emancypacja
Pozornie pogodna, w istocie bardzo dramatyczna powieść jest historią duchowego i intelektualnego dojrzewania głównej bohaterki. Wraz z młodziutką , wrażliwą Madzią Brzeską uczestniczymy w życiu warszawskiej pensji żeńskiej, obserwujemy obyczaje prowincjonalnego Iksinowa, słuchamy uczonych wykładów i obracamy się w najlepszym towarzystwie... Dzieje Madzi są wszakże tylko pretekstem dla ukazania całej galerii typowych, często karykaturalnych postaci oraz dla przedstawienia poglądów autora na najważniejsze kwestie społeczne końca XIX wieku. Nie jest on, niestety, optymistą.
Książka przedstawia historyczny rozwój najważniejszych pojęć z dziedziny psychoanalizy, ukazując zasięg i siłę wpływu, jaki wywarła ona na naukę, kulturę i sztukę XX wieku. Autor dużo miejsca poświęca twórcy psychoanalizy, Zygmuntowi Freudowi, oraz jego niezwykłym relacjom z uczniami, z których wywodzi się wielu genialnych przedstawicieli tej dziedziny, ukazując, w jaki sposób także specyfika tych relacji kształtowała status samej analizy.
OBRAZ I DOŚWIADCZENIE MIASTA W POLSKIEJ PROZIE KOBIECEJ 1864-1939. Książka analizuje, jak teksty z okresu obfitującego w ważne zmiany cywilizacyjne odzwierciedlają rozwój metropolii i postępującą emancypację kobiet. Autorka sięga do kontekstów z wielu dziedzin humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstów varsavianistycznych. Perspektywa gender pozwała uwypuklić kwestie dotąd w badaniach nad miastem i literaturą niepodejmowane.