Biblia
Starannie opracowana i uwzględniająca bardzo szeroki zakres literatury przedmiotu książka podejmuje problematykę zakorzenienia Biblii w kulturze, ukazuje literackie etapy powstawania ksiąg biblijnych, aby na tym tle zwrócić uwagę na sześć podstawowych tematów teologicznych. Autorka w zwięzły sposób przedstawiła wiele zagadnień, które pozwalają zobaczyć Biblię na szerokim tle historycznym i kulturowym i zapoznać się z głównymi jej wątkami.
Ekologiczna lektura Biblii, rozumiana jako przywracanie niedostrzeganych dotychczas walorów tekstu, w swoich różnych ujęciach próbuje pokazać, że teksty biblijne oferują pozytywny skarbiec dla chrześcijańskiej moralności i etyki przyjaznej środowisku naturalnemu. W ten sposób hermeneutyka ekologiczna odnosi ich interpretacje do współczesnych problemów i wyzwań.
Zenon Kosidowski po mistrzowsku opanował magię słów prostych. Wraz z nim przeżywamy przygodę odkryć archeologów, żmudne odczytywanie odnalezionych tekstów w językach o których zapomniał świat. Z kart "Opowieści Biblijnych" schodzą ku nam znane postacie.
"Książki moje zalicza się zwykle do kategorii popularnonaukowych. Nie uchybiając tej skądinąd pożytecznej dziedzinie, muszę wyznać, że ambicje moje sięgają dalej. Może ulegam złudzeniu, ale uważam siebie za pisarza, który za tworzywo artystyczne obrał sobie po prostu epopeję zdobyczy naukowych. Pasjonuje mnie odkrycie, ale w większym jeszcze stopniu sam odkrywca jako człowiek, jego trud, jego mozół i dramatyczna przygoda w drodze ku prawdzie, jego sukcesy jakże często osiągane za cenę zdrowia i życia..."
Nieocenioną wartością tego bogatego w ilustracje przewodnika są detale, albowiem im bliżej szczegółu, tym bliżej rzeczywistości. Przekonują nas o tym m.in. wspaniałe zdjęcia przywoływanych w Biblii roślin i zwierząt. Piękno obrazu uzupełnia rzetelna wiedza i wyjątkowa erudycja autora tekstów.