Francja
Tajemniczy Anglik posługujący się pseudonimem Szakal układa misterny plan zamachu. O zamiarach OAS dowiadują się służby specjalne. Ale jak ścigać mordercę, skoro nikt nie wie, jak wygląda, jakim nazwiskiem się posługuje i gdzie przebywa? Do wytropienia Szakala zostaje wyznaczony komisarz Claude Lebel, najlepszy francuski gliniarz. Na podstawie powieści powstał w 1978 roku wielokrotnie nagradzany film o tym samym tytule.
Karol X nie był wielkim króle, ale pouczające są nie tylko żywoty wielkich ludzi. Ten uroczy książę, najmłodszy brat Ludwika XVI, świetnie się bawił na wersalskim dworze i - jak pisze Jose Cabanis - nie widział powodu, by tak dobrze urządzony świat miał się zmieniać. Kiedy wybuchła rewolucja, doszedł do wniosku, że trzeba przeczekać ten przeciwny naturze wybryk historii i uszedł za granicę. Wrócił w roku 1814 i nie chciał uznać, że przez dwadzieścia pięć lat coś się w kraju zmieniło. Karol otoczył się ludźmi, którzy niczego nie zapomnieli i niczego się nie nauczyli. Byli bardziej monarchistyczni od króla, toteż nazywano ich ultrarojalistami - w skrócie ultrasami.
Dramaty Eugène Ionesco, który będąc autorem awangardy Teatru Absurdu lat pięćdziesiątych protestował przeciw wszelkim schematom i kompromisom tego czasu, zaliczane są do kanonu dramaturgii współczesnej. Są to sztuki o buncie przeciw stereotypom myślenia i zachowań, które demaskują natrętność banału i zagrożenia, jakie niesie powszechny kompromis.
Francuska Legia Cudzoziemska przechodziła w swej niemal 170-letniej historii okresy chwały i upadku, a dziś uważana jest za jeden z najlepiej wyszkolonych oddziałów wojskowych. Służą w niej przedstawiciele około 120 narodów. Po roku 1990 nasilił się napływ ochotników z Europy Środkowej i wschodniej. Wśród 8500 legionistów znaczny odsetek stanowią Polacy...
Wraz ze śmiercią Karola IV Pięknego wygasa dynastia Kapetyngów. Dzięki zręcznym zabiegom Roberta d'Artois koronę otrzymuje jego kuzyn Filip VI Walezjusz, książę słaby i lekkomyślny. Po serii nagłych śmierci królów na Francję spada klątwa miernych rządów. W zamian za swe usługi Robert pragnie odzyskać hrabstwo przodków. W drodze do celu nie cofnie się przed żadnym kłamstwem, podstępem czy zbrodnią. Szósty tom cyklu "Królowie przeklęci" to opowieść o niszczycielskiej sile ludzkich ambicji, żądzy władzy i zemsty, których zgubne konsekwencje odciskają się na losach całego narodu na długie wieki.
Mistrz powieści biograficznej opowiada o kilku wielkich ludziach, których losy splotły się w XVIII-wiecznym Paryżu. Przyjeżdża tam Beniamin Franklin, by kupić broń na wojnę przeciw Anglikom. W handlu pośredniczy Pierre de Beaumarchais, autor wywrotowego "Wesela Figara". Trzeci z bohaterów, król Ludwik XVI, jeszcze nie wie, że w związku z tym lada moment straci tron i życie...
"Historia kardynała Richelieu jest malownicza; czy musi ponadto być sztuką z tezą? Jeśli tak, to powtórzmy, że racja stanu, której kardynał wiernie starał się służyć, nie była wartością pozorną, wymysłem rządzących. Przemawiała wówczas do serc i umysłów wielu ludzi stęsknionych za ładem i bezpieczeństwem po długim okresie wojen domowych. Nie wydaje się rozsądne krytykowanie owego ładu za to, iż był on porządkiem monarchicznym, osadzonym twardo na feudalnych fundamentach. Nie mógł wówczas być inny. Jednakże polityka Richelieu rozczarowała wielu jego zwolenników. Kardynał zraził do siebie liczne kręgi społecznej opinii: nie tylko swym autokratyzmem, ale i dokonanym wyborem, opcją wojenną."
