fizyka
Książka składa się z siedmiu wykładów, w których Hawking relacjonuje - jaśniej i zwięźlej niż kiedykolwiek - historię znanego nam wszechświata. Jego słowom towarzyszą liczne zdjęcia odległych obszarów przestrzeni kosmicznej oraz rysunki ułatwiające zrozumienie skomplikowanych pojęć naukowych. Wykłady te są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru.
Ta pełna anegdot i błyskotliwego humoru książka opowiada nie tylko o pracach nad budową bomby atomowej i tajemnicami materii, ale pokazuje też fizyka jako speca od otwierania zamków szyfrowych i niezłego perkusistę. Feynman opisuje spotkanie z Einsteinem, walki z rządową biurokracją, próby reformy brazylijskiej edukacji, codzienne życie w ośrodku badawczym w Los Alamos...
Powszechne jest przekonanie, że Albert Einstein był genialnym fizykiem. Mniej powszechna jest natomiast świadomość tego, że był on także wybitnym filozofem. Zresztą sam Einstein - co może wydawać się paradoksalne - uważał się przede wszystkim za filozofa, a dopiero w drugiej kolejności za fizyka. Był to fakt znany i traktowany z całą powagą przez współczesnych mu badaczy.
Publikacja „Teraz matura. Zadania i arkusze maturalne” z fizyki umożliwia przygotowanie do egzaminu maturalnego – kształci wszystkie umiejętności sprawdzane na maturze. Została opracowana przez doświadczonych ekspertów, zgodnie z wytycznymi CKE dotyczącymi egzaminu maturalnego z fizyki.
Today nearly everyone is familiar with holograms, three-dimensional images projected into space with the aid of a laser. Now, two of the world's most eminent thinkers - University of London physicists David Bohm, a former protege of Einstein's and one of the world's most respected quantum physicists, and Stanford neurophysiologist Karl Pribram, one of the architects of our modern understanding of the brain -- believe that the universe itself may be a giant hologram, quite literally a kind of image or construct created, at least in part, by the human mind.