Freud
Książka przedstawia historyczny rozwój najważniejszych pojęć z dziedziny psychoanalizy, ukazując zasięg i siłę wpływu, jaki wywarła ona na naukę, kulturę i sztukę XX wieku. Autor dużo miejsca poświęca twórcy psychoanalizy, Zygmuntowi Freudowi, oraz jego niezwykłym relacjom z uczniami, z których wywodzi się wielu genialnych przedstawicieli tej dziedziny, ukazując, w jaki sposób także specyfika tych relacji kształtowała status samej analizy.
W tej publikacji autor łączy swoją wiedzę historyczną, doskonałą znajomość rożnych tradycji religijnych i świętych tekstów jak Biblia, Koran czy Wedy, z podejściem uznającym, że wszystko we Wszechświecie jest ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałuje. Autor prezentuje historię interpretacji snów od czasów sprzed Artemidoriusa po Freuda. Czytelnik dowiaduje się, że starożytni interpretatorzy snów nie tylko rozszyfrowywali znaczenie snów, ale też odprawiali rytuały mające na celu odwrócić mroczną energię złych snów, chronić psychikę śniącego, przekierowywać przyszłe wydarzenia. Czytamy też o roli snów w narodzinach głównych religii świata; o ich znaczeniu w dziedzinie medycyny i uzdrawiania; wpływie na kształt światowej twórczości literackiej, muzycznej, naukowej. Druga część książki poświęcona jest prezentacji roli snów i zbiegów okoliczności w życiu tak wyjątkowych postaci, jak: Joanna d'Arc, Lukrecja de Leon, Harriet Tubman, Mark Twain, Carl Gustav Jung i Wolfgang Pauli czy Winston Churchill. Książka jest napisana przystępnym językiem i nie brak w niej momentów dramatycznych, jak i humorystycznych. Bez wątpienia wzbogaca ona naszą wiedzę o snach i skłania do refleksji.
Wstęp do psychoanalizy" to jedna z najbardziej znanych, klasyczna już książka Freuda, która zapoczątkowała rozwój i popularyzację psychoanalizy jako teorii, metody badawczej i środka terapii. Zawiera cykl wykładów wygłoszonych przez autora w latach 1915-1917, w których wyjaśnia podstawowe założenia swej teorii. Analizuje w nich czynności pomyłkowe i marzenia senne, omawia podstawy nauk o nerwicach, teorię lęku, teorię libido i narcyzmu oraz teorię przeniesienia.
Żaden inny temat nie rozpalał tak twórczej, naukowej i powszechnej wyobraźni XX wieku jak osobowość Freuda i znaczenie jego teorii. Odkrycia Freuda, uznawane przez jego zwolenników za poglądy rewolucyjne, interpretowane przez jego licznych krytyków jako produkty nienaukowej, wręcz brudnej fantazji, decydująco zmieniły i określiły współczesny obraz ludzi i ich świata...