I wojna światowa
Autorka przedstawia losy dwóch młodych oficerów angielskich w czasie pierwszej wojny światowej. Sugestywnie opisuje ich zrodzoną w okopach przyjaźń, mistrzowski kreśląc odmienne sylwetki psychiczne...
Autorzy szczegółowo przeanalizowali przygotowania fortyfikacyjne poszczególnych państw do wojny, ukazali ewolucję sztuki budowania umocnień podczas wojny, omówili cechy charakterystyczne twierdz i fortów. Skupili się przede wszystkim na umocnieniach niemieckich, rosyjskich i francuskich. W książce umieszczono liczne szkice, zdjęcia, schematy i mapki. POZYCJA UNIKALNA.
Źródeł napisanego w 1935 r. „Pylonu” szukać należy w lotniczych zainteresowaniach pisarza. W czasie I wojny światowej pragnął służyć w amerykańskim, a następnie kanadyjskim lotnictwie wojskowym. Nic z tego nie wyszło, Faulkner stworzył więc na użytek publiczny historię swoich frontowych wyczynów, na tyle sugestywną, że znalazła się w większości jego oficjalnych biografii. Wiedzę o „wspaniałych mężczyznach na latających maszynach” spożytkował następnie w „Pylonie”. Książkę tę odczytywać można w różny sposób, także wprost — jako dramatyczną opowieść o desperatach, którzy muszą latać. I ginąć.
Książka opisująca historię brytyjskiej Marynarki Wojennej w czasie I wojny światowej. Niezwykle bogate opracowanie, zawierające liczne fotografie, opisy jednostek, ich załóg, odznaczenia oraz kalendarium wydarzeń. Publikacja anglojęzyczna.
Powieść opublikowana w 1935 roku, miała stanowić pierwszą część trylogii pt. „Powieść o cierpliwym piechurze”, jednak dalsze części cyklu nie zostały dokończone przez autora. „Sól ziemi” opowiada o losach Piotra Niewiadomskiego, analfabety i prostaczka, wcielonego do wojska w czasie I wojny światowej. Powieść zawiera akcenty pacyfistyczne i związana jest z poetyką ekspresjonizmu. W 1939 roku „Sól ziemi” wymieniano jako jedną z propozycji do literackiej Nagrody Nobla.