak on chwytał za pióro, aby wyłożyć współczesnym i potomnym swoje racje. Nikt inny nie opublikował tak potężnej autobiografii, obejmującej nie tylko ćwierć wieku aktywności publicznej, ale bez mała całe życie."
Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r. było więc prawdziwie historycznym zwycięstwem całego narodu, który w okresie niewoli, nigdy nie pogodził się z faktem utraty własnego państwa. Z chwilą narodzin II Rzeczypospolitej powstały przed nim nowe perspektywy rozwoju, a zarazem wyłoniły się przed ówczesnym pokoleniem trudne dylematy. (...) Znaczenie powstania nowego państwa uwydatniły się w wielu dziedzinach. II Rzeczypospolita, jak pokazał późniejszy bieg wydarzeń, stanowiła ważny okres w tysiącletniej tradycji państwa polskiego, w dziejach kształtowania się świadomości narodowej.
Książka omawia kształtowanie się struktur polskiego kontrywywiadu w latach 1918-1939 na tle podobnych organizacji Niemiec i ZSRR, a przede wszystkim walki wywiadów i kontrwywiadów III Rzeszy i Polski.
Przewrót majowy zamknął krótki, bo kilkuletni zaledwie okres parlamentaryzmu. Parlament wprawdzie pozostał, ale utracił swą rolę nadrzędną, a w miarę upływu czasu stawał się coraz bardziej dekoracją maskującą dyktaturę. Po władzę sięgnął obóz polityczny początkowo dość amorficzny w sensie klasowym... Wydanie III
W 1918 roku odzyskaliśmy wolność, w 1939 roku znów ją straciliśmy. Co wydarzyło się między dwiema wielkimi wojnami? W kulturze to 21 tłustych lat. Nigdy wcześniej ani później nie mieliśmy tak wielu utalentowanych poetów, całkiem dobrze miewali się też twórcy prozy, śmiało nawiązujący do sytuacji bieżącej, polityki i psychoanalizy. Prawie wszyscy ulegli magii kina...