Hemingway
"Niniejsza biografia, ukończona w 1969 r. po siedmiu latach żmudnej, drobiazgowej pracy, to kronika życia tak barwnego i wyjątkowego, że zdążyło obrosnąć legendą, zanim jeszcze dobiegło tragicznego kresu. Kronika ta odnotowuje szczegółowo, niemal dzień po dniu, co pisarz robił, z kim się spotykał, co widział, w jakich zatrzymywał się hotelach i co jadał."
Ta książka zajmuje w dorobku autora miejsce szczególne. Jej alternatywny tytuł brzmiał "Biedni i bogaci" i zajmował się w niej autor jaskrawymi - zwłaszcza w okresie Wielkiego Kryzysu lat 30. - kontrastami sytuacji społecznej ludzi oraz rodzącymi się na tym tle ostrymi konfliktami, które tradycyjnie stanowiły główną problematykę powieści społecznej.
Willa Cather jest pisarką obdarzoną niezwykłym wyczuciem psychologicznym - zwłaszcza jeśli chodzi o postaci kobiet. W tym tomie ukazuje trzy sylwetki kobiece, niezwykle barwne i interesujące. Bohaterka opowiadania tytułowego, jej losy, są ilustracją motywu często powracającego w twórczości Cather: dramatu wyboru w życiu człowieka, wyboru między wiernością sobie, swoim uczuciom, a zapewnieniem sobie sukcesu życiowego, materialnego. Myra Henshawe zlekceważyła świat materialny, broniąc swej niezależności wewnętrznej, prawa do miłości. To przeciwstawienie się zasadom świata, do którego należy i z którym powiązana jest silniej, niż przypuszcza, przesądzi o jej losie. Dla czytelnika polskiego interesujący będzie fakt, iż w opowiadaniu tym pojawia się postać Heleny Modrzejewskiej, która - jako że akcja toczy się w salonach nowojorskich - jest gościem Myry na artystycznym przyjęciu.
Tytułowe opowiadanie dzieli się na dwie części, z czego pierwsza część opowiada przygody pochodzi z pierwszego dnia wyprawy głównego bohatera, a część druga z drugiego dnia. Pewien młodzieniec imieniem Nick postanawia uciec od codzienności i wyrusza nad tytułową rzekę Dwóch Serc. Lasy niedaleko rzeki niedawno nawiedził pożar, czego widok przygnębia Nicka. Bohater pragnie bowiem łowić pstrągi w owej rzece. W opowiadaniu znajdziemy opisy krajobrazów, sprzętu turystycznego i sposób biwakowania w dawnych latach, oraz sposób łowienia pstrągów.
Twórczość Hemingwaya, w dużej mierze autobiograficzna, jest odbiciem jego burzliwego, bogatego niekiedy wręcz awanturniczego życia i plonem doświadczeń, które zbierał jako mądry, bystry i wrażliwy obserwator. Miał więc dobrą znajomość świata i człowieka, a według jego słów prawdziwym pisarzem jest ten, ...kto tworzy nie postacie i literaturę, lecz ludzi i życie .