"Rozważania o wojnie domowej” (1969) w zaskakującym świetle ukazują mit Wielkiej Rewolucji Francuskiej i tragiczne sprzeczności, jakie jej towarzyszyły. Nade wszystko jednak stanowią przenikliwe studium rojalistycznych powstań, które w piątym roku rewolucji ogarnęły zachodnie prowincje Francji, Wandeę, a potem Bretanię. W marcu 1793 katolicki "lud wandejski masowo chwycił za kosy, widły, drągi tudzież za fuzje myśliwskie” w obronie religii i króla, występując przeciw hasłom i władzom rewolucyjnym. Krwawe stłumienie tego powstania przez wojska republikańskie jest dziś uważane za pierwszy nowożytny przykład ludobójstwa.
Nieszczęśliwa, wzgardzona przez niewiernego męża królowa Anglii Izabela przybywa na francuski dwór szukać pomocy u swego brata, Karola IV Pięknego. Znajdzie miłość, której nie będzie potrafiła się oprzeć. Płomienna namiętność do zbiega z Tower, lorda Mortimera, wywoła nieprzewidziane konsekwencje, które zaważą na losach obydwu królestw. Czy piękna Wilczyca z Francji przeniesie klątwę templariuszy na drugi brzeg kanału La Manche? Maurice Druon snuje barwną opowieść o pragnieniu miłości, żądzy władzy i namiętnościach prowadzących do zbrodni.
22 sierpnia 1962 roku. Charles i Yvonne de Gaulle wracają z Paryża do La Boisserie. On przewodniczył posiedzenie Rady Ministrów, ona zrobiła zakupy - kurczaki na kolację, konfitury i ciastka. Podróż, jakich wspólnie odbyli już dziesiątki. Nagle ich samochód zbacza z drogi i gwałtownie przyspiesza. Na maskę spada grad kul. Słychać brzęk tłuczonego szkła, wrzaski, odgłos wystrzałów. To zamach. Po długich minutach szaleńczej jazdy szofer wreszcie zatrzymuje samochód. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Yvonne wysiada z samochodu, strzepuje z sukienki kawałki szkła, poprawia kapelusz. Patrzy na męża, na szofera, na policjantów z eskorty i zadaje pamiętne pytanie: "A co z moimi kurczakami?". Yvonne de Gaulle - kobieta, jakich dziś pozostało niewiele, zwykła i niezwykła zarazem. Jej upór, odwaga i miłość do męża przeszły do historii. Warto, choć przez chwilę, znaleźć się w jej świecie.
Na tron Francji wstępuje Ludwik Kłótliwy, władca chwiejny i słaby, za którym ciągnie się niechlubna sława rogacza. Upokorzony i ośmieszony przez swoją żonę Małgorzatę Burgundzką obsesyjnie szuka sposobu na szybkie unieważnienie małżeństwa. Inne sprawy odsuwa na dalszy plan. Tymczasem w królestwie źle się dzieje: klęska głodu, bunty możnych, pusty skarbiec… Drugi tom cyklu „Królowie przeklęci” opisuje trudny i dramatyczny początek panowania najstarszego syna Filipa Pięknego. Maurice Druon mistrzowsko kreśli opowieść o dworskich intrygach, niecnych knowaniach i politycznych mordach.
Brantome, jako rasowy Francuz, widział przede wszystkim kobietę. Patrzy na to osobliwe stworzenie oczyma naiwnego zaciekawienia; wszystko go w niej interesuje: anatomia, umysłowość, skłonność, obyczaje, wszystko to opisuje wiernie ze współczesnych żywych wzorów, czerpanych w najwyższych, często koronowanych sferach, nie przebierając zgoła w wyrażeniach. Ostrzegamy, że książka Brantome'a ma opinię wysoko gorszącą choć jednocześnie stanowi cenny dokument obyczajowości epoki.
Brantome, jako rasowy Francuz, widział przede wszystkim kobietę. Patrzy na to osobliwe stworzenie oczyma naiwnego zaciekawienia; wszystko go w niej interesuje: anatomia, umysłowość, skłonność, obyczaje, wszystko to opisuje wiernie ze współczesnych żywych wzorów, czerpanych w najwyższych, często koronowanych sferach, nie przebierając zgoła w wyrażeniach. Ostrzegamy, że książka Brantome'a ma opinię wysoko gorszącą choć jednocześnie stanowi cenny dokument obyczajowości epoki.