Cezar
Tragedia osnuwa wokół spisku na życie Juliusza Cezara, jego morderstwa, a następnie wojny triumwirów z zabójcami.
Kaligula, obwołany cesarzem po śmierci Tyberiusza w 37 r., przeszedł do historii jako symbol tyranii, okrucieństwa, despotyzmu. Roland Auguet, współczesny historyk francuski, znawca dziejów starożytnego Rzymu, w swej książce o Kaliguli uzasadnia, iż relacja wydarzeń, przekazana nam przez Swetoniusza, Diona Kasjusza, Senekę oraz historyków żydowskich Józefa Flawiusza i Filona - jedyne źródła jakimi dysponujemy - roi się od poważnych błędów w przedstawianiu najbardziej elementarnych faktów.
Biografia Nerona jest próbą pokazania portretu człowieka i cesarza, którego postać w ciągu wieków obrosła legendą. Cesarz, zakochany we wszystkim, co greckie, przyczynił się ogromnie do rozwoju sztuki w Rzymie, a choć był znacznie bardziej zainteresowany teatrem i igrzyskami, jednak skutecznie zarządzał sprawami rozległego imperium przez czternaście lat.
Rok 63 p.n.e. Pięciu mężczyzn rywalizuje o władzę w republice rzymskiej: prawnik i doskonały mówca Marek Tuliusz Cyceron, który właśnie objął stanowisko konsula; jego niezrównoważony psychicznie zaprzysięgły wróg, zadłużony po uszy arystokrata i populista, Katylina; młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Gajusz Juliusz Cezar; przywódca legionistów Pompejusz, oraz Krassus - najbogatszy człowiek w Rzymie...