antropologia
W "Mikrohistoriach" historiografia staje się krytyką kultury rozumianą jako refleksja nad człowiekiem (filozofia), jako opowieść pokazująca kim jest człowiek (antropologia) i jak to jest być człowiekiem (etyka). Książka ta włącza się w "etyczny zwrot", który dosięgnął historię. Przenika ją tak ważne obecnie pytanie o dobro historii": gdzie jest owo dobro? i co nim jest?
Książka autorstwa Joanny Ambroz i Pawła Zieglera odwołuje się do przesądów, wierzeń oraz aspektów społecznych dotyczących włosów w kulturze polskiej, napisana została na podstawie ksiąg z XIX i XX wieku. Ciekawą warstwę tekstową uzupełniają równie interesujące ilustracje, dzięki czemu "Cięcie – włosy ludu polskiego" to publikacja idealna dla każdego miłośnika historii, a w szczególności – bogatej tradycji rodzimego folkloru.
Celem tej książki jest pokazanie Japonii - takiej, jaka jawiła się autorce podczas wielokrotnych pobytów w przestrzeni ponad ćwierci wieku. Pytanie "zmienna czy niezmienna?" - narzucało się i wprawiało w zmieszanie. Z jednej strony bowiem dynamizm zachodzących zmian niekiedy wręcz wywoływał osłupienie, z drugiej zaś - ileż to razy autorka była zdumiona trwałością form i obyczajów znanych z zamierzchłej historii...
Seria opisuje nie tylko mitologie najważniejszych cywilizacji, które uznaje się za filary europejskiej kultury, jak Grecja czy Rzym, ale także sięga po prastare wierzenia ludów jak Fenicjanie czy plemiona starożytnej Syberii. Dzięki temu powstała barwna, fascynująca kolekcja o sprawach, które mają zasadnicze znaczenie w życiu człowieka.
W zbiorze między innymi, Ideologia, mit, fotografia. Casus „National Geographic Magazine", Pije Kuba do Jakuba... Analiza etykiet tanich win, Buntownicy spod sztandaru MTV, Współczesność jako zmierzch ery nieobecnych ciał. Książka zawiera szkice z dziedzin socjologii i antropologii.
"Bogowie stworzyli leki, by zwalczały choroby; wino, by uśmierzało troski; sny zaś, by wskazywały drogę ślepcom - jeśli tylko potrafią oni ocenić to dobrodziejstwo.”
W tej publikacji autor łączy swoją wiedzę historyczną, doskonałą znajomość rożnych tradycji religijnych i świętych tekstów jak Biblia, Koran czy Wedy, z podejściem uznającym, że wszystko we Wszechświecie jest ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałuje. Autor prezentuje historię interpretacji snów od czasów sprzed Artemidoriusa po Freuda. Czytelnik dowiaduje się, że starożytni interpretatorzy snów nie tylko rozszyfrowywali znaczenie snów, ale też odprawiali rytuały mające na celu odwrócić mroczną energię złych snów, chronić psychikę śniącego, przekierowywać przyszłe wydarzenia. Czytamy też o roli snów w narodzinach głównych religii świata; o ich znaczeniu w dziedzinie medycyny i uzdrawiania; wpływie na kształt światowej twórczości literackiej, muzycznej, naukowej. Druga część książki poświęcona jest prezentacji roli snów i zbiegów okoliczności w życiu tak wyjątkowych postaci, jak: Joanna d'Arc, Lukrecja de Leon, Harriet Tubman, Mark Twain, Carl Gustav Jung i Wolfgang Pauli czy Winston Churchill. Książka jest napisana przystępnym językiem i nie brak w niej momentów dramatycznych, jak i humorystycznych. Bez wątpienia wzbogaca ona naszą wiedzę o snach i skłania do refleksji.
Książka niniejsza nie obejmuje wszystkich obszarów pozaeuropejskich. Przedstawia problematykę religijną wybranych krajów bądź regionów, głównie tych, które zaliczane są do trzeciego świata.
Tytułowymi wędrowcami są dwaj prascy czeladnicy: Jakub i Marcin, biorący udział w nietypowym wyścigu z Pragi do Wiednia i z powrotem. Książka zdobiona ilustracjami Bogdana Zieleńca (1917-1973), cenionego i uznanego grafika i ilustratora.