car
Praca znanego historyka radzieckiego, profesora uniwersytetu w Leningradzie, który poświęcił się głównie badaniu dziejów XVI stulecia w Rosji. Autor przedstawia biografię tyleż wybitnej, co kontrowersyjnej postaci tego okresu - cara Iwana Groźnego - która do dziś fascynuje nie tylko historyków; ukazuje ją na tle najważniejszych wydarzeń i przemian politycznych i społecznych epoki, tak więc pracę Skrynnikowa traktować można również jako swego rodzaju monografię historyczną opisywanego okresu. Był to okres niezwykle ważny w historii państwa rosyjskiego - nastąpiło wówczas odsunięcie od władzy bojarów, nadszedł czas reform, następnie powołanie opriczniny, wojen z Tatarami, walk o Inflanty.
"Ejdelman przedstawia ogólny zarys historii Rosji schyłku XVIII wieku oraz dzieje krótkiego panowania Pawła I, syna Katarzyny II, który, wychowany w duchu liberalizmu i opozycji wobec własnej matki, po dojściu do władzy, przerażony Rewolucją Francuską, staje się prawdziwym tyranem. Wkrótce szlachta i oficerowie mając dość jego rządów zawiązują spisek i Paweł I ginie z rąk carobójców."
Na tronie zasiadali ludzie o rozmaitych charakterach - wybitni, słabi, intryganci; autorka pisze o fałszywych carskich synach i dworskich spiskach, o wyzysku poddanych i buntach, odsłania kulisy władzy, odkrywa misternie prowadzone intrygi. Opowieść kończy się w dniu, w którym dokonano brutalnego mordu na ostatnim władcy Rosji, Mikołaju II i jego rodzinie. Niewiele znamy kronik rodzinnych, które mogłyby dorównać dziejom rodu Romanowów pod względem liczby wydarzeń zarówno tragicznych, jak i pełnych chwały.
Wielki książę jest wstępem do „polskiej trylogii” Rymkiewicza – "Wieszania", "Kinderszenen" i "Samuela Zborowskiego". Opowiada o wielkim księciu Konstantym, jego ojcu, braciach, babce, polskiej żonie, o jego dworakach, ale też o polskich podchorążych, którzy w noc wybuchu Powstania Listopadowego nie byli w stanie zabić Konstantego inaczej niż symbolicznie...