Europa
Zawarte w tym tomie opowiadania pochodzą z dwóch dziesięcioleci, z lat siedemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX stulecia. Te dwa okresy twórczości pisarza mają ukazać zmiany i rozwój jego twórczości. Ogniwem łączącym wszystkie opowiadania tu zaprezentowane jest fascynacja Jamesa Europą widoczna w prawie wszystkich jego utworach.
Książka stanowi zbiór opracowań, połączonych wspólnych hasłem, wspólną myślą przewodnią, którą jest rozwój historyczny kontynentu europejskiego w ciągu ostatniego tysiąclecia.
Jedna z najbardziej wyjątkowych powieści SF tej dekady. Powieść nominowana do nagrody im. Arthura C. Clarke'a. W podzielonej Europie wyrastają kolejne quasi-państewka. Dla Jima, oficera wywiadu, to koszmar. Co tydzień z zaprzyjaźnionego dotychczas kraju wypączkowuje nowy organizm państwowy, który może – ale nie musi – sprzyjać interesom Anglii. Trudno za tym wszystkim nadążyć. Jednak sytuacja ma się jeszcze pogorszyć. Atak nożownika w londyńskim autobusie rzuca go w świat, w którym jego służba przygotowuje się do starcia z innym wszechświatem i w którym pojawia się człowiek mogący dzierżyć klucz do najściślej strzeżonych tajemnic Europy…
W czasach, gdy idea zjednoczonej Europy robi zawrotną karierę, gdy przynależność krajów Europy Wschodniej do Unii Europejskiej staje się oczywistością, warto poznać ogrom dziedzictwa kulturowego, będącego również i naszym udziałem.
Żydzi są obecni w Europie od ponad tysiąca lat; byli kupcami na dworach władców frankońskich, stanowili część angielskiej i francuskiej społeczności do czasu wypędzeń w XIII i XIV w., zasiedlali miasta w Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego. Autor omawia również sytuację Żydów w Europie Środkowej i Wschodniej, początki ich emancypacji, powstanie nowoczesnego antysemityzmu oraz narodziny syjonizmu.